
Dlaczego uważa się, że spanie na plecach w ciąży nie jest dobre?
Cześć specjalistów uważa, że od 2 trymestru przyszłe mamy powinny unikać spania na wznak. Na tym etapie ciąży dziecko jest już dość duże i ciężkie, dlatego gdy kobieta leży na plecach, płód może uciskać jej żyłę główną, czyli ważne naczynie krwionośne odprowadzające krew do serca. W konsekwencji dziecko może mieć problemy z prawidłowym dotlenieniem.
Niektóre badania sugerują nawet, że taka sytuacja może być przyczyną śmierci dziecka w łonie mamy. Takie informacje spowodowały, że większość kobiet oczekujących dziecka panicznie zaczęła się bać spania na plecach.
Więcej o pozycjach do snu w ciąży przeczytasz TUTAJ

Czy spanie na plecach naprawdę zagraża dziecku?
Większość specjalistów uważa, że panika związana ze spaniem na plecach w ciąży jest niepotrzebnie nadmuchana. Natura dba o swoje dzieci i doskonale przygotowuje nasz organizm do różnych sytuacji, zdaniem specjalistki ginekologa i położnika dr Kellie Stecher, cytowanej przez portal livescience-com, spanie na plecach nie stwarza zagrożenia dla nienarodzonego dziecka.
Ciało kobiety w naturalny sposób przyjmuje takie ułożenie, jakie jest dla niej najlepsze. W pewnym momencie spanie na plecach staje się dla ciężarnej po prostu niewygodne.
Jeśli rzeczywiście dochodzi do ucisku żyły głównej, przyszła mama natychmiast zaczyna odczuwać zawroty głowy, duszności czy mdłości i albo budzi się instynktownie, albo nieświadomie przez sen zmienia pozycje tak, aby zmniejszyć dolegliwości.

Nowe badania wykluczają związek spania na plecach ze śmiercią dzieci
Aby uspokoić miliony kobiet oczekujących dziecka naukowe pismo opublikowało w 2019 roku wyniki szerokich badań obejmujących ponad 8700 kobiet pomiędzy 22. a 30. tygodniem ciąży. Badanie nie wykazało związku między pozycją spania a urodzeniem martwego dziecka poniżej 30 tygodnia.
Badania prowadzone były przy użyciu urządzeń rejestrujących pozycje ciała w nocy, a nie – jak we wcześniejszych badaniach – tylko pochodzące z zapamiętanych przez przyszłe mamy pozycji – takie mogły być nie do końca dokładne.
Czytaj również: 10 korzyści z dobrego snu w ciąży - dlaczego warto wysypiać się w ciąży?

Czy podczas ciąży powinno się spać na lewym boku?
To kolejny mit związany z prawidłową pozycja spania w czasie ciąży. To zalecenie również okazuje sienie do końca potrzebne. Badania opublikowane z medycznym piśmie The Lancet wykazały, że spanie na lewym i prawym boku jest równie bezpieczne.
Potwierdziły jednak, ze spanie na prawej stronie może zwiększać uczucie zgagi u matki (ze względu na położenie wątroby po prawej stronie ciała), nie ma jednak wpływu na dobrostan dziecka.

Czy warto używać poduszek do spania?
Specjaliści zdecydowanie polecają różnego rodzaju udogodnienia, które pozwolą kobiecie z dużym brzuszkiem przyjąć wygodną pozycje do snu. Poduszki ciążowe są jednymi z nich, całkowicie przy tym bezpiecznych.
Ułożenie poduszki miedzy nogami czy pod plecami zwiększa komfort snu, pozwala się lepiej wyspać i zmniejsza ból kręgosłupa, stawów czy miednicy – typowy dla późnego okresu ciąży.
Przegląd poduszek ciążowych do spania znajdziesz TUTAJ.