6. tydzień ciąży – rozwój dziecka i zdrowie mamy

2023-09-08 12:47

6. tydzień ciąży to moment, kiedy zaczyna się formować serce dziecka. Wkrótce podczas badania USG będziesz mogła je już zobaczyć. Jak wygląda dziecko w 6. tygodniu ciąży i jak możesz się teraz czuć?

6 tydzień ciąży –  rozwój dziecka i zdrowie mamy

i

Autor: Getty images 6 tydzień ciąży – rozwój dziecka i zdrowie mamy

Pod koniec 6. tygodnia ciąży zarodek jest niewielki, a jednak zaczynasz już czuć, że to maleństwo rozgościło się w twoim brzuchu: jesteś zmęczona, możesz mieć mdłości. Objawy te na szczęście nie są jeszcze dokuczliwe, może zdarzyć się nawet, że w 6. tygodniu ciąży nie będziesz czuć żadnych objawów ciążowych.

Który to miesiąc ciąży?

6. tydzień ciąży to 2. miesiąc ciąży i 1. trymestr ciąży. To 4. tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. 6. tydzień ciąży - rozwój dziecka
  2. 6. miesiąc ciąży - ZDJĘCIA
  3. 6. tydzień ciąży - wygląd dziecka
  4. 6. tydzień ciąży - objawy ciążowe 
  5. 6. tydzień ciąży - dolegliwości 

6. tydzień ciąży - rozwój dziecka

6. tydzień ciąży to 4. tydzień życia dziecka (pamiętaj, że ta niezgodność wynika z tego, że lekarze liczą ciążę od pierwszego dnia cyklu, a nie od daty zapłodnienia. W 6. tygodniu ciąży dziecko ma już krwioobieg.

To bardzo ważny okres – zaczyna się formować jego serce. Najpierw jest tylko pojedynczą małą rurką, zgiętą w kształcie litery S, ale już 22. dnia zaznaczają się w nim komory, które zaczynają się kurczyć – jeszcze niezbyt miarowo. 

Następnie serce zaczyna pompować krew - uderza 80 razy na minutę. W 6 tygodniu ciąży zarodek i jego bijące serce są już doskonale widoczne na dobrym sprzęcie USG - na tle małej ciemnej plamki (to ja!) widać pulsujący świetlisty punkcik.

Szósty tydzień można też nazwać tygodniem mózgu – teraz formują się jego podstawowe części: przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. Tworzy się nerw wzrokowy i soczewki oczu, a także narządy układu pokarmowego. Powstaje pranercze, które zaniknie zastąpione przez nerki. 

6. miesiąc ciąży - ZDJĘCIA

6. tydzień ciąży - wygląd dziecka

W 6. tygodniu ciąży zarodek ma 4 mm długości. Jest zwinięty w kłębek, dlatego najczęściej podawana jest jego wielkość tzw. ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) - od czubka głowy do pupy.

Dziecko w 6. tygodniu ciąży przypomina nieco kijankę. Ma widoczną głowę, tułów i ogonek, który potem zniknie, wchłonięty przez obrastające go tkanki. Na jego twarzy formują się już szczęki, policzki i broda.

Około 40. dnia ciąży po bokach tułowia pojawiają się zawiązki ramion, a już dwa dni później  – nóg. 

Czytaj również: Jak rozwija się dziecko. Rozwój płodu - 1 trymestr ciąży

Dolegliwości i zagrożenia w 1 trymestrze ciąży

Jakiej wielkości jest dziecko w twoim brzuchu?
6 tydzień ciąży

Autor: Getty images

Pod koniec 6 tygodnia zarodek ma 4 mm, ale tempo wzrostu gwałtownie przyspiesza i po kolejnym tygodniu mierzy już 12 mm! Na razie wielkością przypomina ziarenko ryżu.

6. tydzień ciąży - objawy ciążowe 

6. tydzień ciąży może być początkiem porannych nudności i wymiotów, które „poranne” bywają tylko z nazwy: niektóre kobiety męczą się całymi dniami. Wymioty pojawiają się nagle, mogą być wywołane nawet zapachami, które dotąd wydawały się przyjemne.

Choć trudno to zaakceptować, mdłości to dobry objaw, który oznacza, że w organizmie jest odpowiedni poziom hormonu hCG potrzebnych do prawidłowego rozwoju ciąży.

Jak zwalczyć mdłości w 6 tygodniu ciąży? Oto kilka skutecznych sposobów na mdłości:

  • unikaj mocno przyprawionych dań
  • pij dużych ilości wody niegazowanej (2,5-3 l dziennie)
  • staraj się nie chodzić w miejsca, w których możesz się spodziewać silnych zapachów (np. basen, restauracja z otwartą kuchnią)
  • jedz migdały i imbir, które pomagają łagodzić dolegliwości
  • staraj się mieć przy sobie zawsze zdrowe przekąski

Objawem ciąży, który może pojawić się w 6 tygodniu ciąży jest niekiedy plamienie. Prawdopodobnie nie jest ono już związane z procesem implantacji zarodka w macicy. Może być przyczyną zmian hormonalnych - nie są wtedy groźne, ale mogą być również spowodowane niedoborem progesteronu - hormonu podtrzymującego ciążę. Dlatego, jeśli plamienie utrzymuje się idź koniecznie do lekarza.

Może się jednak zdarzyć, że w 6 tygodniu ciąży nie będziesz czuć żadnych objawów ciążowych. Nawet jeśli bardzo pragnęłaś zajść w ciążę i bardzo uważnie wypatrujesz każdego sygnału, który potwierdzi twój stan. 

Brak objawów w 6 tygodniu ciąży nie powinien cię martwić. Twój organizm jeszcze nie ulega bardzo odczuwalnym zmianom. Swój odmienny stan możesz to odczuwać jedynie na poziomie emocjonalnym, a jedynym widocznym (fizycznym) objawem ciąży jest brak miesiączki.

Czytaj również: Poranne mdłości w ciąży: kiedy nudności są niebezpieczne

Herbaty ziołowe w ciąży: 8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Co jeść, by zwalczyć nudności?

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024 roku! Grupa dla mam"!

Warto wiedzieć

6. tydzień to ciąży - ostatni moment na wybór lekarza

Wybór ginekologa prowadzącego ciąże to bardzo ważna decyzja, nie warto jej podejmować pochopnie. Jeśli do tej pory nie byłaś na pierwszej wizycie ciążowej u ginekologa i nie masz swojego stałego lekarza, do którego dotąd chodziłaś, skup się na tym, by znaleźć najlepszego - dla siebie i dziecka.

Popytaj przyjaciółki lub kobiet z rodziny, które mają za sobą poród. A jeśli nie chcesz na razie informować bliskich o ciąży, dobrym źródłem informacji mogą być położne, które pracują w szpitalu i na co dzień obserwują lekarzy "w akcji".

Możesz też umówić się do kilku lekarzy na wstępną wizytę i sprawdzić, który ci się spodoba (ale nie przesadzaj z liczbą wizyt). Do przychodni pojedź z lekkim wyprzedzeniem, najlepiej razem z partnerem, który też może mieć swoje spostrzeżenia odnoście lekarza.

Przygotuj sobie też listę pytań do ginekologa i nie wstydź się pytać nawet o rzeczy twoim zdaniem głupie. Koniecznie wykonaj zlecone przez lekarza obowiązkowe, bezpłatne badania ciążowe: morfologię, badanie moczu i inne - znajdziesz je spisane w kalendarzu badań ciążowych.

6. tydzień ciąży - dolegliwości 

To dopiero początek ciąży, ale już mogą pojawić się u ciebie senność i znużenie. Ale możesz też tryskać radością i energią. Rewolucja hormonalna prowadzi do huśtawek nastroju, dlatego możesz też odczuwać te wszystkie emocje na zmianę. I nie martw się, jeśli nie rozsadza cię radość, mimo że twoja ciąża była planowana.

W 6 tygodniu ciąży możesz mieć „doła”, ale to wkrótce minie – musisz po prostu przyzwyczaić się do myśli, że jesteś w ciąży i będziesz mieć dziecko. Ta bardzo wczesna faza ciąży to czas na przystosowanie się do myśli, że wszystko się zmieni.

Możesz spróbować opanować czy też uporządkować emocje, jeśli tego chcesz. Jeśli nie - masz prawo do ich zmienności i humorów.

Twoje ciało zewnętrznie jeszcze nie jest zmienione, możesz zauważyć jedynie pełniejsze, bardziej tkliwe piersi. Gruczoły mlekowe zostały pobudzone przez ciążowe hormony.

Brodawki sutkowe też się powiększają i zmieniają barwę na ciemniejszą - to wynik wzmożonego dopływu krwi, podobnie jak dostrzegalna pod skórą siateczka niebieskich żył. Układ krążenia i oddechowy nie są jeszcze obciążone dlatego nie masz problemów z oddychaniem.

Czytaj również: Kiedy lekarz może potwierdzić ciążę?

Kalkulatory - polecamy praktyczne narzędzia przydatne w ciąży

Czego nie robić w pierwszym trymestrze? Sprawdź na wideo

I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?
Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Na tym etapie możesz zacząć wyraźnie odczuwać typowe dla I trymestru ciąży dolegliwości:

  • nadwrażliwość na niektóre zapachy i smaki;
  • mdłości (nie tylko poranne) i wymioty, które są przede wszystkim wynikiem zwiększonej produkcji hormonów w organizmie; możesz sobie pomóc jedząc niewielkiej objętości lekkostrawny posiłek jeszcze przed wstaniem z łóżka, żując kawałki świeżego imbiru lub popijając wodę z imbirem i cytryną; przy silniejszych, nieustępujących dolegliwościach skuteczny może okazać się zabieg Bowena, akupresura lub akupunktura;
  • lekkie uczucie napięcia w dole brzucha i częstsze oddawanie moczu, spowodowane powiększaniem się macicy;
  • nieustanne zmęczenie i senność, które wynikają ze gwałtownego wzrostu produkcji hormonów, a także adaptacji poszczególnych układów w organizmie do stanu ciąży. W miarę możliwości warto podążać za sygnałami płynącymi z ciała i pozwalać sobie na dodatkowy odpoczynek w ciągu dnia.

Sprawdź, co wiesz o kwasie foliowym

Pytanie 1 z 10
Substancja nazywana kwasem foliowym jest: