Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba zapalna, objawiająca się między innymi wypryskami skórnymi. Z badań "Epidemiologia zatopowego zapalenia skóry w Polsce" przeprowadzonego w 2020 roku wynika że na AZS choruje niemal 96 tysięcy osób w wieku od 12 do 17 lat. Choroba cżęsto zaostrza się w wyniku silnego, lub przewlekłego stresu, powodując zmiany skórne.
Według prezesa Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych Huberta Godziątkowskiego, wzrost liczby ostrych przypadków AZS jest związany z pandemią COVID. "Poczucie zagrożenia ze strony wirusa, trudności w szkole związane ze zdalnym nauczaniem, izolacje, kwarantanny i ograniczony kontakt z równieśnikami spowodowały, że u wielu młodych pacjentów (...) zaostrzyły się objawy choroby" - powiedział Godziątkowski PAP.
"Choroba utrudnia normalne funkcjonowanie, wpływa na naukę i relacje młodych ludzi z rówieśnikami. Niszczy ich fizycznie i psychicznie, ponieważ pojawiające się zmiany skórne są często przyczyną stygmatyzacji i wykluczenia społecznego" - wyjaśnia dodając, że "pojawiające się zmiany skórne to znowy kolejny stres i tak koło się zmyka"
Zaostrzone objacy choroby, w połączeniu z utrudnionym dostępem do lekarzy specjalistów, stawiają młodzież i ich rodziców w bardzo trudnej sytacji.
Żródło: pap.pl