Uzależnione noworodki to plaga w USA. Nam też grozi ten niepokojący trend?

2023-04-25 13:30

9 miesięcy trwania ciąży, to długi okres. Trudno w jego czasie nie odczuwać chociażby bólów głowy. W dzisiejszych czasach, naturalne jest, że w takiej sytuacji zażywamy tabletkę przeciwbólową.

noworodki uzależnione od opioidów.

i

Autor: Getty Images W USA otwierają specjalne oddziały dla uzależnionych noworodków.

Badania pokazują, że statystyczny człowiek przyjmuje ogromne ilości takich środków, znacznie większe niż zalecają lekarze. To ryzykowne dla każdego, a zwłaszcza dla ciężarnych i ich nienarodzonych dzieci. Zwłaszcza jeśli przyjmują nieznane leki, z nielegalnych źródeł.

Opioidy to silne leki przeciwbólowe, które są bardzo skuteczne w walce z bólem, ale mają skutek uboczny - uzależnienie. Ich stosowanie szczególnie niebezpieczne jest u ciężarnych. Jak widać mimo wszystko, przyszłe mamy sięgają po takie środki, które niekiedy są silniejsze niż morfina.

W Stanach Zjednoczonych problem nielegalnego rynku leków jest na tyle zaawansowany, że ilość noworodków urodzonych z uzależnieniem od opioidów jest dramatycznie wysoka. Dziecko, którego mama zażywa narkotyczne środki uzależnia się już w życiu płodowym. By pomóc maluchom, zaczęto tworzyć specjalne oddziały odwykowe dla nowonarodzonych dzieci. 

Dowiedz się: Leki bez recepty zakazane w ciąży: których leków OTC nie stosować bez konsultacji?

Viagra oraz leki przeciwbólowe i nasenne sprzedawane w Internecie

Przeczytaj: Dozwolone i zabronione leki w ciąży

Uzależnienie noworodków już w samo w sobie brzmi strasznie. Podobno to nic, w porównaniu w widokiem zespołu abstynencyjnego u maluchów. Wygląda on ponoć tak samo, jak u osób dorosłych, jednak u świeżo narodzonych maluszków robi o wiele większe wrażenie. Pojawiają się napięcie, drgawki, biegunka, bezdechy. Dla rodzica taki widok, jest przerażający.

- Moja córka przeszła detoks. Na szczęście nie potrzebowała leków, ale leżała w szpitalu. Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleca, żeby pobyt trwał od 5 do 7 dni. Wiem dlaczego. Przez cztery córka radziła sobie nieźle, później było gorzej - opowiada młoda mama Clarissa Collins, w rozmowie, którą przytacza TVN24. 

Problem jest na tyle poważny i co gorsza - częsty, że w USA tworzone są już ośrodki odwykowe. Jeden z nich powstał w Arizonie.

- W salach mamy nowoczesne gondole, które - w razie ataku - dla uspokojenia dzieci same się kołyszą i wydają dźwięki przypominające te z łona matki i bicie jej serca. Są też bujaczki, przewijaki i łóżka dla rodziców, bo chcemy, żeby zostali przy maleństwach - opowiada dla polskiej stacji Tara Sundem, dyrektor placówki Hushabye Nursery.

W ośrodkach zajmujących się uzależnieniami u noworodków podawany jest im Nalokson, lek który zapobiega śmierci w skutek zatrucia opioidami. A dzieci które potrzebują terapii przybywa. W 2020 roku w USA zespół abstynencyjny diagnozowano u około 6 noworodków na 1000 żywych urodzeń. W rzeczywistości, z pewnością te liczby są większe. To badania z porodów szpitalnych, a w Stanach bardzo popularne są teraz porody domowe

- Kobiety ciężarne fentanyl stosują i nadużywają. Także nieświadomie, bo zdarza się, że jest w składzie jakiegoś leku. Na podstawienie badań kału i krwi pępowinowej noworodków sprawdzamy, czy ich mamy przyjmowały fentanyl - wyjaśniła doktor Suma Rao, neonatolog ze Szpitala Uniwersyteckiego Banner w Phoenix, której opinię relacjonuje TV24.

W ostatnich dniach, prezydent Joe Biden wygospodarował pieniądze na walkę z przemytem i nielegalnym handlem narkotykami oraz lekami. Póki co, problem ten dotyczy USA. Nie jest jednak tajemnicą, że handel lekami, zwłaszcza po pandemii kwitnie, a przy częstotliwości zażywania tradycyjnych leków przeciwbólowych w Polsce, nie wiadomo, jak daleko zajedzie ten niepokojący trend. 

Sprawdź: "Wierzę, że paracetamol jest przyczyną autyzmu" - twierdzi ekspertka i ostrzega przyszłe mamy. Ma rację?