10 przestarzałych porad naszych babć, które kiedyś były wpajane młodym mamom
Nie noś, bo rozpieścisz
Istnieje bardzo mocne przekonanie, które przez lata było wpajane młodym mamom, że podnosząc płaczące niemowlę, tylko je rozpieścimy.
Tymczasem, niemowlęta poniżej 4. miesiąca życia nie mają innej metody, aby zwrócić naszą uwagę. Płaczem komunikują swoje potrzeby i niepokój. Lubią być przytulane i tulone, gdyż tylko w taki sposób możemy im przekazać, że się o nie troszczymy i zawsze jesteśmy obok, gdy nas potrzebują.
Dziś wręcz warto powtarzać, że noszenie niemowląt to nie jest forma rozpieszczania. Tak małe dzieci potrzebują czuć ciepło swojej mamy, gdyż dzięki temu czują się bezpieczne i kochane. Warto również pamiętać, że jedną z podstawowych potrzeb niemowląt jest potrzeba bliskości.
Zobacz także: Noworodek w domu: 19 porad dla mamy
Pamiętaj o codziennej kąpieli, to konieczne
Zgodnie z najnowszymi wytycznymi, spokojnie można kąpać niemowlęta co dwa, albo nawet, co trzy dni. Jeżeli jesteś zmęczona, wystarczy, że codziennie przetrzesz okolice intymne i wrażliwe miejsca malucha. Możesz użyć do tego chusteczek zmoczonych w ciepłej wodzie.
Obecnie nawet noworodek jest kąpany dopiero po wyjściu ze szpitala.
Częstotliwość kąpieli niemowląt powinna być uzależniona od temperatury, pory roku, czy częstotliwości ulewania. Jeżeli chcemy kąpać niemowlę codziennie, to oczywiście możemy. Nie traktujmy tego jednak, jako konieczność. Niech będzie to rytuał, który dodatkowo uspokoi malucha przed snem.
Kiedy dziecko śpi, powinna panować absolutna cisza
Niektóre dzieci mogą mieć lekki sen i wybudzać się przy każdym, nawet najcichszym dźwięku. Większość jednak bardzo dobrze radzi sobie z niewielkim hałasem w tle.
Niemowlę, które potrafi zasnąć podczas rozmów lub przy cichej muzyce, będzie lepiej zasypiał w różnych sytuacjach. Przykładem może być wizyta u znajomych lub rodziny, gdzie podczas spotkania ciężko zachować ciszę.
Wybudzaj niemowlę w nocy, aby zmienić mu pieluchę
Naprawdę kiedyś uważano, że należy budzić niemowlęta, aby zmienić im mokrą pieluchę. Wynikało to jednak z faktu, że korzystano z pieluch tetrowych, z których dzisiaj mało kto korzysta.
Obecnie pieluchy są bardzo chłonne i dzieci nie czują, że mają mokrą pupę. Jeżeli jednak wydaje ci się, że pielucha jest bardzo pełna i może to przeszkadzać twojemu dziecku podczas snu – na przykład wierci się, co chwilę wybudza i marudzi – wówczas zmiana pieluchy jest jak najbardziej zasadna.
W innych przypadkach, jak dziecko śpi, to korzystaj z tej chwili ciszy i spokoju.
Nie nakładaj kremu przeciwsłonecznego na niemowlę
Ta porada dotyczyła dzieci poniżej 6. miesiąca życia. Oczywiście niemowląt nie należy wystawiać na pełne słońce, ale warto nakładać kremy z filtrem przeznaczone dla dzieci od pierwszego dnia życia.
Według zaleceń pediatrów krem przeciwsłoneczny warto nakładać jedynie na małe obszary ciała – dłonie i twarz niemowląt. Jeżeli jest to możliwe, należy jednak zatroszczyć się o parasolkę przy wózku lub spacerować w cieniu.
Dodaj kaszki do mleka w butelce, dziecko będzie bardziej najedzone
Według najnowszych zaleceń dzieciom do 5-6. miesiąca życia należy podawać jedynie mleko mamy lub mleko modyfikowane. Dietę rozszerzać można od 5 - 6. miesiąca stopniowo wprowadzając warzywa, owoce i mięso.
Co więcej, zaleca się, aby niemowlętom na początek podawać kaszki zwykłe, a nie przeznaczone specjalnie dla dzieci. Warto więc sięgnąć po kaszę manną, jaglaną, płatki ryżowe oraz owsiankę.
Przestrzegaj harmonogramu karmienia
Harmonogram karmienia i przestrzeganie wyznaczonych godzin ma większy sens, gdy karmimy mlekiem modyfikowanym. W przypadku karmienia piersią zaleca się karmić na żądanie. Dotyczy to szczególnie pierwszych miesięcy życia dziecka.
Ważne jest, aby nauczyć się obserwować sygnały, które niemowlę nam daje, gdy robi się głodne.
Wybierz buty z twardą podeszwą
Dawne zalecenia, co do wyboru obuwia dla najmłodszych są przeszłością.
Dziś należy wybierać obuwie z miękką podeszwą, które można wygiąć w ósemkę i zgiąć w palcach. Buty nie powinny przeszkadzać dziecku w chodzeniu i utrudniać ruch stopy.
Co więcej, obecnie zaleca się, aby zaopatrzyć się w pierwsze buty, gdy nie możemy inaczej chronić stóp dziecka przed urazami i zimnem.
Pamiętajmy, że dziecięce stopy ubrane w buty mają ograniczoną możliwość odbierania doświadczeń zmysłowych.
Ubierz go ciepło, bo się przeziębi
Trend ubierania niemowląt nie przemija. Wciąż możemy usłyszeć, że jest ubrane zbyt lekko i tylko chwila nas dzieli, aż zachoruje.
Tymczasem istnieje większa szansa, że przeziębi się niemowlę ubrane zbyt ciepło. To, czy dziecku jest ciepło, czy zimno, możemy ocenić, sprawdzając kark malucha. Nie rączki, które mogą być chłodniejsze.
Przegrzanie może w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do udaru cieplnego. Pamiętajmy także, że optymalna temperatura, w której przebywa małe dziecko to 20 – 22 stopni. W nocy temperatura może wynosić 19 stopni.
Niemowlę musi robić kupę codziennie
Kolejnym mitem jest wypróżnianie się niemowląt. Rodzice często myślą, że jeżeli ich dziecko nie robi kupy codziennie, to od razu mają do czynienia z zaparciami.
Tymczasem, pediatrzy informują, że rzeczywiście noworodki mogą wypróżniać się nawet kilka razy dziennie. Niemowlęta 2-3. miesięczne mogą załatwiać się jednak nawet co 3-4 dni.
Jeżeli jednak dziecko ma trudności z robieniem kupy, warto skontaktować się z lekarzem.