Czy przyszła mama może jeździć rowerem? Sprawdź, czy schować rower na czas ciąży

2022-04-15 14:54

Jazda na rowerze w ciąży nie jest tematem dyskusji w Danii i Holandii, gdzie rower to podstawowy środek transportu. Kobiety jeżdżą na dwóch kółkach do ostatnich dni przed porodem, chyba że lekarz im tego zabroni. Jak wygląda kwestia jazdy na rowerze w ciąży w Polsce i czy rzeczywiście jest to bezpieczne?

Jazda na rowerze w ciąży

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Jazda na rowerze w ciąży, zwłaszcza jeśli kobieta aktywnie jeździła na nim wcześniej, nie jest niewskazana. Należy jednak zmniejszyć wysiłek, odpowiednio do zmieniającego się stanu fizycznego przyszłej mamy. 

Jazda na rowerze w ciąży i wynikające z niej zalety, a także niebezpieczeństwa, to kwestia coraz częściej dyskutowana w naszym kraju. Dlaczego? Na rowerach jeździ coraz więcej Polaków.

Według danych opublikowanych w raporcie "Polacy na rowerze" aż 70 procent z nas jeździ na rowerach. Doceniamy nasze bezsilnikowe jednoślady za to, że są najbardziej ekologicznym środkiem transportu oraz za to, że zawdzięczamy im dobrą kondycję fizyczną.

 Jazda na rowerze okazuje się też dobrym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży, które regularnie praktykowały ją wcześniej.

Spis treści

  1. Dlaczego w ciąży warto jeździć na rowerze ?
  2. Jazda na rowerze w ciąży okiem praktyka
  3. Środki ostrożności podczas jazdy na rowerze w ciąży 
Mama ćwiczy w ciąży

Dlaczego w ciąży warto jeździć na rowerze ?

Jazda na rowerze w ciąży ma dobry wpływ na kobiety, które już wcześniej regularnie korzystały z jednośladu. Natomiast podejmowanie nowego rodzaju aktywności fizycznej w stanie błogosławionym może nie okazać się dobrym pomysłem.

Zalety wynikające z jazdy na rowerze w ciąży wymieniają nie tylko same mamy, ale również lekarze. Doktor Andy Ward z The Royal College of Obstetricians and Gynaecologists w Londynie zaznacza, że branie udziału w wyścigach kolarskich w okresie ciąży nie jest co prawda najlepszym pomysłem, ale sama jazda na rowerze w ciąży przynosi wiele korzyści. Wśród nich wymienia:

  • zapobieganie powstawaniu żylaków
  • zapobieganie pojawianiu się obrzęków kończyn,
  • dotlenienie organizmu,
  • odciążenie kręgosłupa,
  • zachowanie aktywności fizycznej aż do porodu,
  • zmniejszenie ryzyka pojawienia się bezsenności, depresji, lęków,
  • redukowanie stresu.

Jazda na rowerze w ciąży, zwłaszcza dla osoby, która już od dawna na nim jeździ, jest również przyjemna. Jeśli rowerem, zamiast samochodem czy komunikacją miejską, jeździmy do pracy, odbija się to również pozytywnie na zawartości naszego portfela.

Jazda na rowerze w ciąży okiem praktyka

Jazda na rowerze w ciąży ma też inne zalety. Ewelina Zajda-Piotrowska, mama dwójki dzieci, współautorka jednego z najpopularniejszych polskich blogów poświęconych tematyce rowerowej Wolnyrower i zapalona rowerzystka, również w ciąży poruszała się głównie jednośladem. 

- Ciąża to wyjątkowy moment w życiu kobiety. Zmieniają się priorytety i każda mama dba o siebie bardziej niż zwykle. Dla mnie codzienna jazda na rowerze jest czymś naturalnym, więc nie widziałam powodu, by rezygnować z niej w ciąży.

Ten rodzaj aktywności fizycznej poprawia krążenie i zapewnia minimum ruchu, bardzo potrzebnego każdej z nas. No i nie trzeba tłuc się w dusznym tramwaju i liczyć na to, że może ktoś ustąpi nam miejsce albo przynajmniej nie będzie się na nas pchał. Na rowerze miejsce siedzące i klimatyzacja są zawsze zapewnione - dodaje z uśmiechem Ewelina Zajda-Piotrowska.

Dowiedz się również: Jak ćwiczyć w ciąży? 

Jazda na rowerku stacjonarnym w ciąży - bezpieczna forma ruchu w ciąży

Środki ostrożności podczas jazdy na rowerze w ciąży 

Jazda na rowerze w ciąży rządzi się swoimi prawami. Potrzebna jest większa ostrożność przyszłej mamy. Przede wszystkim: mniejsze tempo jazdy. Lekarze zalecają, by kobieta w ciąży dziennie przejeżdżała na rowerze maksimum 3 km, nie więcej.

W tym okresie organizm łatwo się męczy, przez co przyszła mama ma mniej sił. Obecnie są na rynku dostępne specjalne siodełka, mające ułatwiać jazdę na rowerze w ciąży. To wykonane z żelu, szerokie i wygodne siedziska, zupełnie inne niż twarde i sportowe tradycyjne siodełka. 

Jazda na rowerze w ciąży jest wygodniejsza na rowerze typu damka - zamontowana w nich rama ułatwia wchodzenie i schodzenie z roweru. Co oczywiste, w czasie ciąży brzuch przyszłej matki się powiększa - środek ciężkości przesuwa się do przodu, a kobieta waży coraz więcej.

Dlatego warto pamiętać o podniesieniu kierownicy, co pomaga w utrzymaniu pionowej sylwetki. Dzięki temu przyszłej mamie łatwiej się oddycha, a nacisk na brzuch jest mniejszy.

Siodełko, kierownica - ich ustawienie powinno być jak najwygodniejsze dla jadącej na rowerze kobiety. Pamiętajmy też o regularnej zmianie ich położenia. O czym jeszcze nie można zapomnieć, przystępując do jazdy na rowerze w ciąży?

  • W miarę możliwości wybieraj jak najmniej uczęszczane trasy, boczne uliczki,
  • Najłatwiej jeździ się po asfaltowej i równej nawierzchni,
  • Nie wyruszaj w trasę w pełnym słońcu,
  • Miej zawsze przy sobie odpowiednią ilość napojów,
  • Jeśli poczujesz zmęczenie, zatrzymaj się, uzupełnij niedobór napojów i odpocznij.

Możliwość jazdy na rowerze w ciąży zawsze trzeba konsultować z lekarzem. W konkretnym przypadku lekarz może tego zabronić, będzie również na bieżąco odpowiadał na ewentualne wątpliwości.