7 zagrożeń dla dziecka w Boże Narodzenie
1. Niestabilna choinka
Jeśli zdecydujesz się na normalne drzewko świąteczne, pamiętaj, aby zapewnić mu stabilność. Osadź je w stabilny stojak, który zapewni drzewku solidną podporę. Lepiej wybrać te z metalu niż plastikowe, którym zdarza się pęknąć pod naporem ciężaru choinki. Dodatkowo warto przywiązać drzewko linką np. do kaloryfera, by w razie szarpnięcia za gałęzie choinka nie przewróciła się na naszego szkraba.
Przeczytaj:
Uczulenie na choinkę, czyli jak świąteczne drzewko może popsuć Boże Narodzenie
Choinka ścienna DIY: bezpieczna wersja drzewka dla dzieci
2. Szklane bombki
O ile spędzając święta w swoim domu od razu przychodzi ci do głowy, by dla bezpieczeństwa swojego dziecka zrezygnować ze szklanych bombek, to już niekoniecznie się o nich pamięta będąc w gościach. Już przed świętami warto poprosić babcię i dziadka, u których będziecie spędzać święta, by na swojej choince również nie wieszali szklanych ozdób. Dzięki temu będziesz mogła spokojnie zjeść kolację wigilijną, a nie stale biegać za dzieckiem w obawie, że zaraz coś stłucze i się pokaleczy.
Przeczytaj: Jak samemu zrobić bombkę? Bombki DIY krok po kroku
3. Lampki choinkowe
Niebezpieczne mogą także okazać się lampki choinkowe, które dla małego szkraba są dużą atrakcją - dzieci uwielbiają ściągać je z choinek. Zanim ubierzesz w nie swoje domowe drzewko upewnij się, że lampki są sprawne i kompletne. Ważne, by na opakowaniu miały oznaczenie CE, które oznacza, że produkt ma odpowiednie atesty dopuszczające go do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. Pamiętaj także, by wszystkie wtyczki, włączniki, gniazda, kontakty były poza zasięgiem dzieci.
Polecamy: Choinka ścienna DIY: bezpieczna wersja drzewka dla dzieci
4. Ości
W przypadku dzieci - należy szczególnie uważać na ości w daniach rybnych. Lepiej w ogóle zrezygnować z podawania dziecku karpia, którego ości są szczególnie niebezpieczne. Lepiej wybrać inną rybę - najlepiej morską w formie filetów lub podać mu pulpeciki ze zmielonego mięsa ryby.
Przeczytaj: Boże Narodzenie - jak przekazać dziecku istotę świąt?
5. Gorące potrawy na stole
Dużym zagrożeniem jest także sam wigilijny stół uginający się od gorących potraw i szklanej zastawy. Wystarczy jedno pociągnięcie za obrus, by wszystkie te rzeczy znalazły się na ziemi. Dlatego polecamy trik, który sprawdza się przy małych dzieciach - zrezygnuj z tradycyjnego obrusa na rzecz małego bieżnika!
6. Gwiazda betlejemska
Jeśli masz małe dziecko w domu, zadbaj o to, aby gwiazda betlejemska, którą udekorujesz dom na święta, była poza zasięgiem jego rączek. Ta piękna roślina ma w sobie trujący sok mleczny - zarówno w łodydze, liściach i korzeniach. Jej zjedzenie może skutkować nudnościami i wymiotami. Sok ten może też powodować podrażnienie śluzówek oraz zapalenie skóry.
Przeczytaj: Ozdoby świąteczne do pokoju dziecka [11 propozycji]
7. Jemioła
Poza zasięgiem rączek dziecka warto też trzymać jemiołę, ona również jest trująca! W skrajnych sytuacjach może powodować biegunki, drgawki i silne wymioty. Nawet jak wieszasz ją wysoko, dla bezpieczeństwa - lepiej wcześniej pozbyć się jej jagódek. Może nie będzie wtedy wyglądała tak pięknie, ale z pewnością będzie o wiele bardziej bezpieczna i mniej atrakcyjna dla dzieci!
Przeczytaj: Ozdoby świąteczne do pokoju dziecka [11 propozycji]