10 naturalnych sposobów na poprawę formy po porodzie
Pomyśl o sobie
1. Nie wstydź się prosić o pomoc
Opieka nad noworodkiem pochłania dużo energii psychicznej, emocjonalnej i fizycznej. Jeśli mama weźmie na siebie nie tylko opiekę nad dzieckiem, ale i prowadzenie domu, może po prostu nie dać rady.
Według Stanford Medicine, pomoc kogoś bliskiego, kto fraz na jakiś czas weźmie dziecko na spacer, przyniesie obiad lub posprząta mieszkanie to właśnie to, czego młode matki potrzebują najbardziej, aby odpocząć psychicznie i zregenerować fizycznie.
2. Wysypiaj się
Większość młodych matek ma niedobory snu z powodu częstych pobudek noworodka. Konieczne musisz znaleźć czas, aby uzupełnić te braki: zmęczenie i niewyspanie sprzyja depresji poporodowej.
Znajdź za wszelką cenę czas na drzemkę w ciągu dnia - gdy mąż wróci z pracy, gdy dziecko śpi, gdy teściowa przyjdzie ci pomóc. Pomoże ci to pomóc szybszym powrocie do formy.
3. Rozmawiaj z innymi mamami o problemach
Jeśli czujesz się niepewna w macierzyństwie, zestresowana, wyczerpana, znajdź kogoś, kto też przeżył coś takiego. idealną osobą na wygadanie się jest inna mama. Ale nie patrz na instagrama, gdzie ludzie wstawiają nieprawdziwe zdjęcia. Zadzwoń lepiej do znajomej, która niedawno urodziła albo do siostry i poszukaj u niej wsparcia.
Dbaj o dietę
4. Przyjmuj witaminy
Łykanie witamin nie powinno kończyć się wraz z porodem. W czasie laktacji potrzebujesz nadal żelaza, wapnia i innych składników odżywczych. Przyjmowanie witamin po porodzie, pozwala uniknąć kobiecie niedoborów żywieniowych.
Niedobór witamin i minerałów natomiast może odbić się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale i psychicznym.
5. Spożywaj produkty z kwasami omega-3
Według badań z 2016 roku, są to substancje, które znakomicie zapobiegają depresji poporodowej. Kobiety, które spożywają ryby, oleje i inne produkty pokarmy bogate w omega-3 rzadziej chorują na depresję.
6. Pij odpowiednie ilości wody
Ciało kobiety po porodzie przechodzi szereg zmian. Jedną z największych zmian jest karmienie piersią. A jeśli kobiety nie piją wody, której potrzebują podczas karmienia, mogą łatwo ulec odwodnieniu.
Woda zapobiega również zaparciom po porodzie i zwiększa ilość produkowanego mleka.
Popraw sobie nastrój
7. Wyjdź z domu
Jeśli młode mamy nie wychodzą z domu i nie spotykają się od czasu do czasu z innymi dorosłymi, są bardziej narażone na depresją poporodową. Wychodzenie z domu jest dla świeżo upieczonej mamy niezbędne dla zdrowia psychicznego.
Odciągnij pokarm, poproś męża lub mamę, by została z dzieckiem i wyjdź na godzinę do koleżanki. Jeśli nie masz takiej możliwości, umów się z kimś w parku, gdzie będziesz mogła pójść z wózkiem. Rozmowa z koleżanką, randka z mężem czy dołączenie do grupy mam na placu zabaw poprawia nastrój na długo.
8. Zapisz się do fryzjera lub kosmetyczki
Czasami młode mamy po prostu potrzebują trochę czasu dla siebie. Czekanie na wizytę u fryzjera, radość z nowych hybryd na paznokciach poprawia nastrój i zmniejsza ryzyko jego wahań.
Robiąc sobie manicure raz w miesiącu poczujesz, że robisz wreszcie coś dla siebie, nie dla dziecka, poczujesz się znów atrakcyjna i pewna siebie.
Wzmocnij swoje ciało i kondycję
9. Chodź na spacery
Z wózkiem czy bez, koniecznie znajdź w ciągu dnia czas na wyjście na świeże powietrze. Natura pozwala się odprężyć, uwalnia od złych myśli, pozwala się zrelaksować i odstresować.
Dotlenienie organizmu poprawia kondycję organizmu, ułatwia zasypianie i wzmacnia odporność.
10. Zacznij ćwiczyć
Gdy tylko lekarz ci pozwoli, zacznij ćwiczyć. Wiadomo, że nie od razu możesz biegać, jeździć na rowerze, jak przed ciąża. Zacznij od prostych, niewymagających ćwiczeń,. takich jak nordik walking, pływanie. Treningi wyzwalają endorfiny i mają niesamowite korzyści dla kobiet w okresie poporodowym.
Wykonuj też ćwiczenia mięśni dna miednicy, czyli tzw. mięśni Kegla. Można je wykonywać w pozycji siedzącej, stojącej lub leżącej, praktycznie wszędzie. Takie ćwiczenia zapobiegają nietrzymaniu moczy i wzmacniają okolice nadwerężone w czasie porodu.