Co i kiedy tak naprawdę wolno ci robić po porodzie?
Zaraz po urodzeniu możesz...
Trzymać swoje dziecko
Jeśli miałaś normalny poród, bez komplikacji, możesz od razy wziąć dziecko na ręce, nakarmić je i przytulić. Kontakt ”skóra do skóry” jest obecnie możliwy również po cesarskim cięciu. Jeśli miała zabieg w znieczuleniu zewnątrzoponowym, a nie w narkozie (co zdarza się rzadko), możesz przytulić dziecko w trakcie, gdy lekarze będą cię zszywać.
Karmić dziecko
Gdy przewiozą was na salę noworodkową, będziesz mogła wstać do dziecka, wziąć je w ramiona, aby je nakarmić. Karm malca na siedząco, bo możesz odczuwać zawroty głowy.
Po cesarskim cięciu, dostaniesz dziecko dopiero wtedy, gdy znieczulenie przestanie działać (to trwa od 3 do 6 godzin), Będziesz mogła go karmić, przytulać leżąc, jeśli poda ci go położna lub ktoś bliski.
Kilka godzin po urodzeniu możesz...
Chodzić
Zastanawiasz się, jak szybko możesz chodzić po porodzie? Jeśli urodziłaś dziecko bez użycia znieczulenia zewnątrzoponowego, będziesz mogła od razu chodzić. Jeśli miałaś znieczulenie, to przestanie ono działać ok. godziny po porodzie, czyli wcześniej niż skończy się przepisowy dwugodzinny kontakt „skora do skóry”.
Jeśli przeszłaś cesarskie cięcie, będziesz pionizowana w ciągu 6-8 godzin po zabiegu. Pierwszy spacer zrobisz pewnie do łazienki – nie rezygnuj z niego, ponieważ ruch wspomaga krążenie, poprawia pracę jelit i przyspiesza powrót do zdrowia.
Wziąć prysznic
Gdy znieczulenie zewnątrzoponowe przestanie działać będziesz tam mogła wziąć prysznic na sali noworodkowej. Można to zrobić nawet w dniu porodu, jeśli jesteś w stanie samodzielnie stać pod prysznicem. Umyj okolice krocza wodą i delikatnym płynem do mycia, a potem osusz papierowym ręcznikiem.
Jeśli miałeś cesarskie cięcie, zwykle możesz wziąć prysznic następnego dnia po operacji: uważaj jednak, aby nie moczyć opatrunku na ranie (osłoń ją ręcznikiem). Po 2-3 dniach gdy położna zdejmie opatrunek możesz umyć się cała, nie szoruj jednak miejsca po nacięciu, a jedynie polewaj je wodą.
Pójść do toalety
Pierwszy raz pewnie pójdziesz tam z pielęgniarką lub mężem – warto mieć kogoś obok, gdyby miało ci się zrobić słabo. Zwykle dzieje się tak, gdy tylko przestanie działać znieczulenie zewnątrzoponowe lub około 1 do 2 godzin po porodzie.
Jeśli urodziłaś przez cc, pierwsza wycieczka do łazienki będzie miała miejsce po tym, jak pielęgniarki usuną ci cewnik.
Następnego dnia po urodzeniu możesz...
Opuść szpital
O ile nie przeszłaś cesarskiego cięcia, możesz opuścić szpital, o ile stan twój i twojego dziecka na to pozwala. Często jednak lekarze chcą poobserwować malca, czy nie dostanie żółtaczki – pojawia się zwykle 2-3 dni po narodzinach i wymaga wówczas naświetlania. Jeśli miałaś cesarkę, zostaniesz w szpitalu 4-5 dni.
Zacząć ćwiczyć mięśnie Kegla
Możesz zacząć wykonywać proste ćwiczenia, takie jak wymachy ramionami, unoszenie bioder i zaciskanie mięśni Kegla, możesz też leżąc na plecach unosić raz jedna nogę, raz drugą, zginać j i prostować.
Tydzień po porodzie możesz...
Wziąć kąpiel
Jeśli miałaś nieskomplikowany poród drogami rodnymi, przez pierwsze dni bierz prysznic, ale po tygodniu możesz się wykapać – unikaj bardzo gorącej wody i długiego leżenia w wannie. Jeśli jesteś mamą po cesarskim cięciu, ten luksus będzie dla ciebie dostępny dopiero po zakończeniu połogu, czyli po 6 tygodniach od porodu.
Prowadzić samochód
Po porodzie naturalnym poczekaj tydzień, zanim poprowadzić samochód. Do naciskania pedałów niezbędne są mięśnie brzucha, a te mogą być osłabione po porodzie. Możesz wsiąść za kółko, jeśli czujesz się dobrze, nie masz zawrotów głowy, nie jesteś osłabiona i nie krwawisz bardzo silnie. Ale nie dźwigaj fotelika z dzieckiem, zwłaszcza jeśli jesteś po cc.
Opiekować się starszymi dziećmi
Jeśli masz starsze dzieci, poczekaj z pełną opieką nad nimi przynajmniej 7 dni. Ale nawet potem staraj się nie dźwigać dzieci, nie schylać do nich, uważaj też, jeśli je przytulasz, aby nie uraziły twojej rany po cc.
Iść na spacer lub do sklepu
Możesz iść z dzieckiem na pierwszy spacer – na razie niedługi i blisko domu. Możesz też pójść do sklepu, jeśli nie będziesz musiała dźwigać siatek z zakupami. Ale zawsze słuchaj swojego ciała - jeśli odczuwasz dyskomfort, natychmiast zatrzymaj się i odpocznij.
Dwa tygodnie po porodzie możesz...
Wykonywać drobne prace domowe
Możesz zacząć wykonywać proste obowiązki domowe, jak zamiecenie podłogi, uprasowanie ubranek dziecka. Jednak, jeśli miałaś cesarskie cięcie, najpierw idź na zdjęcie szwów i ocenę rany, pod kątem jej gojenia się.
Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, lekarz pozwoli ci zajmować się domem - na pewno nie będziesz mogła nadal dźwigać czy wykonywać ciężkiego wysiłku fizycznego, aby nie doprowadzić do rozejścia sie rany.
Sześć tygodni po porodzie możesz...
Uprawiać seks
Podczas pierwszej wizyty u lekarza po porodzie powinnaś dostać pozwolenie na współżycie - jeśli rana krocza lub rana po cc goją sie prawidłowo, nie ma przeciwskazań do podjęcia aktywności seksualnej.
Ale nie przejmuj się, jeśli nie masz na nią ochoty — twój partner będzie musiał poczekać, kiedy poczujesz się naprawdę gotowa. I pamiętaj: „seks” nie musi oznaczać odbycie stosunku.
Stosować antykoncepcję
Jesteś płodna nawet z noworodkiem w ramionach, więc pamiętaj o stosowaniu antykoncepcji. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o najlepszej antykoncepcji dla ciebie - wszystko będzie zależało od tego, czy karmisz piersią.
Iść na siłownię
Niezależnie od tego, czy rodziłaś naturalnie, czy przez cesarskie cięcie, zacznij ćwiczyć na serio dopiero po okresie połogu, aby dać organizmowi czas na regenerację (nie mówimy o ćwiczeniach mięśni Kegla, lecz o bieganiu, fitnessie, pilatesie itd). Pamiętaj, że nie masz tej sprawności co przed ciążą, więc musisz wracać do dawnej formy stopniowo i powoli.