10 najczęstszych błędów, które popełniasz
Kosmetyki dla dorosłych do higieny intymnej dzieci
Jednym z częstszych błędów, jaki popełniają rodzice, jest stosowanie kosmetyków przeznaczonych dla osób dorosłych przy pielęgnacji skóry dziecka. Nie zdają sobie bowiem sprawy, że produkty te zawierają dużo więcej konserwantów i substancji zapachowych niż kosmetyki dla niemowląt.
Skóra maluszka jest o wiele bardziej wrażliwa i delikatna, wymaga więc wyjątkowej opieki. Podobnie jest w przypadku higieny miejsc intymnych u dzieci. Specjaliści zalecają, aby wykorzystywać do niej kosmetyki przeznaczone do skóry niemowląt oraz wodę.
Nieprzystosowane do delikatnej skóry dziecka produkty mogą bowiem wywoływać podrażnienia i alergię.
Mycie miejsc intymnych dziecka gąbką
Według specjalistów, o gąbkach stosowanych do mycia ciała, szczególnie dzieci, powinniśmy zapomnieć. Jest to nic innego, jak idealne miejsce do rozwoju drobnoustrojów. Wilgotne i ciepłe środowisko stanowi bowiem wspaniałe warunki wzrostu np. różnego rodzaju grzybów.
Mycie miejsc intymnych dziecka gąbką może więc doprowadzić do infekcji, zakażeń i uciążliwych dla maluszka objawów. Najlepiej jest myć skórę dziecka dłonią. W przypadku niemowląt do higieny można także wykorzystywać zmoczone wodą ręczniki. Muszą być one jednak często prane w pralce w wysokiej temperaturze.
Czytaj również: Kąpiel niemowlaka - aktualne zalecenia lekarzy dotyczące kąpieli małych dzieci
Zbyt rzadkie zmiany pieluszek u niemowląt
Niezwykle ważne w higienie intymnej u niemowląt jest dbanie o odpowiednio częste zmienianie pieluszek. Zalegające w pampersie mocz lub kupa dziecka mogą prowadzić do problemów związanych z miejscami intymnymi.
Po każdej zmianie mocno zabrudzonej pieluszki, należy zawsze dokładnie umyć skórę dziecka, aby nie doszło do pozostawienia resztek. Zbyt rzadkie zmiany pieluszek często prowadzą do odparzeń, które są niezwykle uciążliwe dla maluszków oraz powodują duży dyskomfort, pieczenie i ból co sprawia, że niemowlę jest niespokojne i rozdrażnione.
Nadużywanie chusteczek nawilżanych
Chusteczki nawilżane są dla wielu rodziców zbawieniem i korzystają z nich przy każdej zmianie pieluszki u dziecka. Należy jednak pamiętać, aby sięgać po nie raczej poza domem i podczas podróży.
Uważa się bowiem, że pozostawiają one klejący film na skórze i mogą prowadzić do zrastania się warg sromowych u dziewczynek (synechii). Jeśli więc przebywamy w domu, lepiej przecierać skórę miejsc intymnych dziecka wodą.
Czytaj również: Zbyt częste mycie nie jest dobre dla okolic intymnych - dlaczego?
Zły kierunek mycia miejsc intymnych
Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, jak ważnym w higienie intymnej jest odpowiedni kierunek mycia tej okolicy, szczególnie w przypadku dziewczynek. Zawsze należy podcierać i myć dziecko zaczynając od przodu i kierując się ku tyłowi.
Jest to związane z fizjologiczną obecnością bakterii w okolicy odbytu, które w przypadku odwrotnego kierunku higieny mogłyby zostać przeniesione do pochwy oraz cewki moczowej i wywołać tam infekcje dróg rodnych czy też zakażenie dróg moczowych.
Nierozchylanie warg sromowych u dziewczynek podczas kąpieli
Rodzice podczas mycia miejsc intymnych często starają się unikać rozchylania warg sromowych. Dla wielu osób może wydawać się to krępujące i nie wiedzą, że unikanie tej czynności może prowadzić do sklejenia warg i związanych z tym powikłań takich jak zakażenia układu moczowego.
Między wargami sromowymi zbierają się bowiem resztki kremów, kosmetyków czy też moczu i kału. Synechia w niektórych przypadkach wymaga chirurgicznego rozdzielenia, dlatego zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Oczywiście nie wolno wkładać nic do pochwy, a myć dokładnie z zewnątrz tę okolicę.
Czytaj również: Przedsionek pochwy – budowa, funkcje, najczęstsze choroby
Nieużywanie kremów po higienie intymnej
Wielu rodziców nie wie, że po umyciu skóry okolic intymnych należy posmarować je kremem nawilżającym lub natłuszczającym. Najlepiej, gdy zawiera on w składzie witaminy i wazelinę.
Należy po umyciu dziecka posmarować cienką warstwą skórę warg sromowych (ale nie pomiędzy nimi), okolice krocza, pachwin i szpary pośladkowej. Między wargami sromowymi zewnętrznymi obecna jest zaś naturalna bariera jaką jest tzw. mastka.
Zbyt rzadkie mycie miejsc intymnych
Obecnie, w dobie wszechobecnych reklam różnych preparatów, suplementów czy kosmetyków, wydawać może się, że do higieny intymnej u dziewczynek niezbędne jest stosowanie odpowiednich płynów.
Według pediatrów jednak wystarczy woda z mydłem, którą używamy do mycia reszty ciała dziecka. Zdecydowanie nie powinno się stosować płynów do higieny intymnej, przeznaczonych dla kobiet, u małych dzieci. Mają one bowiem inne pH pochwy.
Jeśli rodzice bardzo chcą myć miejsca intymne dziecka specjalnymi kosmetykami, należy wybierać te hipoalergiczne, z jak najkrótszym składem i odpowiednie dla wieku dziecka.
Zbyt rzadkie mycie miejsc intymnych
Specjaliści radzą, aby miejsca intymne dziecka myć 2 razy dziennie bieżącą wodą. Oczywiście, jeśli dziecko załatwia się do pieluszki, konieczne może być częstsze mycie tej okolicy, szczególnie w przypadku obfitych wypróżnień czy biegunek.
Mimo że najczęściej wystarczy, aby niemowlęta były kąpane raz na 2-3 dni, to okolice pieluszkową należy obmywać wilgotnym ręcznikiem lub wodą codziennie. Zaniedbanie regularnego dbania o higienę intymną dziecka, prowadzić może do zalegania resztek moczu i kału, a co za tym idzie, do odparzeń i infekcji.
Czytaj również: Przewijanie dziecka: 3 rzeczy, o których musisz pamiętać
Refluks pęcherzowo-moczowy, czyli kiedy dziecko popuszcza mocz
Bagatelizowanie objawów infekcji miejsc intymnych
Infekcje intymne nie dotykają tylko osób dorosłych. Pojawiają się również wśród dzieci. Do ich przyczyn zaliczyć można m.in. nieprawidłową lub zbyt mało staranną higienę intymną. Do objawów infekcji należą:
- zaczerwienienie,
- świąd,
- wydzielina z pochwy,
- pieczenie
- ból przy oddawaniu moczu.
W sytuacji pojawienia się tego typu symptomów należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ często konieczne może okazać np. leczenie przeciwgrzybicze.