
Pora roku
Badania wykazały, że niemowlęta, które rodzą się latem miały wyższą średnią masę urodzeniową i wyższą średnią wzrostu w porównaniu z tymi, które przyszły na świat w chłodniejszych porach roku. Dzieci urodzone zimą rodzą się lżejsze i niższe.
Prawdopodobnie odpowiedzialna za to jest witamina D3. Naukowcy zauważyli, że ekspozycja na światło słoneczne latem zapewnia odpowiednie dawki tej witaminy, która jest niezbędna do wzrostu płodu, rozwoju kości oraz wchłaniania wapnia i fosforu co pozytywnie wpływa na wagę i wzrost dziecka.

Poziom cukru u mamy
Poziom cukry we krwi ciężarnej kobiety wpływa nie tylko na jej zdrowie - cukrzycę ciążową czy otyłość. Wpływa również na zdrowie dziecka w przyszłości. Dziecko również "korzysta" ze słodkich zasobów mamy i zachowuje go w postaci tłuszczu, a to naraża je na większe ryzyko otyłości, cukrzycy i żółtaczki.

Mleko w diecie mamy
To mit, że od picia mleka skóra staje się jaśniejsza, ale prawda, że duże spożycie mleka wpływa na masą urodzeniową dziecka. Według jednego z czasopism medycznych kobiety, które wypijały szklankę mleka (lub mniej) dziennie, rodziły mniejsze dzieci niż te, które piły go więcej. Każda dodatkowa filiżanka zwiększała wagę noworodka o 41 gramów.

Spożycie kofeiny w ciąży
Specjaliści zalecają, aby kobiety w ciąży nie piły więcej kawy niż 200 miligramów dziennie. Kofeina przedostaje się do łożyska i może ograniczać wzrost płodu i prowadzić do niskiej masy urodzeniowej noworodka. Badania pokazują, że dzieci matek, które piły dużo kawy w pierwszym trymestrze ciąży rodziły się lżejsze - średnio o 70 gramów na jedna filiżankę.

Dieta bogata w białko
Włosy dziecka zaczynają rosnąć około 14 lub 15 tygodnia życia płodowego. Okazuje się, że ich wzrost zależy między innymi od białka. To substancja obecna między innymi w mięsie oraz jajkach, które zawierają też biotynę, która jest dobra dla włosów.

Późne odpępnienie
Czas zaciśnięcia pępowiny może mieć wpływ na kolor noworodka zaraz po porodzie. Wiele obserwacji wykazało, że natychmiastowe odcięcie pępowiny sprawia, że noworodek jest na początku siny. Późne odpępnienie nadaje dziecku różowy koloryt karnacji.
Wiadomo też, że 5-minutowe opóźnienie w odcięciu pępowiny zwiększa ilości żelaza niemowlęciu i może mieć pozytywny wpływ na strukturę mózgu dziecka.

Jedzenie orzeszków ziemnych przez mamę
Wczesna ekspozycja na alergeny może czasem pomóc w uniknięciu alergii u dziecka. Badania pokazują, że jedzenie orzeszków ziemnych w okresie rozrodczym może zmniejszyć ryzyko uczulenia na nie u dziecka.

Zanieczyszczone powietrze
Zanieczyszczone powietrze może powodować niską masę urodzeniową dziecka. Międzynarodowe badanie wykazało, że dzieci kobiet narażonych w ciąży na zanieczyszczenia powietrza rodzą się średnio o 9 g lżejsze na każdy wzrost stężenia pyłu o 10 μg/m3.