ABC karmienia mieszanego
Nie chce butelki?
Jeśli dziecko protestuje i kategorycznie ją odrzuca, sprawdź, dlaczego tak się dzieje. Jakie mogą być tego powody? Sposób karmienia. Maluch potrzebuje bliskości mamy i tylko przy piersi czuje się dobrze. Wówczas spróbuj przytulać dziecko podczas karmienia do nagiej piersi. Być może maluch przyzwyczajony do tego, że zaspokajanie głodu oznacza obecność mamy, tak łatwo z tego nie zrezygnuje. Gdy wypluwa smoczek, odwraca głowę i szuka piersi, poproś o pomoc w karmieniu tatę, ponieważ niektóre dzieci łatwiej akceptują taką sytuację. Wtedy ty będziesz miała czas dla siebie, a dziecko zrozumie, że jedzenie mleka nie musi się wiązać z obecnością mamy. Smak i skład mieszanki. Niemowlę to mały indywidualista, ma swój gust. Niewykluczone, że odrzuca mieszankę, ponieważ różni się ona smakiem od twojego pokarmu. Ale może być i tak, że jego układ trawienny nie toleruje nowego mleka, reagując bólami brzuszka czy kolkami. Jeśli tak jest, poradź się lekarza.
foto: _photos.com|photos.com
Kiedy można zacząć karmić butelką?
Konsultantki laktacyjne radzą, by przed wprowadzeniem butelki poczekać, aż ustabilizuje się laktacja, a dziecko nauczy się prawidłowo ssać. Dzieje się tak około 6. tygodnia życia maluszka.
foto: _photos.com|photos.com
Co robić, gdy nowe mleko dziecku nie smakuje?
Niemowlaki są smakoszami. Może się zdarzyć, że dziecko zasmakuje w modyfikowanym mleku, więc to od mamy przestanie być już takie atrakcyjne. Albo odwrotnie – mleko z pudełka nie przypadnie dziecku do gustu. Co wtedy? Możesz mieszać oba rodzaje mleka, początkowo podając więcej tego, które maluch akceptuje, a z czasem zmieniając proporcje. Albo to mniej lubiane traktować jako dodatek lub bazę do innych dań – jeśli w menu malca pojawiły się już jarzynki, owoce czy kaszki. Oba rodzaje mleka są do nich idealne i pomagają akceptować nowości w menu.
foto: _photos.com|photos.com
Najpierw pierś czy mieszanka?
To zależy. Jeśli karmienie mieszane ma być początkiem stopniowej rezygnacji z karmienia piersią, możesz podawać dziecku najpierw mleko modyfikowane. Gdy zaspokoi głód, zapewne nie opróżni już piersi całkowicie. Jeżeli natomiast zależy ci na utrzymaniu laktacji, zaczynaj posiłki od piersi – po to, żeby dziecko dokładnie je opróżniło. A butelkę podaj „na deser”.
foto: _photos.com|photos.com
Dopajać czy niekoniecznie?
Zasada dotycząca dzieci w pierwszym półroczu życia, kiedy mleko stanowi jedyny pokarm, mówi, że dopajanie nie jest konieczne – mleko modyfikowane, podobnie jak to matczyne, powinno zaspokoić zapotrzebowanie na płyny. Oczywiście nic się nie stanie, gdy podasz dziecku parę łyków wody czy niesłodkiej herbatki (trzeba to zrobić zawsze, gdy jest bardzo ciepło, dziecko się spoci albo gorączkuje). Jeśli oczywiście jest taka możliwość, zdecydowanie lepiej podać parę łyków mleka z piersi niż inne napoje.
foto: _photos.com|photos.com
Czy potrzebuje dodatkowych witamin?
O tym zawsze decyduje pediatra opiekujący się niemowlęciem. Mieszanki różnią się między sobą i mogą być wzbogacane wieloma wartościowymi składnikami, m.in. witaminami, podobnie jak kaszki, które być może już podajesz swojemu dziecku. A nadmiar witamin może dziecku zaszkodzić. Powiedz lekarzowi, ile razy karmisz piersią, a ile mieszanką, a z pewnością zdecyduje, co jest dla dziecka właściwe.
foto: _photos.com|photos.com
Jak przygotować mieszankę?
Mleko w butelce powinno mieć tę samą temperaturę, co pokarm kobiecy, czyli mniej więcej 37ºC. Mieszanka chłodniejsza mu nie zaszkodzi, ale może mu nie smakować (wiele dzieci niechętnie pije zimne mleko). Bez względu na to, czy mieszasz mieszankę ze swoim pokarmem, czy nie, trzeba bezwzględnie przestrzegać zaleceń zamieszczonych na opakowaniu. Najważniejsze są proporcje między wodą a mlekiem w proszku. Najpierw trzeba przygotować mieszankę, a następnie gotową wymieszać ze swoim pokarmem – nie wsypuj do niego samego proszku, ponieważ może to spowodować u dziecka niestrawność, zaparcia, a nawet odwodnienie.
foto: _photos.com|photos.com
Z butelki czy z kubeczka?
Wprawdzie specjaliści od karmienia naturalnego zalecają, by był to kubek, ale wybór należy do ciebie – chodzi o to, by karmienie nie było dla ciebie i maluszka drogą przez mękę. Podawanie mleka butelką ma jak najbardziej przypominać karmienie piersią. Nie może być ani łatwiejsze, ani trudniejsze. Najlepiej, gdy dziecko obejmuje smoczek ustami szeroko, podobnie jak pierś – nie powinnno ssać tylko przedniej jego części. Do karmienia butelką znajdź smoczek w odpowiednim rozmiarze, który imituje pierś. Maluch musi się wtedy napra-cować podobnie jak przy karmieniu naturalnym – gdy opróżni butelkę za szybko, nie naje się i może mieć problemy trawienne. Niektóre butelki dla niemowląt mają różne rodzaje nakładek – zarówno ze smoczkiem, jak i z dzióbkiem. Można ich używać zamiennie, w zależności od nastroju i gotowości malca do samodzielnego jedzenia. Czteromiesięcznemu brzdącowi możesz spróbować podać mleko z kubeczka. Jest jeszcze jedna możliwość: łyżeczka. Ale zdaje egzamin jedynie wtedy, kiedy dziecko nie jest zbyt głodne, zmęczone lub rozdrażnione – w takich przypadkach podawanie łyżeczką mleka, szczególnie, gdy dziecko nie ma jeszcze wprawy w jedzeniu z niej, może okazać się klęską.
foto: _photos.com|photos.com
Trzy kroki do celu
Wybierz dobry moment. Gdy dziecko jest wypoczęte, pogodne i niezbyt głodne. Nie wprowadzaj takiej rewolucji, gdy maluch ząbkuje, jest po szczepieniu albo choruje. Ułóż dziecko w takiej pozycji, w jakiej przystawiasz je do piersi (może być odsłonięta), ale zamiast niej podaj butelkę. Spróbuj karmić w tym samym miejscu, a jeśli dotąd nuciłaś dziecku podczas karmienia albo gładziłaś policzek – rób to nadal.Dobierz mieszankę. Najlepiej porozumieć się z pediatrą, który zna dziecko – pomoże dobrać odpowiednią (dla dzieci ze skłonnością do kolek czy ulewania są specjalne rodzaje). Mleko modyfikowane musi być dostosowane do wieku dziecka, niezależnie od tego, czy było wcześniej karmione naturalnie, czy nie. Wiele mam popełnia błąd, uważając, że lepiej jest zacząć od mleka początkowego, nawet jeśli niemowlę ma już 5 miesięcy. A mieszanka musi odpowiadać potrzebom malca na danym etapie rozwoju, mieć optymalne proporcje substancji odżywczych. Dla maluszków zagrożonych alergią (rodzice albo rodzeństwo dziecka to uczuleniowcy) przeznaczone jest mleko hipoalergiczne (HA). Zdrowemu maluchowi możesz zaproponować dowolne mleko dostosowane do jego wieku.Zmiany wprowadzaj stopniowo. Jeśli to możliwe, poświęć na stopniową zmianę przyzwyczajeń nawet kilka tygodni. Z początku podawaj maluszkowi butelkę z własnym odciągniętym mlekiem. Jeśli ją zaakceptuje, podaj mleko modyfikowane. Wybierz porę karmienia, którą dziecko jest najmniej zainteresowane. Na podawanie mieszanek najlepsze są godziny przed i popołudniowe, kiedy np. mama jest w pracy. Rano i wieczorem maluch jest bardzo spragniony jej obecności.
foto: _photos.com|photos.com
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...