10 sygnałów, które świadczą, że dziecko jest gotowe do spania w dużym łóżku
Odpowiedni wiek
Specjaliści uznają, że okres miedzy 1,5-3 lata to czas, kiedy większość dzieci jest gotowa na zmianę małego łóżeczka na duże. Dzieci w wieku 1,5 roku przestają już tak często budzić się w nocy, rezygnują z nocnych posiłków i potrzebują mniej przytulania – choć to oczywiście bardzo indywidualna kwestia.
Czytaj również: Nocne karmienie niemowląt. Kiedy zakończyć karmienie dziecka w nocy?
Próbują same wyjść z łóżeczka ze szczebelkami
W pewnym wieku dzieci są już w stanie same wyjść z łóżeczka – większość mebelków ma wyjmowane szczebelki, co ułatwia dziecku bezpieczne opuszczenie pościeli. Jeśli wasze łóżeczko nie ma takiej opcji, a malec próbuje wyjść z niego górą, to moment na zmiany.
Czytaj również: Łóżko piętrowe dla dzieci: jakie wybrać? [10 propozycji]
Nie spadają w nocy z łóżka
Dzieci w wieku 2-3 lat są już w stanie spać bezpiecznie w normalnym łóżku – zmniejsza się ryzyko, że spadną w nocy na ziemię, choć wielu rodziców montuje jeszcze poręcze na dużych lóżkach lub kładzie pod nimi na noc koce czy poduszki. Pediatrzy uważają, że dzieci, częściej spadają z łóżek dzieci, często budzą się w nocy.
Dziecko jest za duże
Zazwyczaj dzieci przestają się mieścić w łóżeczku bez szczebelków w wieku 1,5-w lat, ale są i takie, które śpią w nim do 3. roku życia. To jednak maksymalny moment, bo 3-latek zwykle dotyka już stopami do szczebelków łóżeczka, które nie oferuje wystarczająco dużo miejsca nie będzie wygodne i nie zapewni komfortowego wypoczynku.
Czytaj również: Regres snu u niemowlaka i starszego dziecka - ile trwa i jak sobie z nim poradzić?
Przesypia całe noce
Jeśli uważasz, że Twoje dziecko ma już ustalony rytm dnia i nocy i przesypia ją bez nadmiaru pobudek, to znak, że jest gotowe na zmianę i da radę spać we własnym łóżku od wieczora do rana.
Robi siusiu do nocnika
W wieku 1,5 -2 lat dziecko zwykle uczy się siusiać do nocnika. Jeśli akurat jesteś na etapie treningu nocnikowania, zrezygnuj ze zamiany – po pierwsze – zbyt dużo wyzwań dla dziecka, utrudni naukę zarówno chodzenia bez pieluszki, jak i spania w dużym łóżku, poza tym, lepiej nie narażać nowego materaca na zabrudzenie, które w pierwszych tygodniach treningu jest nieuniknione.
Natomiast gdy się nauczy siusiać w nocy na nocnik, będzie mu łatwiej do niego wstać z dużego łóżka.
Czytaj również: Nocnikowanie: 10 SKUTECZNYCH PORAD jak nauczyć dziecko nocnikowania?
Samo prosi o duże łóżko
Są dzieci, zwłaszcza te, mające starsze rodzeństwo, które same domagają się większego łóżka. Dla nich taka zmiana oznacza wejście w „dorosłość”. Jeśli twoje dziecko mówi, że jest gotowe do zmiany, prawdopodobnie tak jest.
Kupno nowego łóżka będzie dla malucha wielkim wydarzeniem i na pewno z chęcią się w nim zadomowią, szczególnie jeśli pozwolisz mu je wybrać.
Czekasz na drugie dziecko
Wielu rodziców decyduje się na przestawienie malucha na duże łóżko, gdy młodsze dziecko jest w drodze. Pamiętaj jednak, aby nie sprawić, by Twoje dziecko poczuło się odrzucone – pojawienie się drugiego dziecka jest zawsze szokiem dla malca, więc przedstaw zamianę jako coś ekscytującego.
Taka zamian to okazja do podkreślenia, że starszak będzie teraz starszym bratem lub siostrą, więc ma specjalne przywileje, takie jak nowe łóżko.
Pokój jest bezpieczny
Jeśli chcesz kupić dziecku normalne łózko, musisz upewnić się, czy jego pokój jest bezpieczny. Malec będzie miał więcej swobody i będzie mógł samodzielnie wstawać i chodzić po pomieszczeniu – chodzi np. o zabezpieczenie schodów za drzwiami czy zabezpieczenie okien.
Czytaj również: Zabezpieczenia przed dziećmi: gadżety do domu, które się sprawdzą
Twoja intuicja podpowiada ci, że już czas
Jako rodzic znasz dziecko najlepiej – łącznie z tym, na co jest i na co nie jest gotowe. Jeśli uważasz, że poradzą sobie z przejściem, posłuchaj swojego przeczucia i idź na całość. Pamiętaj, aby być cierpliwym, ponieważ taka wielka zmiana nie następuje z dnia na dzień. Słuchaj słów dziecka i obserwuj jego reakcje, aby ocenić, jak się czuje w danej sytuacji.