Niemowlę

Pierwszy rok życia to czas najintensywniejszego rozwoju dziecka. Okres niemowlęcy obfituje w skoki rozwojowe, których obserwacja dostarcza rodzicom wielu niezapomnianych chwil. Dziecko zmienia się z dnia na dzień –  kształtuje się jego wygląd oraz sprawność ruchowa. W 4 miesiącu życia wiotki i bezwładny wcześniej maluch zaczyna sztywno trzymać główkę. Około 6-7 miesiąca życia zaczyna siadać. Pomiędzy 7, a 12 miesiącem przychodzi pora na raczkowanie.

Każdy rodzic kiedyś miał do czynienia z jego maluchem, który udaje, że śpi. Okazuje się, że jest jeden idealny sposób, by sprawdzić, czy nasza pociecha, aby na pewno nas nie oszukuje. Ten tren szybko stał się popularny na całym świecie. Internauci są rozczuleni tym uroczym rozwiązaniem.
To objawy, które zazwyczaj kojarzone są z kolką niemowlęcą lub zaparciami. Gdy masaż brzuszka nie pomaga, rodzice sięgają po inne sposoby, jednak warto wiedzieć, że winowajcą wcale nie muszą być zaparcia.
Temperatury rosną, więc na mamowych grupach jest wysyp pytań o dopajanie. Babcie ze zdziwieniem pytają, czemu maluch nie dostaje do picia wody, w końcu mleko to jedzenie, a nie picie. Położna i doradczyni laktacyjna rozwiewa wątpliwości.
Wiosna w pełni, a słupek na termometrze podskoczył do góry. Choć przeplatane deszczową pogodą, słoneczne dni są coraz cieplejsze, a mamy coraz częściej zadają sobie pytanie - jak ubrać niemowlę, gdy za oknem jest 20 stopni? Czy taka wiosenna temperatura może być zdradliwa?
Są dzieci, które nie mają problemów z zasypianiem, wystarczy odłożyć je do łóżeczka, aby po chwili odpłynęły w objęcia Morfeusza. Inne potrzebują czasu, aby nauczyć się samodzielnie zasypiać. Ich rodzice stosują różne metody, jedną z nich jest przeczekiwanie płaczu dziecka.
Karmienie butelką na początku może wydawać się skomplikowane, dlatego budzi wśród rodziców wiele pytań i wątpliwości. Wyjaśniamy, jaką temperaturę powinno mieć mleko modyfikowane, jak często karmić niemowlę, jak ułożyć dziecko do karmienia, co zrobić, gdy mu się nie odbija.
Rodzajów mleka modyfikowanego jest wiele, ponieważ nie ma jednej mieszanki idealnej dla każdego dziecka. Przed wyborem trzeba skonsultować się z lekarzem, a także wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Sprawdźcie, jakie mleko modyfikowane wybrać dla noworodka, a jakie dla starszego niemowlęcia.
Sterylizacja butelek do karmienia jest bardzo ważna w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia - dopóki nie skończy ono pół roku. Później wystarczy po prostu dokładne mycie i wyparzanie. Kiedy dziecko ukończy roczek i pozbędzie się już skłonności do pleśniawek czy stanów zapalnych jamy ustnej, będzie można zapomnieć o tych zabiegach. O czym należy pamiętać podczas sterylizacji butelek? Jak prawidłowo wysterylizować butelkę? 
Chrapanie wydaje się być czymś całkowicie naturalnym. Jeśli jednak chodzi o jego występowanie u dzieci, to przyczyn może być kilka. Nie powinno się go jednak lekceważyć. W niektórych przypadkach konieczne będzie zgłoszenie się do lekarza z tym objawem. Może mieć on bowiem poważne konsekwencje.
Uczenie dziecka nowych umiejętności nie jest zawsze proste i przyjemne. Większość rodziców wie, jak ciężki zarówno dla malucha, jak i dla rodzica, jest czas leżenia na brzuchu. Często kończy się on płaczem i próbami uspokojenia. Okazuje się jednak, że nie powinniśmy podnosić wówczas naszego niemowlaka. Specjalistka radzi, jak się zachować.
Zanim maluszek się rozpłacze, bo jest głodny, wysyła inne sygnały świadczące o tym, że chce jeść. Nie tak trudno je rozpoznać.
Trzy miesiące temu w tarnowskim szpitalu na świat przyszły trojaczki. Niestety, zostały pozostawione przez rodziców i trafiły do pieczy zastępczej w innym powiecie. Teraz potrzebny jest dla nich nowy dom. „Znalezienie rodziny zastępczej dla trójki takich maluchów będzie na pewno dużym wyzwaniem” - przyznaje Sylwia Walaszek-Banuch, kierowniczka działu pieczy zastępczej Centrum Usług Społecznych w Tarnowie.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

To także intensywny czas dla rodziców, przed którymi postawione zostają nowe wyzwania związane z pielęgnacją dziecka oraz chorobami okresu niemowlęcego, których często nie sposób uniknąć, takimi jak kolka niemowlęca, ciemieniucha, czy potówki. Niemowlętom zdarzają się również typowe choroby wieku dziecięcego, jak trzydniówka, przeziębienie, lub zapalenie krtani. Choć uciążliwe i czasem groźne, przyczyniają się do kształtowania odporności dziecka.