7 zasad żywienia niemowląt, które zmieniły się w ostatnim czasie
1. Karmienie piersią drogocenne nawet jeśli trwa krócej
Najnowsze zasady podtrzymują stanowisko, że kluczowe dla niemowlęcia jest wyłączne karmienie go piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia. Zwrócono jednak w nich uwagę na to, że drogocenne dla niemowlęcia będzie też krótsze karmienie go mlekiem mamy, a także karmienie mieszane. W ten sposób eksperci chcą zachęcić do naturalnego karmienia, te mamy, które z jakiś względów nie mogą karmić swoich dzieci wyłącznie piersią przez 6 pierwszych miesięcy.
Polecamy: Niedopite mleko z piersi i niedopite mleko modyfikowane - czy trzeba je wylać?
2. Karmienie piersią nawet gdy mama choruje na COVID-19
Nowe zasady żywienia niemowląt odnoszą się także do sytuacji, kiedy karmiąca mama zachoruje na COVID-19. Badania naukowe wskazują na obecność wirusa SARS-CoV-2 w mleku kobiecym, ale także przeciwciał IgG skierowanych przeciwko koronawirusowi. Stąd też zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego i Konsultanta Krajowego w dziedzinie neonatologii większość mam z podejrzeniem zakażenia COVID-19 lub z łagodnymi objawami może karmić swoje dziecko piersią. Należy jednak pamiętać wtedy o stosowaniu maseczek ochronnych, myciu rąk i piersi oraz dezynfekcji powierzchni.
Przeczytaj także: Jak powstaje mleko kobiece?
3. Moment rozszerzania diety niezmienny, ale...
Zalecany okres rozszerzania diety niemowląt został utrzymany. Dzieci mogą rozpocząć przygodę z rozszerzaniem diety nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia i nie później niż w 26 tygodniu życia. Nowością zaś jest to, że cały ten przedział dotyczy zarówno dzieci karmionych mlekiem mamy jak i mlekiem modyfikowanym. Decyzja dotycząca tego, kiedy pierwsze posiłki stałe podać dziecku nie powinna być uzależniona od rodzaju podawanego mleka, ale od gotowości i indywidualnych potrzeb dziecka.
Przeczytaj: Mleko dla rocznego dziecka - jakie mleko wybrać, w czym podawać mleko roczniakowi?
4. Zielone warzywa jako pierwsze
Poprzednie wytyczne wprawdzie mówiły o tym, by warzywa podawać w pierwszej kolejności (przed owocami), ale nie mówiły wprost od jakich konkretnie zaczynać. Mamy więc najczęściej zaczynały przygodę swoich dzieci z nowymi smakami od marchewki, dyni lub ziemniaka. Te dzieci zazwyczaj łatwo akceptowały i chętnie jadły. Problemy pojawiały się dopiero wtedy, gdy na talerzu pojawiał się np. brokuły. Po słodkiej marchewce trudniej było dzieciom zaakceptować ich wytrawny smak. Dlatego dziś zaleca się rozpoczęcie rozszerzania diety właśnie od zielonych warzyw.
Przeczytaj: Jakie warzywa i owoce dawać niemowlakowi? Wartościowe warzywa i owoce dla dziecka
5. Wprowadzenie produktów potencjalnie alergizujących
W tej dziedzinie w stosunku do wytycznych z 2014 roku zaszło sporo zmian. Wiele badań naukowych w ostatnich latach dowiodło, że opóźnianie wprowadzania produktów potencjalnie alergizujących takich jak: jajo kurze, orzeszki ziemne, ryby nie uchroniło dzieci przed alergiami. Dlatego najnowsze wytyczne żywieniowe mówią o tym, żeby nie opóźniać wprowadzania tych produktów do diety dziecka.
Orzeszki ziemne należy wprowadzić do diety dziecka między 4 a 11 miesiącem życia. Gluten między 4 a 12 miesiącem. Ryby podajemy niemowlętom zaś nie częściej niż 1-2 razy na tydzień. A co z jajkami?
Przeczytaj: Alergia skórna - jak objawia się alergia skórna u dziecka i jak się ją leczy?
6. Jajko dwa razy w tygodniu na talerzu
Najnowsze zasady żywienia niemowląt zakładają, że maluszkowi należy podawać 1 dobrze ugotowane jajo 2 razy w tygodniu. Najlepiej podawać je w formie klasycznego jajka na twardo, makaronu jajecznego lub pieczonych produktów z jajkiem, a nie jako jajko na miękko czy w postaci jajecznicy.
Przeczytaj: Od kiedy niemowlę może jeść jajka?
7. Otwarty kubek zamist butelki i niekapka
Rozszerzając dietę dziecku w okolicach 6. miesiąca życia, podawanie mu płynów od razu można zacząć od kubka otwartego. W początkowej fazie nauki (6-8 miesiąc) to rodzic będzie trzymał kubek, a później zaś dziecko przejmie inicjatywę. Mając 12-15 miesięcy dziecko będzie już w stanie utrzymać naczynie w jednej ręce i odstawić je na stół.
Eksperci rekomendują przy tym także, aby po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia butelkę ze smoczkiem zamienić właśnie na kubek. Odradzają też korzystanie z kubków treningowych tzw. niekapków. Zaś kubki z rurką (bidony) rekomendują tylko na spacery i podróże.
Przeczytaj: Mleko dla rocznego dziecka - jakie mleko wybrać, w czym podawać mleko roczniakowi?