Upały mają negatywny wpływ na ciążę? Zaskakujące wnioski naukowców

2024-06-28 13:07

Upały dają się we znaki każdemu. Jednak w szczególności mogą wpływać na kobiety w ciąży oraz zdrowie i późniejsze życie ich dzieci. Specjaliści ostrzegają, że może to nawet determinować, jak ich dziecko poradzi sobie w życiu i jak długo będzie żyć.

Upały mają negatywny wpływ na ciążę? Zaskakujące wnioski naukowców
Autor: fot. Getty Images Upały mają negatywny wpływ na ciążę? Zaskakujące wnioski naukowców

Nowe badanie może zaskoczyć. Ciąża a upał

Nie od dziś wiadomo, ze jednym z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego jest zmiana klimatu. W to wlicza się oczywiście globalne ocieplenie. Stale zwiększające się temperatury są powiązane z pogarszającym się stanem zdrowia. Dotyczy to w szczególności grup wrażliwych, jak dzieci czy kobiety w ciąży.

Wcześniejsze badania wykazały, że nadmierne ciepło może wpływać na ryzyko przedwczesnego porodu, jak i poronienia. Nowe badania niestety nie przynoszą pociechy. Powiązały one bowiem upały z niekorzystnymi wynikami dla matek i ich dzieci. Wrodzone nieprawidłowości, nadciśnienie w ciąży i niska masa urodzeniowa to niektóre z zagrożeń związanych ze wzrostem ciepła.

Prof. Matthew Chersich oraz Darshnika Pemi Lakhoo z University of the Witwatersrand w Johannesburgu na łamach Science Alert opowiedzieli o swoich badaniach. Przeanalizowali oni 29 badań, jakie przeprowadzono na ten temat w ciągu ostatnich 100 lat.

Badania nie dotyczyły wyłącznie krajów, w których wysokie temperatury są normą, jak np. RPA, ale również tych z chłodniejszym klimatem. Aż 60 proc. zostało przeprowadzonych w krajach na półkuli północnej w klimacie umiarkowanym i bardziej uprzemysłowionych. Obejmowały one zdrowie dzieci kobiet narażonych na działanie wysokich temperatur w okresie ciąży. Część badania obejmowała również dorosłe życie tych dzieci. 

Upały w Polsce. Jak Polacy sobie z nimi radzą?

Upał w czasie ciąży. Skutki mogą być opłakane

Na początku warto zaznaczyć, że najpowszechniejszą miarą ciepła jest średnia temperatura powietrza, jednak niektóre badania stosowały bardziej złożone pomiary. W nich uwzględnione zostały takie czynniki jak wilgotność, czy to jak dana osoba odbiera ciepło.

Z badań wyszło, że wysoka temperatura w czasie ciąży może mieć odległe w czasie skutki dla dziecka. Naukowcy zaznaczyli, że wyniki ich badania nie zostawiają złudzeń. Pokazują, że osoby, które w okresie płodowym były narażone na ekstremalne ciepło ponoszą później tego konsekwencje. 

Przykładem może być na przykład gorsza edukacja, czy niższe dochody w późniejszym życiu. Dla zobrazowania, w Stanach Zjednoczonych osoby, których matki w pierwszym trymestrze ciąży były narażone na temperaturę powyżej 32 stopni Celsjusza w wieku 30 lat zarabiały 56 dolarów mniej za każdy dzień wysokich temperatur. 

Odkryliśmy również szkodliwe skutki dla zdrowia, w tym zwiększone ryzyko chorób serca i nadciśnienia, a także astmy i zapalenia płuc u dzieci. Szacuje się, że ryzyko wystąpienia zapalenia płuc u dzieci wzrasta o 85 proc. z każdym stopniem Celsjusza wzrostu temperatury w trakcie ciąży

- Tłumaczą badacze.

Jedno z badań wykazało również większe narażenie na choroby psychiczne. Co więcej, według ekspertów, wysokie temperatury mogą mieć również działanie epigenetyczne, czyli oddziałujące na niektóre geny u rozwijającego się płodu. 

Mogą skracać na przykład telomery, czyli końcówki chromosomów utrzymujących ich stabilność. A to od ich długości może być uzależniony wiek biologiczny.

Sonda
Jak znosisz upały?
Nasi Partnerzy polecają