
1. Zawsze wyglądasz pięknie
Każda dziewczynka chce czuć się piękna i podziwiana, dlatego bardzo ważne jest komplementowanie jej i mówienie, że wygląda pięknie w każdej sytuacji. Mów jej to, kiedy zakłada ładną sukienkę, szykuje się do szkoły, a także kiedy siedzi z tobą na kanapie w piżamie i ma nieuczesane włosy. To doda jej pewności siebie i pomoże wyjść poza stereotypowe standardy piękna narzucone przez otoczenie.
Polecamy: "Moja 12-letnia córka oświadczyła, że przechodzi na dietę, bo jest za gruba"

2. Masz prawo się złościć
„Gniew jest niezależny od płci” - to ojcowie powinni przekazać swoim córkom, a nie powtarzać utarte w społeczeństwie slogany typu „gniew piękności szkodzi”, „dziewczynce nie wypada”. Zamiast nich powinni mówić „masz prawo się gniewać to naturalne”.
Przeczytaj: Napady złości: jak radzić sobie z nimi u dziecka?

3. Twoje zdanie jest dla mnie ważne
Proszenie o pomoc, rady i opinie w ważnych codziennych sprawach to kolejna rzecz, którą warto w słowach kierować do córek. Ale nie tylko w słowach – kluczowe jest pokazanie, że rady wzięliśmy sobie do serca i działamy zgodnie z nimi. Takie postępowanie niezwykle wzmacnia poczucie własnej wartości.
Przeczytaj: Jak uczyć nastolatka samodzielności?

Podziwiam i cenię kobiety
Zachwycanie się swoją córką nie wystarczy, by wyrosła na silną kobietę. Równie ważne jest, aby wiedziała, że wierzysz w ogóle w kobiety i potrafisz je wspierać. W twoich słowach powinny więc wybrzmiewać opinie na temat równości praw obu płci i siły kobiet. Będą one miały duży wpływ na twoją córkę i zaszczepią w niej te przekonania.
Polecamy: Tatusiowie powinni czytać dzieciom bajki na dobranoc - wiesz dlaczego?

5. Choć przytul się do mnie
Trwanie we wspólnym uścisku może zastąpić tysiące słów i rozwiązać nie jeden problem. Wyraża naszą akceptację, wsparcie i zrozumienie, dodaje otuchy i odwagi, by iść dalej mimo trudności.
Polecamy: Czy przepraszać dziecko, gdy czujesz, że nie miałaś racji?

6. Zawsze mam dla ciebie czas
W czasach, kiedy czas wolny to towar deficytowy – danie poczucia dziecku, że zawsze może do ciebie przyjść i porozmawiać jest bezcenne. To właśnie w trakcie tych codziennych niby błahych rozmów o wszystkim i o niczym dowiadujesz się o tym, co trapi twoje dziecko, jakie odnosi sukcesy itp.
Przeczytaj także: Daj dziecku nożyczki - czyli jak rozwiązywać konflikty z dzieckiem

7. Masz prawo do odmowy
Kiedy słyszysz od córki „nie chcę pocałować dziadka”, mów „okej”. W ten sposób uczysz ją, że ma pełną kontrolę nad swoim ciałem i to ona decyduje, co jest dla niej dobre, a co nie.
Polecamy: Czy należy zmuszać dzieci do całowania cioci lub dziadków?