Jak śpi niemowlę w pierwszym roku życia?
Ile snu potrzebuje tygodniowe dziecko?
Noworodek powinien spać 14-17 godzin na dobę. Ponieważ jednak na początku sen dziecka jest nieunormowany, a malec nie odróżnia dnia od nocy, dlatego poszczególne okresy snu mogą mieć rożną długość, o czym zazwyczaj decyduje głód. Ideałem byłoby, gdyby noworodek spał od 4 do 6 godzin w ciągu dnia i 10-12 godzin w nocy, ale w pierwszym tygodniu życia na pewno tak nie będzie.
Aby osiągnąć taki cel, specjaliści zalecają budzenie dziecka co trzy godziny, wystawienie go na światło dzienne w czasie okresów czuwania i zapewnienie ciemności podczas drzemek i w nocy. Twoje dziecko nie wytwarza jeszcze hormonu melatoniny, ale zazwyczaj najłatwiej zasypiają między 19:30 a 21:30, więc jeśli zauważysz, że twoje dziecko robi się zmęczone wcześniej, przenieś kąpiel tak, aby usnął dopiero około 20.
Poniżej znajdziesz przykładowy harmonogram dnia noworodka w pierwszym tygodniu życia. Pamiętaj, że w tym wieku okres czuwania u noworodka nie jest zwykle dłuższy niż 60-90 minut.
- 7:30/8:30 - pobudka (jeśli dziecko śpi nadal, spróbuj je delikatnie obudzić)
- 8/8:30 - karmienie
- 9/9:30-10:30 - drzemka
- 11 - czuwanie, karmienie
- 11:30/12-13:30 - drzemka
- 13:30/14:30 - czuwanie
- 14:30/15-16/16:30 - karmienie, drzemka
- 16:30/17-17:30 - czuwanie (ostatnia ekspozycja na światło)
- 17:30-18:30/19 - karmienie, drzemka
- 19-19:30 - czuwanie
- 19:30 - kąpiel, karmienie
- 20/20:30 - usypianie
Czytaj również: Ile powinno spać niemowlę na poszczególnych etapach pierwszego roku życia?
Ile snu potrzebuje dwutygodniowe dziecko?
Pewnie ci się wydaje, że tworzenie jakichkolwiek harmonogramów nie ma sensu, bo twoje dziecko żyje własnym rytmem. To prawda, malec w tym wieku na pewno nie będzie zasypiał według rozpiski, ale próba wprowadzenia schematów w końcu zaowocuje nawykami, które w przyszłości okażą się dla was zbawienne.
Dwutygodniowy noworodek powinien spać 14-17 godzin na dobę. Jego sen na razie się nie zmieni, a jedyną różnicą, jaką możesz zauważyć, będą większa czujność. to, że Twoje dziecko zaczyna być nieco bardziej czujne niż w pierwszym tygodniu. Jeśli nie wprowadziłaś rutyny usypiania malca w ciągu dnia (np. karmienie w bujanym fotelu przy przygaszonym świetle), zrób to teraz, bo to pomoże malcowi w nauce rytmy dnia. Usypianie dziecka powinna trwać około 15–25 minut, łącznie z karmieniem.
Specjaliście podkreślają, że na tym etapie całkowicie naturalne jest karmienie lub kołysanie dziecka do snu. Wielu rodziców martwi się, że wytworzy to złe „przyzwyczajenia”, ale w tym wieku nie ma takiego zagrożenia. Pamiętaj, że dziecko może usnąć też czasem w foteliku w czasie podroży. Jednak najbezpieczniejszy i najlepszy sen dla malca to drzemka w jego łóżeczku lub w gondoli podczas spaceru.
Ile snu potrzebuje trzytygodniowe dziecko?
Minęły trzy tygodnie, zaczęła się pojawiać jakaś rutyna: to dlatego, że w tym wieku maluch zaczyna odróżniać dzień od nocy. Zła wiadomość jest taka, że nadal będą musieli jeść co kilka godzin, nawet w nocy. Mimo to jesteś wyczerpana i zastanawiasz się pewnie, czy kiedykolwiek prześpisz całą noc. Tak, ale nie teraz!
Noworodek w tym wieku powinien spać 14-17 godzin na dobę. Ponieważ dziecko będzie więcej jeść, może wam to pomóc w wydłużeniu okresów snu w nocy. Pod warunkiem, że będzie karmione odpowiednio długo (pilnuj, aby nie usypiało podczas karmienia).
Ile snu potrzebuje czterotygodniowe dziecko?
Według specjalistów miesięczny noworodek powinien spać 12-16 godzin na dobę. Na tym etapie drzemki mogą zacząć wydawać się nieco dłuższe i regularniejsze, ale nadal będą się zmieniać z dnia na dzień. Zaleca się, aby miesięczny malec spał od 4 do 5 razy w ciągu dnia, (długość drzemek może być różna).
Oto przykładowy harmonogram dnia miesięcznego dziecka
- 7:30/8:30 - pobudka
- 8/8:30 - karmienie
- 9/9:30-10:30 - drzemka
- 11-12 - czuwanie, karmienie, spacer
- 12-13:30 - drzemka
- 14-14:30/15 - czuwanie
- 15-16/16:30 drzemka
- 16:30/17-17:30 - czuwanie (ostatnia ekspozycja na światło)
- 17:30-18:30/19 - karmienie, drzemka
- 19-19:30 - czuwanie
- 19:30 - kąpiel, karmienie
- 20/20:30 - usypianie
Ile snu potrzebuje ośmiotygodniowe dziecko?
Noworodek w tym wieku potrzebuje dużo snu - powinien spać 12-16 godzin na dobę. Na tym etapie twoje dziecko powinno mieć już kilka dłuższych okresów snu w nocy, ale w dzień - zazwyczaj ich drzemki nie trwają dłużej niż 45 minut.
Średnie okno budzenia, czyli okres miedzy drzemkami, dla 8-tygodniowego noworodka wynosi od 45 do 90 minut. W tym czasie możesz zmienić pieluchę, pobawić się z nim, kołysać itd aż do momentu, kiedy będzie na tyle zmęczone, aby zasnąć znowu.
Noworodki nie potrafią samodzielnie regulować swoich wzorców snu. Do ósmego tygodnia mama lub tata prawdopodobnie zaczną wychwytywać sygnały wskazujące na to, że dziecko jest zmęczone. I koniecznie musimy zwracać uwagę na te wskazówki, ponieważ przemęczonemu dziecku trudno jest zasnąć i spać bez pobudek.
Czytaj również: Sen niemowlaka w dzień: dlaczego nie warto budzić dziecka?
Ile snu potrzebuje 12-tygodniowe dziecko?
Dwanaście tygodni to ważny kamień milowy w rozwoju dziecka - zaczyna mieć bardziej regularny wzorzec snu i czuwania. Oznacza to równe więcej snu dla ciebie. Oczywiście, każde dziecko jest inne, ale zazwyczaj w 12. tygodniu noworodek powinien spać 12-16 godzin na dobę: 3,5 do 5,5 godziny snu w ciągu dnia i od 10 do 12 godzin w nocy.
Idealnie, jeśli ucina 3-4 krótkie drzemki z 1-2 długie. Okresy czuwania wydłużą się nieco z 60-90 minut do 60-120 minut - ostatnia powinna być nie wcześniej niż 2 godziny przed nocnym snem.
W tym wieku wielu rodziców zaczyna dostrzegać u dziecka stałe, dłuższe okresy snu w nocy, więc jeśli nadal widzisz, że malec często się budzi, sprawdź, czy jest coś, co może to powodować, np. kładziesz go, gdy jest przemęczony lub za mało je w ciągu dnia.
Ile snu potrzebuje 16-tygodniowe dziecko?
W wieku 16 tygodni dziecko nie potrzebuje tak dużo snu, jak noworodek: dziecko w tym wieku powinno spać 12-15 godzin na dobę. W wieku czterech miesięcy sen malucha wygląda zupełnie inaczej. Organizm zaczyna wytwarzać melatoninę, ale kluczowe dla wytworzenia wzorców snu jest rutyna i konsekwencja.
Najlepiej, jeśli dziecko ma schemat 3-4 drzemek dziennie, z których dwie trwają co najmniej 1-2 godziny. Jeśli maluch śpi w dzień dłużej, warto go obudzić. Jeśli ostatnia drzemka w ciągu dnia zaczyna zlewać się z porą snu, wprowadź zmiany: przerwa między drzemką a nocnym usypianiem powinna trwać co najmniej 2 godziny.
Oto przykładowy harmonogram dnia
- 7:30/8 - pobudka
- 8- karmienie
- 8:30-9 - czuwanie
- 9-10:45 drzemka
- 11 - karmienie
- 11:30 - 13:30 - spacer z drzemką
- 14 - karmienie
- 14:45 - 15:15 - zabawa
- 15:30 -16:30/17 - drzemka
- 17:30 - karmienie
- 17:45-18:45 - zabawa
- 19-20 - przygotowywanie do snu
- 20/20:30 usypianie
Ile snu potrzebuje 4-miesięczne dziecko?
Czteromiesięczne dziecko powinno spać w sumie 14-15 godzin dziennie: 11-12 godzin w nocy i 3-4 godziny w ciągu dnia, rozłożone na cztery lub pięć krótkich drzemek.
Na tym etapie dzieci często mają regres snu - mózg malca przechodzi wiele poważnych, które wpływają na jego wzorce snu. Mówiąc prościej, dziecko zaczyna spać już nie jak niemowlę, a bardziej jak dorosły. W praktyce oznacza to jednak, że maluszek, który spał całkiem nieźle, nagle zacznie budzić się co 20 minut w ciągu dnia i prawie tak samo często w nocy.
Nie ma na to sposobu. Ale nie rozpaczaj: możesz ułatwić sobie życie, ucząc dziecko zasypiania bez kołysania lub karmienia. Wiek 4 miesięcy to idealny czas na treningiem snu i samodzielnego zasypiania.
Trening snu obejmuje takie metody, jak kładzenie dziecka do łóżka sennego, ale nie śpiącego, podnoszenie malca na chwilę, gdy płacze, a następnie kładzenie go z powrotem, siadanie na krześle, aby dać mu poczucie bezpieczeństwa itd. Nie ma jednej uniwersalnej metody dla dzieci i rodzin, musisz zastanowić się i przetestować, co jest dla Ciebie najlepsze.
I jeszcze jedno: 4-miesieczne dziecko nadal je w nocy (1-3 razy). Są oczywiście niemowlęta, które przesypiają całe noce, ale należą do rzadkości.
Czytaj również: Regres snu u niemowlaka i starszego dziecka - ile trwa i jak sobie z nim poradzić?
Ile snu potrzebuje 5-miesięczne dziecko?
W wieku 5 miesięcy Twoje dziecko będzie spało około 14 godzin dziennie: 11-12 godzin w nocy i 2-4 godziny w ciągu dnia, rozłożone na około 4 drzemki. Ostatnia drzemka w ciągu dnia jest raczej krótka - to normalne w tym wieku. Również w tym wieku naturalne jest karmienie nocne: wiele dzieci nadal potrzebuje 1-2 karmień w nocy.
Zazwyczaj jest to świetny czas na trening samodzielnego usypiania i spania we własnym łóżeczko. Twoje dziecko jest jeszcze na tyle małe, że skojarzenia ze snem nie stały się jeszcze u niego głęboko zakorzenionymi nawykami.
Jednym z problemów, który zwykle pojawia się w okolicach 5 miesiąca życia, jest ząbkowanie. Jeśli twoje dziecko przechodzi je boleśnie, może budzić się częściej.
Czytaj również: Ta mama miała dość nocnych pobudek dziecka. Genialna rada pediatry odmieniła jej życie
Ile snu potrzebuje 6-miesięczne dziecko?
Zanim twoje dziecko skończy 6 miesięcy, jego sen ureguluje się - będzie miało 3-4 około drzemki: jedną godzinną resztę - 30-minutowe. Krótkie drzemki zdarzają się, gdy dziecko budzi się na krótko między cyklami snu i nie potrafi samo zasnąć ponownie.
Jeśli maluch ma taki problem, musisz popracować nad nauczeniem go samodzielnego zasypiania, bez kołysania czy karmienia. Jeśli chodzi o nocne pobudki, pamiętaj, że niektóre dzieci w tym wieku przesypiają noc, ale inne nie i nie jest to nic nienormalnego.
Czytaj również: Sposoby na dłuższy sen niemowlaka: co robić, żeby niemowlę przespało całą noc?
Ile snu potrzebuje 7-miesięczne dziecko?
W 7 miesiącu dziecko będzie spało około 11-12 godzin w nocy i 2-3 godziny w ciągu dnia (3 drzemki). Drzemki powinny mieć już ustalone pory, co jest ważne w kontekście rozszerzania diety - możesz zaplanować pory spania i posiłków.
W wieku 7 miesięcy większość dzieci jest w stanie spać w nocy 8 godzin lub dłużej bez karmienia. Jednak jeśli karmisz nadal piersią, malec może nadal potrzebować jednego nocnego ssania.
Pamiętaj, że dziecko może budzić się w nocy między cyklami snu (nawet my, dorośli, robimy to), ale jeśli nie umie samo zasnąć, bez bujania, ssania itd., oznacza to, że twoje noce jeszcze długo nie będą dla ciebie czasem wypoczynku. Naucz niemowlę jak najszybciej samodzielnego zasypiania.
Ile snu potrzebuje 8-miesięczne dziecko?
Twoje 8-miesięczne dziecko potrzebuje około 14 godzin snu: 11-12 godzin w nocy i 3 godziny w ciągu dnia, rozłożone na 2-3 drzemki.
Ale przygotuj się na kolejny regresja snu! Ten etap będzie trudny, ale krótki: w ciągu kilku tygodni wszystko powinno wrócić do normy. Czym jest regres snu u malca w tym wieku? Między 8 a 10 miesiącem życia niemowlę przechodzi skok rozwojowy — staje się mobilny, tzn. zaczyna raczkować, pełzać.
Nowo odkryta umiejętność sieje spustoszenie w rytmie snu. Dziecko może nagle wrócić do krótkich drzemek i w nocy budzić się częściej niż zwykle.Do regresu snu przyczynia się również lęk separacyjny: dziecko może głośno płakać za każdym razem, gdy wychodzisz z pokoju.
Czytaj również: Spać z dzieckiem czy nie? Spytaliśmy 4 specjalistów
Ile snu potrzebuje 9-miesięczne dziecko?
Twoje 9-miesięczne dziecko potrzebuje łącznie 13-14 godzin snu, z czego2-3 godziny przypadają na 2 drzemki w ciągu dnia. Każda powinna trwać co najmniej godzinę.
Karmienie nocne jest nadal normalne w przypadku dzieci karmionych piersią, ale jeśli cię już to męczy, możesz spróbować zrezygnować z tego - w tym wieku wiele dzieci budzi się na ssanie z przyzwyczajenia, nie z głodu. Jak sprawdzić, czy malec jest gotowy na zakończenie nocnego karmienia? Jeśli je w nocy mało, tylko przytula się, za to w dzień, am apetyt, zwłaszcza je już dużo stałych pokarmów.
Ile snu potrzebuje 10-miesięczne dziecko?
W wieku 10 miesięcy sen trwa 13-14 godzin, z czego 2-2,5 godziny to dwie drzemki w ciągu dnia. Prawdopodobnie regres snu minął, więc jeśli dotąd tego nie zrobiłaś, możesz zacząć uczyć go nowych zachowań związanych ze snem - samodzielnego usypiana, spania we własnym łóżku.
Twoje dziecko jest też obecnie gotowe na przesypianie całej nocy (być może z jednym karmieniem w środku).
Ile snu potrzebuje 11-miesięczne dziecko?
11-miesięczny malec śpi około 13-14 godzin każdego dnia i ma nadal ma dwie drzemki w ciągu dnia. Jego apetyt rośnie ze względu na to, że malec dużo się rusza i spala dużo energii, musisz więc wprowadzić pomiędzy drzemkami dodatkowe posiłki. To zapewni mu długą drzemkę, a także dłuższy sen w nocy. dziecko nie obudzi się głodne w środku nocy.
Czytaj również: Drzemka dziecka w ciągu dnia, czyli kiedy dziecko przestaje spać w dzień?
Ile snu potrzebuje 12-miesięczne dziecko?
Twoje 12-miesięczne dziecko będzie spało około 10-12 godzin w nocy i 2-2,5 godziny w ciągu dnia podczas 2 drzemek.
Po upływie 12 miesiąca życia możesz zaobserwować mały regres snu u malucha - dzieje się tak, gdy niemowlę nagle rezygnuje z jednej popołudniowej drzemki. Należy jednak pamiętać, że to trochę za wcześnie: zazwyczaj lepiej to przeczekać i nadal kłaść do łóżka dziecko 2 razy dziennie.