Test pH pochwy: na czym polega i dlaczego jest ważny w ciąży?

2021-10-29 14:38

Utrzymywanie odpowiedniego pH pochwy pozwala na jej ochronę przed infekcjami, a w przypadku przyszłych mam - pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu. Dlatego też szczególnie ciężarnym zaleca się wykonywanie testu pH pochwy. Przeczytajcie, na czym polega test pH pochwy i jak go zrobić.

Test pH pochwy: na czym polega i dlaczego jest ważny w ciąży?
Autor: Getty images Test pH pochwy: na czym polega i dlaczego jest ważny w ciąży?

Wskaźnik właściwego pH pochwy wynosi od 3,8 do 4,5. Kwaśne pH zapewnia utrzymanie odpowiedniej flory bakteryjnej, a przede wszystkim - chroni okolice intymne kobiety przed infekcjami.

Obecne w mikroflorze bakterie Lactobacillus są w niej jak najbardziej pożądane, ponieważ zapewniają niską kwasowość w pochwie. Jeśli ilość pałeczek kwasu mlekowego w pochwie, który powstaje pod wpływem działania bakterii Lactobacillus, będzie zbyt mała, zmniejszy się również ochrona układu rodnego kobiety przed bakteriami powodującymi infekcje.

Określenie, czy kwasowość w pochwie jest na właściwym poziomie, umożliwia test pH pochwy. Zobacz, dlaczego w warto kontrolować pH pochwy, szczególnie okresie ciąży.

Czytaj również: Przeczytaj również: Domowe testy - które badania możesz wykonać w domu sama?

Zbyt częste mycie nie jest dobre dla okolic intymnych - dlaczego?

Spis treści

  1. Jak sprawdzić pH pochwy w ciąży?
  2. Co to jest test pH pochwy?
  3. Jak rozpoznać infekcję przy pomocy testu pH pochwy?
Poradnik Zdrowie: choroby intymne

Jak sprawdzić pH pochwy w ciąży?

Szacuje się, że zakażenie pochwy wywołane bakteriami występuje w przypadku 1/4 przyszłych mam. Przede wszystkim, może ono zwiększyć ryzyko tego, że dojdzie do przedwczesnego porodu na skutek zbyt wczesnego pęknięcia pęcherza płodowego. Może również dojść do zakażenia bakteryjnego samego płodu, a po samym porodzie - do zapalenia śluzówki macicy.

Dlatego warto kontrolować pH pochwy, aby uniknąć ryzyka zakażenia. Służy temu np. test pH pochwy, który pozwala wstępnie określić, czy doszło do infekcji, ale nie określi jej przyczyny.

Co to jest test pH pochwy?

Test pH pochwy można wykonać samodzielnie w domu - testy dostępne są w aptekach i drogeriach. Składają się z aplikatora nasączonego substancjami chemicznymi, które zmieniają barwę na skutek różnej kwasowości. Aplikator umieszcza się na kilka-kilkanaście sekund w pochwie. Wydzielina z pochwy powoduje zmianę barwy aplikatora.

Do testu pH pochwy dołączona jest specjalna paleta kolorystyczna, dzięki której można określić, jaką wartość pH dany kolor oznacza. Warto pamiętać, by przed umieszczeniem testu w pochwie dokładnie umyć ręce.

Należy jednak dodać, że test pH pochwy dostępny w aptece należy traktować raczej jako narzędzie pomocnicze podczas diagnozy - jeśli kobieta zauważy u siebie objawy zakażenia, może skorzystać z takiego testu, a jeśli ten je potwierdzi, udać się na badania laboratoryjne. Warto zapisać się na badanie ginekologiczne, testy immunoenzymatyczne i wykonać posiew wydzieliny z ujścia szyjki macicy.

W przypadku ciąży, menopauzy, stosowania antykoncepcji kwasowość pochwy jest zmienna i jednego dnia może mieć, według testu, inną wartość niż kolejnego.

Jak rozpoznać infekcję przy pomocy testu pH pochwy?

Test pH pochwy służy określeniu, czy doszło do infekcji. Oprócz jego wyników, na to, że do niej doszło mogą wskazywać następujące objawy:

  • pH pochwy jest podwyższone na podstawie wyników kilkakrotnie wykonanego testu
  • występuje uczucie swędzenia i pieczenia w pochwie
  • w przypadku kobiet w ciąży: możliwe uwolnienie płynu owodniowego
  • gorączka
  • krwawienie (plamienie z pochwy)
  • brzydki zapach wydzielający się z okolic intymnych
  • ogólne złe samopoczucie, wywołane powyższymi objawami

Jeśli kobieta otrzyma niepokojące wyniki testu pH pochwy i zauważy u siebie powyższe objawy, powinna jak najszybciej udać się do ginekologa.

Warto dodać, że test pH pochwy należy wykonać co najmniej kilkanaście godzin po ostatnim stosunku i w takim samym odstępie czasu po stosowaniu globulek i innych produktów dopochwowych.

Czytaj również: Kalendarz badań w ciąży [PDF do wydruku]

Infekcje intymne - jakie są rodzaje infekcji pochwy. Jak leczyć stan zapalny?

Badanie czystości pochwy czyli stanu biocenozy w pochwie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza