Światowy Dzień Nauczycieli – co to za święto?

2014-10-14 10:50

Światowy Dzień Nauczycieli – międzynarodowe święto pracowników oświaty – obchodzony jest co roku 5 października pod patronatem UNESCO. Dzień Nauczyciela obchodzony jest w Polsce 14 października, w rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych. Jak świętujemy w Polsce Dzień Nauczyciela, a jak społeczność międzynarodowa obchodzi Światowy Dzień Nauczycieli?

dzien nauczyciela wazny dla nauczycieli i uczniow jak obchodzimy swieto

i

Autor: _photos.com|photos.com

Światowy Dzień Nauczycieli (ang. World Teacher's Day) od 1994 roku obchodzony jest 5 października na pamiątkę podpisania w 1966 roku ”Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela” opracowanej przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy. Obchody tego święta mają na celu wyrażenie uznania dla nauczycieli na całym świecie oraz podkreślenie ich roli w edukacji dzieci i młodzieży. Nauczyciele przekazują wiedzę, ale także kształtują w uczniach umiejętność krytycznego myślenia, rozwijają i kierunkują zainteresowania, uczą pracy zespołowej, rozwiązywania problemów i dokonywania przemyślanych wyborów. Niestety, w obecnych czasach w wielu regionach świata zawód nauczyciela nie należy już do prestiżowych i dobrze płatnych. Przeciwnie w ostatnich latach status tego zawodu mocno podupadł. Obchody Światowego Dnia Nauczyciela mają również taki cel, by przywrócić dawne znaczenie temu jednemu z najważniejszych i najbardziej odpowiedzialnych zawodów świata.

Dobrze wiedzieć

Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest w ponad 100 krajach świata, ale w niektórych państwach obchodzony jest także narodowy Dzień Nauczyciela. Na przykład w Albanii Dzień Nauczyciela świętuje się 7 marca, w Wietnamie – 20 listopada, w Czechach - 28 marca, w Australii – w ostatni piątek października, a w Brazylii – 15 października.

W Polsce w Światowy Dzień Nauczycieli świętują nauczyciele szkolnictwa wyższego. Nauczyciele szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych obchodzą swoje święto kilka dni później – 14 października, w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (1773 r.), która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie.

Jak obchodzony jest Dzień Nauczyciela w Polsce?

Dzień Nauczyciela nie jest wolny od pracy, ale bardzo często jest wolny od zajęć lekcyjnych. Decydują o tym dyrektorzy placówek. Zwykle Dzień Nauczyciela jest dla uczniów dniem ulgowym, bo nawet jeśli odbywają się lekcje, nauczyciele nie robią klasówek czy kartkówek i nie pytają. Z okazji tego święta w szkołach organizowane są uroczyste obchody – najczęściej są to okolicznościowe akademie, apele i występy. W podziękowaniu za trud i pracę włożoną w edukację dzieci pedagodzy otrzymują od uczniów kwiaty i drobne upominki. Często też w szkołach organizowane są plebiscyty na najlepszych, według uczniów, nauczycieli.
Obchody Dnia Nauczyciela mają również bardziej oficjalny charakter – Minister Edukacji Narodowej wręcza zasłużonym nauczycielom złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Podobne nagrody dla nauczycieli fundują również kuratoria, władze samorządowe i dyrektorzy instytucji dydaktyczno-wychowawczych.