Jak powiedzieć dziecku o nowym partnerze?
Bądź pewna swej decyzji
Pojawienie się nowego partnera rodzica jest dla dziecka zawsze szokiem, Po pierwsze dziecko, mimo że w pewnym wieku jest już świadome tego, że mama i tata się rozwiedli, ciągle ma nadzieję, że może rodzice jeszcze będą kiedyś razem. Pojawienie się „trzeciego” lub trzeciej” jest kolejnym, po rozwodzie, szokiem.
Dlatego warto przekazać dziecku tę wiadomość dopiero wtedy, gdy będziesz pewna swoich uczuć, gdy zapadną decyzje o dalszej wspólnej przyszłości. Macie prawo do szczęścia, ale nie możesz stawiać dziecka w sytuacji, że ono pozna, polubi twojego nowego faceta, a za kilka miesięcy znów będzie musiało przeżywać stratę z powodu waszego rozstania.
Czytaj również: Tak wygląda macierzyństwo w domu samotnej matki
Wybierz dobry moment
Nie możesz przekazać dziecku informacji o tym, że kogoś pokochałaś i że ten ktoś będzie teraz uczestniczył w waszym (nie tylko twoim, ale i dziecka) życiu w drodze do szkoły czy myjąc go przed snem. Dziecko potrzebuje czasu na „przetrawienie” informacji, ale również na zadanie ci pytania i na wysłuchanie twojej odpowiedzi.
Musi czuć, że to decyzja, która jest dla ciebie ważna i że chcesz mu o tym powiedzieć, bo dotyczy to również jego osoby. Nie możesz też dopuścić do tego, aby o nowym partnerze dziecko dowiedziało się od babci, sąsiadki czy taty.
Czytaj również: Pierwsze święta po rozwodzie. Jak je zorganizować dzieciom?
Dostosuj przekaz do wieku dziecka
Im dziecko młodsze, tym mniej rozumie, ale nie znaczy to, ze możesz lekceważyć 3-latka myśląc, że twój związek to nie jego sprawa. Nawet maluchowi musisz powiedzieć, że ten pan, to ktoś, kogo lubisz i kto z wami zamieszka.
Starszakowi możesz wytłumaczyć więcej, ale mimo to warto podawać mu nowe wieści stopniowo: nie mów od razu, że bierzesz ślub, ale, że masz przyjaciela, którego lubisz, dlatego umawiasz się z nim do kina. Przekaż dziecku wszystkie informacje,: jak ma na imię, gdzie mieszka, czy ma dzieci, czy umie grać w piłkę.
Odpowiedz na pytania, a jeśli jakieś będzie trudne, np. czy będziesz mieć teraz inne dzieci, powiedz, że zastanowisz się nad odpowiedzią, bo teraz jeszcze tego nie wiesz. Nie zmuszaj dziecka, do pokochania twojego partnera, tulenia się do niego.
Czytaj również: 500 plus po rozwodzie przy opiece naprzemiennej
Poznaj dziecko z partnerem
Gdy dziecko oswoi się z myślą i istnieniu kogoś trzeciego, możesz zaproponować pierwsze spotkanie. Zrób to w neutralnym miejscu, nie w domu, np. w parku, na wycieczce rowerowej.
Ważne, aby stworzyć dziecku możliwość pobycia chwile w samotności i odreagowania – w piaskownicy, na huśtawce czy jadąc za wami. Na pierwszym spotkaniu unikajcie ściskania się i całowania przy dziecku.
Pamiętaj też, żeby wspólne spotkania waszej trójki nie ograniczyły czasu, który dotąd spędzałaś tylko z maluchem. Dziecko zwłaszcza teraz potrzebuje ciebie i musi wiedzieć, że nikt nie zajął jego miejsca w twoim życiu.
Co, gdy dziecku nie spodoba się nowy partner?
Może się zdarzyć, że dziecko nie polubi twojego znajomego albo po prostu będzie zazdrosne, rozżalone i zażąda, abyś przestała się z nim spotykać. Nie pozostawiaj takich reakcji bez odpowiedzi, spytaj malca, dlaczego nie chce znać twojego przyjaciela.
Wytłumacz, że to nie jest ktoś, kto zastąpi jego rodzonego tatę, że nie musi go kochać. Wyjaśnij, ze nowy mężczyzna nie sprawi, że przestaniesz kochać dziecko – miłość do nowego partnera jest bowiem czymś innym niż miłość do dziecka, a ty zawsze będziesz mamą.
Pozwól dziecku wyrazić emocje i powiedzieć, co myśli o twoim partnerze: ono ma prawo do swoich myśli i uczuć. Zaakceptuj fakt, że dziecko potrzebuje czasu na oswojenie się z nową sytuacja.
Czytaj również: Rodzina patchworkowa – najczęstsze problemy