4 trymestr - 6 kroków, którymi ulżysz sobie i dziecku
Postępując w ten sposób, zapewnisz dziecku komfort, będzie ono spokojniejsze, a Ty bardziej zrelaksowana i z większą energią do działania.
4 trymestr - na czym polega
Określenie "4 trymestr" odnosi się do powolnego wyprowadzania noworodka z nawyków, które miał w łonie matki i nieinwazyjne zaznajamianie go ze światem zewnętrznym.
Taka zmiana to dla maleństwa, dla którego twój brzuch był całym światem, ogromny szok.
Dowiedz się: Co czuje noworodek, czyli jak działają zmysły dziecka
W okresie pierwszych 3 miesięcy życia, dziecko rozwija się równie szybko, jak w łonie matki. Potrzebuje do tego tak komfortowych warunków, jakie miało w łonie mamy, by nie być przestymulowanym. W 4 trymestrze, dziecka dzieją się niesamowite zmiany.
1. Mózg powiększy się o ponad 60%.
2. Jego układ oddechowy i krażeniowy stabilizuje się i przyzyczaja do świata zewnętrznego.
3. Dziecko zyskuje wzrok, dotąd prawie całkiem niesprawny.
4. Zacznie odróżniać pory dnia, dzięki rozpoczęciu produkcji melatoniny.
Poznaj 6 kroków do pełnego komfortu niemowlaka w 4 trymestrze, w kolejnych slajdach.
#1 - krok pierwszy - opatulanie
Dr Karp, twierdzi, że jedną z kluczowych kwestii w zapewnieniu noworodkowi komfortu jest opatulanie go. Musi być ciasno, jak w łonie matki pod koniec ciąży. Przydadzą się do tego, rożki niemowlęce, kokony i rzecz jasna - noszenie w huście.
Zobacz też: Wiązanie chusty krok po kroku - jak bezpiecznie zawiązać chustę?
#2 - krok drugi - bicie serca i szum
Dziecko przez 9 miesięcy życia płodowego, non stop słyszało bicie serca mamy i różnorodne szumy z zewnątrz. Dlatego tak lubi być wtulone i słyszeć bicie serca, osoby, która je nosi na rękach. Jeśli akurat nie możesz go przytulać, pozostaw w łóżeczku zabawkę z dźwiękiem bicia serca, lub wydającą szumy.
Czytaj też: 11 gadżetów i akcesoriów dla niemowlaka, które pomogą rodzicom
#3 - krok trzeci - kontakt skóra do skóry
Kontakt skóra do skóry, przy karmieniu, czy w trakcie kąpieli jest dla maluszka niezwykle kojący. Daje maksymelne poczucie bliskości. Znów - jak w łonie matki.
Dowiedz się: Dlaczego dziecko tak bardzo potrzebuje dotyku mamy?
#4 - krok czwarty - karmienie na żądanie
W pierwszych tygodniach życia maluszka, jego mózg rozwija się z niesamowitą prędkością. Dziecko potrzebuje wówczas niesamowitej ilości pozytywnych odczuć, a każdy dyskomfort, czy brak bliskości odbiera jako fizyczny ból.
Czytaj także: Ile powinien jeść noworodek?
Dlatego tak potrzebuje kontaktu z matką, który wiąże się dla niego ze ssaniem. Karmienie dziecka na żądanie, to danie mu poczucia bezpieczeństwa. W zapewnieniu go może przydać się także smoczek...
#5 - krok piąty - kołysanie
Dziecko w łonie matki jest nieustannie kołysane jej ruchami. Po narodzinach bardzo mu tego brak. Dlatego wymaga noszenia na rękach, czy w chuście. Gdy nie możesz tego robić, z pomoca mogą przyjść ci kołyski, czy leżaczki - bujaczki - z atestami do użytkowania od pierwszych dni życia.
Dowiedz się: Kołyska dla dziecka - wybrać kołyskę czy łóżeczko?
#6 - krok szósty - spanie z dzieckiem
Spanie z maleństwem w jednym pokoju to poczucie bezpieczeństwa dla niego, a dla ciebie spokoju i komfortu. Im bliżej, tym lepiej.
Spanie w jednym łózku może być niekomfortowe i niebezpieczne. Ale już np. łóżeczka przystawne będą idealnym rozwiązaniem. Będziesz mogła w każdej chwili podać dziecku smoczek, czy pogłaskać je po policzku, dając znak, że jesteś obok.