Farba tablicowa do pokoju dziecka - inspiracje
ELZBIETA_PASJONATKA_RZECZY_WYJATKOWYCH_
Skoro farba tablicowa kojarzy się ze szkolną tablicą, do tradycji można nawiązać poprzez kolor (czarny – jak w prezentowanym pokoju dziecka – lub ciemnozielony) oraz ramą, która powierzchnię pokrytą tablicówką wyodrębni z płaszczyzny ściany. Dzięki efektownej szerokiej ramie aranżacja nabierze zarazem wyrazu i elegancji. Rama odcinająca obszar muru pokryty farbą tablicową powinna oczywiście tworzyć całość z wystrojem wnętrza – nawiązywać do niego harmonijnie lub w przemyślany sposób kontrastować.
foto: _archiwum-murator|Marcin Czechowicz
SOPOTEM_ZAUROCZENI
Ściana tablicowa w pokoju dziecka może mieć też formę pasa, wypełniającego przestrzeń pomiędzy meblami a linią zasięgu rąk dorosłego człowieka. Dzięki temu córka lub syn, a później nastolatka lub nastolatek zyska możliwość zagospodarowywania coraz większego obszaru ściany pokrytej farbą tablicową. Jednocześnie szeroki na metr pas intensywnego koloru (niekoniecznie czerni, także innych nasyconych, ciemnych barw) pomoże optycznie obniżyć nazbyt wysokie pomieszczenie lub poszerzyć małe.
foto: _archiwum-murator|Marcin Czechowicz
Tablicówka
Farba tablicowa w pokoju dziecka może także posłużyć do wizualnego podzielenia zbyt długiej ściany. Tu kontrastowi kolorystycznemu towarzyszy zróżnicowanie faktur – część pokryta tablicówką jest oczywiście gładka, podczas gdy zwykła biała farba emulsyjna wydobywa światłocieniowy rysunek nieotynkowanego muru. Linie drewnianych belek i desek porządkują kompozycję ścian i wzbogacają ją o szlachetny rys naturalnego materiału.
foto: _archiwum-murator|Piotr Mastalerz
ASZ
A gdyby tak farbą tablicową pomalować w całości wszystkie ściany w pokoju dziecka? To pomysł zarazem szalenie inspirujący do twórczej zabawy i niezwykle praktyczny (tablicówka ma podwyższoną odporność na zmywanie). Warto jednak pamiętać, że czarna (czy w ogóle ciemna) farba tablicowa najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach dobrze oświetlonych. Należy ją też zestawić z jasnym sufitem, aby wnętrze nie przytłaczało. Zamiast czarnej tablicówki zwłaszcza w ciemnym lub po prostu w małym pokoju dziecka można jednak wykorzystać farbę w delikatniejszym odcieniu.
foto: _archiwum-murator|Andrzej Szandomirski
FIGURA_NIEMOZLIWA_
Efektownym rozwiązaniem może się też okazać pionowy pas farby tablicowej, barwą i gładką fakturą kontrastujący z wykończeniem zasadniczej części ściany w pokoju dziecka. Tego rodzaju motyw pozwoli wizualnie podzielić pomieszczenie lub nadać mu efektowny rys. W prezentowanej aranżacji do loftowego charakteru wnętrza dobrano powściągliwą i ponadczasową czerń. Tablicówka w odcieniu lazurowym, ciemnozielonym, jasnoróżowym czy koralowym wprowadziłaby tu modny akcent kolorystyczny.
foto: Marcin Grabowiecki|_archiwum-murator
MIKOLAJEK I REKREACJE
Pola malowane farbą tablicową w pokoju dziecka nie muszą mieć kształtu prostokątnego. W widocznej tu aranżacji wymalowano nią proste kształty inspirowane sylwetkami kamieniczek. W ten prosty sposób zagospodarowano i optycznie podzielono onieśmielająco duże płaszczyzny białych ścian, a jednocześnie wizualnie obniżono nazbyt wysokie pomieszczenie w starym budownictwie. Co więcej, namalowane na ścianie kształty organizują przestrzeń pokoju dziecka – wyznaczają stery zabawy i nauki. Pełnią przy tym funkcje praktyczne, pozwalając zanotować ważne dla dziecka sprawy.
foto: Marcin Grabowiecki|_archiwum-murator
B jak bohater
Inny motyw w rozmiarze XXL, który można namalować na ścianie pokoju dziecka farbą tablicową, to np. góry. Ich strzeliste wierzchołki, rysujące się kontrastową barwą na tle jasnego tła, ożywiają przestrzeń i zdobią pomieszczenie. Z kolei dolne partie górskiego krajobrazu, w których szczyty zlewają się w całość, pozwalają dziecku rozwinąć kredową twórczość. Podobnie jak prezentowane wcześniej stylizowane domki, także tablicówkowe góry łatwo wykonać nawet amatorowi – wystarczy wykleić odpowiednie kształty taśmą malarską (najlepiej taką, która gwarantuje uzyskanie ostrych krawędzi, niestety droższą od zwykłej taśmy).
foto: _archiwum-murator|Jarosław Chabros
Scenografia rodzinna
Z tradycją szkolnej tablicy harmonijnie wiąże się też trzeci efektowny, a łatwy do uzyskania kształt ołówków. Podobnie jak w widoku gór, także tu zadbano, by smukłe sylwetki ołówków wyrastały ze wspólnej płaszczyzny. Aby dziecko mogło swobodnie rysować i pisać kredą po ścianie, farba tablicowa musi jak największe pole.
foto: _archiwum-murator|Marcin Czechowicz
TO WSZYSTKO
Farbą tablicową można jednak stworzyć na ścianie pokoju dziecka dowolne kształty, również niewielkie. Wówczas należy zadbać, aby były to formy zintegrowane. W prezentowanym przykładzie wyraźnie widać, że trąbę słonia wystylizowano w taki sposób, że łączy się w całość z sylwetą głowy zwierzęcia – nie wystaje. Wszystko po to, by plama farby tablicowej na ścianie w pokoju dziecka umożliwiała jak najswobodniejsze pisanie po niej kredą. Aby ułatwić sobie zadanie, warto przejrzeć gotowe szablony, łatwe do kupienia m.in. w internetowych i stacjonarnych sklepach z artykułami do działań twórczych. Czytaj: Plakaty do pokoju dziecka: 10 inspiracji z Instagrama na plakaty i gr
foto: _archiwum-murator|Marcin Czechowicz
INSPIRACJA WSTEPNA
Ściana tablicowa w pokoju dziecka może powstać nie tylko na murze, także np. na drzwiach. W prezentowanej aranżacji gładką płaszczyzną czarnej tablicówki wypełniono kaseton – dekoracyjną płycinę w skrzydle drzwiowym. Dzięki temu uzyskano efekt pewnego uporządkowania. Jednocześnie tą samą farbą pomalowano dwa panele z grubej sklejki. Jeden zawisł wysoko na ścianie powyżej komody (służy do zapisywania ważnych informacji), drugi stanął na podłodze – tam, gdzie mieszkająca tu nastolatka odstawia swe ulubione buty (oczywiście perfekcyjnie wyczyszczone!). Taki układ tablic w pokoju dziecka może być elementem dynamicznej kompozycji wnętrza i zaproszeniem do rzeczywiście kreatywnej, nieschematycznej twórczości plastycznej.
foto: _archiwum-murator|Mariusz Bykowski
NOWE DRZWI SZAFKI
Ściana tablicowa w pokoju dziecka może powstać także na frontach mebli, zwłaszcza szafy ubraniowej (duże powierzchnie drzwi). To także świetne rozwiązanie do mieszkań wynajmowanych, w przypadku których uzyskanie zgody właściciela na przemalowanie ściany czy jej fragmentu może być trudne.
foto: Konrad Kalbarczyk|_archiwum-murator
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...