Ekologiczna mama: 10 trików na zero waste z małym dzieckiem
Zwróć uwagę na jakość ubranek
Na współczesnym rynku odzieży dziecięcej nie brakuje zachwycających kreacji dla najmłodszych. Jeśli te kuszą dodatkowo atrakcyjną ceną, to już w ogóle trudno nam się oprzeć zakupom. Lepiej jednak dopłacić i postawić na ubranie lepszej jakości. Dlaczego?
Po pierwsze — będzie ono trwalsze i posłuży nam dłużej. Po drugie — materiały będą naturalne, co jest korzystne nie tylko dla środowiska, ale także dla skóry maluszka. Przed zakupem jakiegokolwiek ubrania, dobrze wyrobić w sobie nawyk sprawdzania metek, aby wiedzieć dokładnie, za co się płaci.
Zamień plastikowe pieluszki na ekologiczne alternatywy
Ekologiczne pieluszki niesłusznie kojarzą się jedynie z wielorazowymi produktami, które nie u każdego się sprawdzają. Oczywiście zakup wielorazowej pieluszki to doskonały krok w stronę zero waste, ale istnieją również rozwiązania pośrednie. Mowa tu o jednorazowych pieluszkach biodegradowalnych.
Karolina Filipiak z ekologicznego centrum Arkana Smaku, mama dwójki dzieci, przypomina: „Jednorazowe plastikowe pieluszki rozkładają się na wysypisku nawet 500 lat! Nasze ekologiczne biodegradowalne produkty znikną z powierzchni Ziemi już za lat 6. To niesamowity przełom w tym temacie. I przynajmniej o jeden dylemat młodej mamy mniej”.
Aktualnie takie produkty często są znacznie atrakcyjniejsze od tych nieekologicznych. Wykonywane są z niezwykłą dbałością i dostępne w wielu ciekawych wzorach.
Nie przesadzaj z ilością zabawek z plastiku
Oczywiście każda mama chce, aby jej dziecku niczego nie brakowało. Dotyczy to również przedmiotów do nauki i zabawy. Okazuje się jednak, że dzieci, które często dostają nowe zabawki, coraz szybciej się nimi nudzą. Prowadzi to do zebrania pokaźnej kolekcji plastiku, która jedynie zalega na coraz większej powierzchni dziecięcego pokoju.
Lepiej więc ograniczyć ilość kupowanych zabawek, nie tylko z materiałów sztucznych. Warto też zadbać o to, aby przedmioty, którymi dziecko się już nie bawi — wydać dalej w świat. Zabawki z drugiej ręki to jeszcze więcej uśmiechniętych i szczęśliwych dzieciaków!
Wybieraj zabawki z naturalnych materiałów
Aktualnie coraz częściej można spotkać zabawki z naturalnych materiałów, jak np. drewniane klocki czy figurki. Większość takich produktów nie tylko cieszy, ale rozwija też kreatywność, a zatem łączy przyjemne z pożytecznym.
Nie ma też nic złego w poproszeniu rodziny i bliskich, by kupując coś naszemu dziecku, wybierali rozwiązania przyjazne środowisku. Wielu rodziców przed świętami czy urodzinami decyduje się na sporządzanie listy potrzeb, która dodatkowo pomaga ograniczać nietrafione zakupy.
Zastąp plastikowe akcesoria naturalnymi
Dbanie o higienę uszu u dzieci jest niezwykle ważne, jednak przypadkowe patyczki zwykle niewiele wspólnego mają z produktami naturalnymi. Lepiej zdecydować się na produkty eko, wykonane z włókien bawełnianych, które są przyjaźniejsze dla skóry.
Wybierając biodegradowalne szczoteczki do zębów czy gryzaki z miękkiego drewna, również ograniczamy produkcję śmieci. Przed każdym zakupem warto sprawdzić, na ile jest on naturalny i bezpieczny dla malucha, a przez to — lepszy dla planety.
Myj dziecko w odpowiedniej wanience bądź misce
Mycie małych dzieci nie stanowi łatwego zadania i wymaga od rodziców pełnego skupienia. Choćby dlatego lepiej ograniczać czynniki rozpraszające, takie jak np. stale płynąca woda.
Ponadto, aby umyć maleństwo, nie potrzebujemy pełnej wanny. Skorzystanie z dziecięcej wanienki, a nawet większej misy, nie tylko ułatwi przebieg kąpieli, ale przy okazji pozwoli zaoszczędzić wodę.
Używaj szklanych butelek ze smoczkiem
Każde wyjście na spacer wiąże się z zabraniem kilku podstawowych przedmiotów, bez których żadna mama się nie obejdzie. Z pewnością należą do nich butelki ze smoczkiem! Dzieci uwielbiają z nich pić, a przy tym są one bardzo praktyczne.
Nie jest jednak powiedziane, że smoczek musi być osadzony na plastikowej butelce. Na rynku dostępne są różne modele szklanych butelek dziecięcych dostosowanych do potrzeb najmłodszych w taki sam sposób jak plastikowe odpowiedniki.
Zwracaj uwagę na opakowania
Zdajemy sobie sprawę, że podczas wychowywania dzieci całkowita rezygnacja z plastiku jest bardzo trudna do osiągnięcia. I choć wiele produktów nabędziemy bez zbędnej folii, to część i tak będzie opakowana w plastik. Warto wtedy zainteresować się, czy dana marka stosuje plastik z recyklingu.
Noś ze sobą wielorazowe ręczniczki
Małe dzieci szybko się brudzą, czy to przy jedzeniu czy przy piciu. Każda mama musi być stale przygotowana na ocieranie małej buzi i rączek.
W takim celu zamiast chusteczek jednorazowych najlepiej stosować materiałowe chustki, pieluszki lub ręczniki. Jeśli akurat musisz skorzystać z papierowych rozwiązań, postaw na te pochodzące z makulatury lub w inny sposób oznaczone jako przyjazne dla środowiska.
Wykorzystuj resztki produktów
Wraz z wychowywaniem dzieci zmienia się całkowicie sposób, w jaki planujemy zakupy spożywcze. Chcąc zapewnić dziecku jak najlepsze pożywienie, często przesadzamy z ilością kupowanych produktów, w wyniku czego marnujemy je.
Jak więc zadbać o niemarnowanie jedzenia? Szczególnie w przypadku owoców i warzyw temat ten naprawdę jest prosty. Niezbyt jędrne już produkty ugotuj i zblenduj na przecier. Możesz podać go dziecku w ramach przekąski od razu lub poporcjować i zamrozić na inne okazje.
Niełatwo być mamą, a ekologiczną mamą już w ogóle! Ale ta gra warta jest świeczki, ponieważ walczymy o świat przyjazny dla naszych dzieci.