
Wieczorem postaw na relaks
Jeśli pogoda sprzyja, warto wyjść na kilkunastominutowy spacer – dotlenisz się i zrelaksujesz. W brzydkie dni alternatywą będzie odprężająca kąpiel z dodatkiem kilku kropel olejku z lawendy.
Czytaj również: Kąpiel w ciąży: czy gorąca kąpiel i hydromasaż w ciąży są dozwolone?

Komfortowy ubiór
Najwygodniejsze do spania są piżamy, bo podczas zmiany pozycji nie podjeżdżają pod brodę. Ale nie ma zakazu spania w koszuli nocnej, jeśli to w niej jest ci najwygodniej. Ważne, by strój uszyty był z przyjaznej ciału, miękkiej bawełny, w której nie będziesz się pocić.

Zjedz lekką kolację
Zjedz ją najpóźniej na dwie godziny przed snem. Ważne, by była lekkostrawna i zawierała białko, np. w postaci mleka, ryb, drobiu. Dostarcza ono tryptofanu, czyli aminokwasu, który podwyższa poziom serotoniny, dzięki której łatwiej się zrelaksować i zasnąć.
Tryptofan znajduje się również w produktach pochodzenia sojowego, a także w bananach. Wieczorem nie pij niczego, co zawiera kofeinę. Alternatywą może być herbatka z melisy albo ciepłe mleko z miodem. Jeśli ze snu wybudzają się skurcze łydek, przed snem zjedz coś, co zawiera magnez, np. garść orzechów.

Przygotuj sypialnię
W ciemności uwalnia się melatonina, czyli hormon odpowiedzialny za długi sen. Dlatego zanim się położysz, szczelnie zasłoń okna. Wcześniej wywietrz pokój – chłodne świeże powietrze również ułatwi zasypianie.
Czytaj również: Sennik: ciąża - co oznacza sen o ciąży?

Skorzystaj z toalety
Jeśli skorzystasz z niej przed położeniem się do łóżka, parcie na pęcherz nie obudzi cię w chwilę po tym, jak w końcu uda ci się zasnąć. Warto próbować to zrobić, nawet jeśli pozornie nie czujesz takiej potrzeby. Oto sposób: siedząc na muszli klozetowej, odchyl miednicę lekko do tyłu, co ułatwi całkowite opróżnienie pęcherza.
Czytaj również: Czy leżenie na brzuchu w ciąży jest bezpieczne?

Dobra pozycja
Najzdrowiej spać na lewym boku. Spanie na prawym boku i na wznak źle wpływa na krążenie, zwłaszcza jeśli brzuszek jest już duży – macica uciska wtedy żyłę główną dolną, przez co do serca i innych narządów nie dopływa wystarczająca ilość krwi.
Jeśli trudno jest ci się ułożyć, wykorzystaj poduszki – możesz je podłożyć pod te miejsca, które wymagają lekkiego podparcia, np. pod brzuszek lub między ugięte kolana. Warto kupić poduszkę w kształcie wydłużonej litery C – zapewnia ona podparcie całego ciała i łatwo dzięki niej wygodnie się ułożyć.
Czytaj również: Jak spać w ciąży? Najlepsze pozycje do spania dla przyszłej mamy