Test oksytocynowy - czy boli? Kiedy się go wykonuje?

2016-02-11 14:47

Test oksytocynowy wbrew wielu opiniom nie ma na celu wywoływać porodu, choć rzeczywiście jego następstwem bywa akcja porodowa. W jakiej sytuacji wykonuje się wobec tego to badanie i dlaczego?

Test okscytocynowy

i

Autor: thinkstockphotos.com Test okscytocynowy wykonuje się w przypadku przenoszonej ciąży.

Spis treści

  1. Test oksytocynowy - czy to boli?
  2. Test oksytocynowy - wskazania do wykonania
  3. Test oksytocynowy - przeciwwskazania

Test oksytocynowy to element diagnostyki i w takim celu się go wykonuje. Polega on na podaniu ciężarnej w donoszonej ciąży niewielkiej dawki oksytocyny przez kroplówkę. Oksytocyna, która jest naturalnym hormonem uwalnianym w kobiecym organizmie m.in. przy porodzie, wywołuje u ciężarnej skurcze macicy. Podczas testu oksytocynowego, przy pomocy KTG obserwuje się reakcję dziecka na wywołane skurcze. Lekarze mogą w ten sposób śledzić jego tętno i tym samym ocenić czy serce dziecka w warunkach porodu będzie odpowiednio reagowało. Jeśli podczas testu oksytocynowego okaże się, że dziecko nieprawidłowo reaguje np. notuje się spadki rytmu serca, test uznaje się jako pozytywny, co jest jednoznaczne z koniecznością natychmiastowego zakończenia ciąży poprzez cesarskie cięcie lub indukcję porodu. Jeśli jednak reakcja dziecka na oksytocynę i skurcze macicy jest prawidłowa, test uznaje się za negatywny i nie ma przeciwwskazań do porodu naturalnego.

>> Jak wywołać poród? Skuteczne sposoby na wywołanie porodu

Test oksytocynowy - czy to boli?

Test oksytocynowy przeprowadza się warunkach porodowych, na sali, w której w przypadku wywołania porodu, będzie można go bezpiecznie odebrać. Test trwa około 2 godzin. Najpierw kobietę podłącza się pod urządzenie KTG, by upewnić się, że z dzieckiem jest wszystko w porządku. Następnie ciężarnej przez kroplówkę podaje się małą ilość oksytocyny i czeka na wywołanie skurczów. Po uzyskaniu kilku skurczów kroplówkę się odłącza i jeszcze przez jakiś czas prowadzi zapis KTG. Jeśli chodzi o bolesność testu oksytocynowego, wszystko zależy od jego przebiegu. W przypadku, gdy wywołane oksytocyną skurcze nie powodują rozpoczęcia się akcji porodowej, są odczuwalne tylko jako napięcia brzucha i nie są bolesne. Zdarza się jednak, że test wywołuje poród, a wtedy skurcze, które się pojawiają, są skurczami porodowymi, co wiąże się z bólem. Ten jest jednak uzależniony od wielu czynników np. akceptowalnego progu bólowego. Plusem jest to, że poród wywołany przez dożylnie podaną oksytocynę zwykle jest krótszy niż normalny poród zapoczątkowany przez naturę.

>> Ciąża przenoszona: co robić, gdy mija termin porodu, a dziecko nie chce przyjść na świat?

Test oksytocynowy - wskazania do wykonania

Celem wykonania testu oksytocynowego jest przede wszystkim ograniczenie ryzyka komplikacji podczas porodu i wybór najlepszej metody zakończenia przenoszonej ciąży. Test oksytocynowy wykonuje się zwykle u kobiet, których termin porodu już minął. Ma za zadanie ocenić wydolność łożyska i stan płodu.

Test oksytocynowy - przeciwwskazania

By badanie było bezpieczne dla ciężarnej i dziecka, nie wykonuje się go w przypadku gdy:- u dziecka zdiagnozowano wcześniej nieprawidłowości, które wykluczają poród naturalny, - u matki mamy do czynienia z nadmiernie napiętą lub zbyt rozluźnioną macicą,- u matki zdiagnozowano niedojrzałą szyjkę macicy,-  kobieta przebyła już w przeszłości operację na macicy.