
3-6 lat. Kup dziecku skarbonkę
Już w wieku przedszkolnym dzieci powinny nauczyć się, czym są pieniądze: do czego je wykorzystujemy, jak je zarabiamy, a także tego, że rzeczy, które kupujemy kosztują. Trzeba im wytłumaczyć, że pieniądze z bankomatu można wyjąc tylko wtedy gdy wcześniej się na nie zapracuje.
Warto im wyjaśnić, że masz ograniczoną ilość pieniędzy, że produkty mogą mieć różne ceny i czasem musisz wybrać coś, co jest tańsze, aby mieć na coś innego.
- Kup skarbonkę. To świetny sposób na nauczenie dzieci, jak ważne jest oszczędzanie. Wytłumacz, że skarbonka służy do zbierania pieniędzy na jakiś cel, na przyszłość. jeśli wypełnią skarbonkę, będą mogły sobie coś kupić.
- Ucz "zarabiania". Kiedy dziecko będzie chciało coś ekstra, na co nie bardzo masz fundusze, zaproponuj, że może sobie na to uzbierać. Daj mu słoik (aby zachęcić malca do oszczędzania naklej na nim zdjęcie upragnionej zabawki) i co tydzień oferuj niewielkie kieszonkowe. Możesz też zaproponować dziadkom, by na różne okazje dawali dziecku pieniądze, za które kupi sobie coś wymarzonego.
Czytaj: Pieniądze na dzieci. Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć rodzice w 2022 roku?

6-10 lat. Dawaj kieszonkowe
Dziecku, które chodzi już do szkoły łatwiej zrozumieć wartość pieniądza. W tym wieku wiedzą już, że oszczędzanie pozwala wydać je na coś, czego chcą lub potrzebują w przyszłości.
- Dawaj kieszonkowe. Poinformuj dziecko, ile może otrzymać i wyjaśnij, że to od niego zależy, czy wyda je, czy odłoży. Ustal, że część może przeznaczać na jakiś cel, na przykład nowy rower. To pomoże dziecku zdobyć nawyk odkładania pieniędzy, a także poznać wartość pieniędzy.
- Zrób oś czasu i oszczędzania. Chociaż dziecko umie już liczyć i zna się na zegarku, może być mu trudno zrozumieć, jak długo musi czekać na to, aż zbierze pieniądze na upragniony rower. Jednym ze sposobów, które to ułatwią jest stworzenie osi, która pomoże mu wyobrazić sobie, kiedy osiągnie swój cel.
Narysuj dwie osie pionową i poziomą, na jednej umieść daty, na drugiej kwoty od zera do potrzebnej sumy. Za każdym razem, gdy dziecko odłoży jakieś pieniądze, narysuj linię ilustrującą, ile zaoszczędziło.
Czytaj: Kiedy złożyć wniosek o 300 plus? Od daty zależy, w jakim terminie pieniądze wpłyną na konto

10-14 lat. Załóż dziecku konto
Nastolatek jest gotowe na naukę planowania własnego budżetu. W okolicach 4-5 klasy wiele dzieci dostaje od rodziców pieniądze na drobne wydatki i wydaje je samodzielnie. Lub je oszczędza.
- Załóż dziecku konto oszczędnościowe. Gdy skarbonka się zapełni, zabierz dziecko do banku, aby otworzyć dla niego konto. Policz z nim, ile pieniędzy wkłada, i na ile może liczyć np. za rok.
- Rozmawiaj z dzieckiem o pieniądzach i waszych wydatkach. Tłumacz, na co was stać, a na co nie i dlaczego. Dawaj przykład. Tak dzieci uczą się najlepiej. Pokaż kilkulatkowi, że umiesz oszczędzać: miej własny słoik z pieniędzmi na wakacje lub ekstra wydatek.