
1. Nauka odpowiedzialności
Dziecko, które posiada zwierzaka uczy się odpowiedzialności i troski o innych. Zwierzęta potrzebują opieki i zainteresowania. Są zależne od człowieka, który je karmi, uczy i bawi się z nimi. Dzieci, które muszą zajmować się zwierzętami, uczą się empatii i współczucia. Nauka odpowiedzialności za inne stworzenie z pewnością zaowocuje w przyszłości.
Rodzice, którzy decydują się na zwierzę w domu, powinni pokazać dziecku, jak zajmować się pupilem. Po pewnym czasie dziecko powinno przejąć niektóre obowiązki. Jeśli masz małe dziecko, to na początku może podawać wodę i jedzenie zwierzakowi.

2. Nauka dyscypliny
To kolejny ważny aspekt posiadania zwierzęcia. Dziecko, które zajmuje się pupilem musi nauczyć się dyscypliny. Musi wiedzieć, w jakich godzinach karmić zwierzątko czy wychodzić z nim na spacery (to oczywiście zależy od wieku twojego dziecka). Jest udowodnione naukowo, że posiadanie psa najbardziej pomaga dzieciom poznać smak dyscypliny.

3. Nauka zobowiązań
Dorastanie w towarzystwie zwierząt to ważne zobowiązanie. Zwierzęta nie są rzeczami, które dziecko może odstawić na półkę, jeśli jest zmęczone lub znudzone. Każdego dnia zwierzęta potrzebują opieki, pokarmu, zabawy czy zainteresowania.
Posiadanie zwierzęcia nie jest obowiązkiem tymczasowym, dlatego uczy dziecko, w jaki sposób podejmować się długoterminowych zobowiązań.

4. Nauka konsekwencji
Opieka nad zwierzętami uczy dziecko konsekwencji. Dziecko widzi, że jeśli zaniedba swoje obowiązki względem pupila, to ma to różne przykre skutki. Jeśli dziecko nie posprząta klatki chomika, to zaczyna wydzielać się z niej nieprzyjemny zapach. Jeśli kot nie będzie miał posprzątanej kuwety, to może załatwić swoje potrzeby na dywan lub łóżko.

5. Pewność siebie
Zajmowanie się zwierzakiem pozwoli dziecku nabrać pewności siebie. Gdy dziecko odnosi sukcesy w opiece nad pupilem, jest dumne samo z siebie i widzi też dumę rodziców.

6. Większa odporność
Według badań American Academy of Allergy, dzieci, które wychowują się od urodzenia w towarzystwie zwierząt, znacznie rzadziej cierpią na alergie. Do tego rzadziej zapadają na takie choroby, jak astma.

7. Ćwiczenia i zabawa
Zwierzęta, a szczególnie psy, potrzebują codziennych ćwiczeń i zabaw. To z pewnością pozytywnie wpłynie na każde dziecko, które również potrzebuje dużo ruchu i zabawy. Twoja pociecha może zyskać wspaniałego towarzysza, dzięki któremu będzie bardzo aktywna.

8. Spokój
Zwierzęta mają pozytywny wpływ na psychikę człowieka. Zarówno osoba dorosła, jak i dziecko znacznie wycisza się i uspokaja w towarzystwie czworonoga. Zabawy ze zwierzakiem relaksują i poprawiają nastrój.

9. Zmniejszenie uczucia stresu
Jest udowodnione naukowo, że przebywanie w towarzystwie zwierząt zmniejsza uczucie stresu i ma działanie terapeutyczne dla całej rodziny. To zdecydowanie ma ogromny wpływ na dziecko, które wyczuwa wszystkie nerwowe sytuacje. Zmniejszenie uczucia stresu wpływa też na poczucie bezpieczeństwa dziecka.

10. Nauka czytania
Co ciekawe, dzieci chętniej podejmują naukę czytania w towarzystwie zwierząt niż innych ludzi. Oczywiście wynika to z faktu, że ukochany pupil nie ocenia i nie krytykuje. Dziecko chętniej sięga po książki i czyta ulubione bajki swojemu zwierzakowi.