8 zasad, których musisz przestrzegać w czasie noszenia dziecka w chuście
Trzymaj dziecko zawsze w pozycji pionowej
Jedyny sposób, w jaki dziecko powinno być noszone w chuście, to trzymanie go prosto. To najlepszy sposób na zmniejszenie ryzyka uduszenia, ponieważ w pozycji pionowej drogi oddechowe dziecka są drożne, dzięki czemu może oddychać bez trudności.
Lepiej nie układać niemowlęcia w chuście w pozycji "kołyski" – jeśli jego podbródek będzie przyciśnięty zbyt mocno do klatki piersiowej, może to utrudniać malcowi oddychanie.
Czytaj również: Co się sprawdzi w czasie wycieczki z niemowlakiem - wózek, chusta czy nosidło?
Nigdy nie okrywaj główki dziecka materiałem
Dobrą zasadą jest takie wiązanie chusty, aby dziecko zawsze miało główkę na zewnątrz. Sprawdzaj regularnie, czy widzisz twarz dziecka, aby niezauważenie nie osunęło się w głąb chusty lub nie zmieniło pozycji na taką, która utrudni mu oddychanie.
Jeśli widzisz twarz dziecka – zwłaszcza jego usta – oznacz to, że może swobodnie oddychać.
Nigdy nie noś w chuście wcześniaka
Nie każde dziecko można bezpiecznie nosić w chuście - dotyczy to między innymi wcześniaków. Dziecko, które urodziło się przedwcześnie może mieć więcej problemów z oddychaniem i słabiej kontrolować mięśnie, co zwiększa ryzyko uduszenia.
Dlatego specjaliści uważają, że dzieci urodzone przedwcześnie lub z niską masą urodzeniową nie powinny być noszone w chuście.
Czytaj również: Wcześniak w domu: wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji wcześniaka
Upewnij się, że chusta jest bezpieczna
Ważne jest, aby chusta była ciasna i dopasowana zarówno do ciała twojego, jak i dziecka, a także do jego wagi. Jeśli chusta jest zbyt luźna czy rozciągliwa, istnieje ryzyko, że malec może się w niej ślizgać, opadać lub może z niej w ogóle wpaść.
Zapewnienie ciasnego dopasowania chusty jest ważne nie tylko dla dziecka, ale także dla osoby dorosłej, która ją nosi, ponieważ może powodować problemy z plecami.
Czytaj również: Nosidełko dla niemowląt - które najbezpieczniejsze? Wywiad z fizjoterapeutą
Upewnij się, że biodra dziecka są podparte
Ważne jest, aby dziecko miało prawidłową pozycję bioder podczas siedzenia w chuście, zwłaszcza jeśli jest w niej noszone przez dłuższy czas.
Niemowlęta mają miękkie kości, a także luźne stawy i więzadła, co zwiększa u nich ryzyko dysplazji stawu biodrowego. Aby tego uniknąć, upewnij się, że chusta lub nosidełko podtrzymuje dobrze uda dziecka - nóżki niemowlęcia powinny być ustawione w pozycji „M” – kolana uniesione wyżej niż pośladki.
Trzymaj dziecko tak, aby zawsze móc je pocałować
Trzymaj dziecko w chuście na takiej wskości, aby zawsze móc je pocałować. Oznacza to, że głowa niemowlęcia powinna znajdować się jak najbliżej twojej brody - gdy jest za nisko, malec może mieć problemy z oddychaniem.
Pamiętaj, że jeśli nie możesz wygodnie widzieć lub całować buzi dziecka, jego pozycja nie jest dobra.
Czytaj również: Jak nosić niemowlę? Podstawowe pozycje i zasady noszenia dziecka
Podtrzymuj plecy dziecka
Upewnij się, że dziecko siedzi w chuście prosto i jest zwrócone w stronę klatki piersiowej dorosłego. Chusta lub nosidełko powinny wystarczająco ciasno opasać dziecko, aby podtrzymywać jego plecy. Upewnij się, że są wyprostowane.
Sprawdzaj zużycie chusty
Dobrą praktyką jest sprawdzanie nosideł i chust przed każdym użyciem, aby zauważyć wszelkie oznaki zużycia, które mogą być potencjalnie niebezpieczne. Zwracaj uwagę na luźne sznurki, przetarte szwy czy uszkodzone sprzączki.
Czytaj również: Ten sposób noszenia niemowlaka przy kolce działa cuda