Jak szybko zasnąć, porady i metody
Sposoby na szybsze zaśnięcie i lepszą jakość snu
Z dala od telefonu...
Naukowcy udowodnili, że zerkanie na komórkę na 2 godziny przed snem, zdecydowanie pogarsza jakość snu i sprzyja trudnościom w zasypianiu. Zwłaszcza biały i niebieski kolor na małych ekranach rozbudzają organizm. Dlatego, jeśli musisz korzystać z komórki na niedługo przed snem, wybierz tryb ciemny.
Telefon powinien też zostać poza sypialnią, gdyż elektrosmog również niekorzystnie wpływa na sen. Osoby cierpiące na problemy z zasypianiem powinny wyposażyć się w tradycyjny budzik.
Spokojna atmosfera przed snem
Organizm przed snem powinien być odpowiednio wyciszony, by zdążył się wcześniej przełączyć na tryb relaksu. Nie warto więc rozgłaszać muzyki, ulubiony serial puścić dość cicho, a zamiast górnego światła zapalić kilka punktowych lampek. Relaksowi sprzyja też ciepłe światło. Wymień więc żarówki, a te z niebieskim, zimnym światłem zarezerwuj na czas pracy.
Sprawdź: Ile śpią rodzice niemowlaka? Aż trudno w to uwierzyć...
Zioła na dobry sen
Ziołolecznictwo ma moc. Na rynku jest całe mnóstwo tabletek ziołowych na sen, my jednak polecamy zrobić domową mieszankę do przygotowania wywaru - to zdrowsza opcja, bo nie połykasz dodatkowych, niepotrzebnych skłądników z tabletek.
Wystarczy kupić melisę, walerianę i rumianek, wymieszać w słoju i parzyć pod przykryciem co wieczór przed snem. W medycynie naturalnej liczy się przede wszystkim konsekwencja. Jeśli taki napar będziesz pić codziennie, to już po tygodniu, zaczniesz o wiele lepiej spać.
Dowiedz się: Paraliż senny: co to jest porażenie przysenne i dlaczego nazywane jest dotykiem śmierci?
Książka przed snem lub spokojny film
Przed snem warto odciągnąć umysł od uporczywych myśli. Nic tego nie zrobi tak efektywnie jak fajny film, czy książka. Najlepiej jednak by nie był to trzymający w napięciu thriller, a coś lekkiego i przyjemnego. Dla cierpiących na bezsenność, polecamy oglądanie lub czytanie rzeczy, które już znają i lubią. Wtedy będą czerpać z nich przyjemnosć, ale fabuła nie wciągnie do tego stopnia, by się "zaczytać" lub "zaoglądać".
Zapach lawendy
Lawenda ma działanie uspokajające i to prawda, którą znały już nasze prababcie. Zapal świeczki lawendowe, popsikaj poduszkę wodą lawendową lub kup lawendowy balsam do ciała. A najlepiej - wszystko to na raz.
Dowiedz się: Bezsenność u niemowlaka - kiedy występuje i jak jej zapobiegać?
Seks zamiast tabletki ne sen?
To kolejna dziedzina przebadana przez naukowców. Dobry seks - koniecznie zakończony orgazmem, przyspiesza zasypianie i sprawia, że sen jest mocny i bardzo regenerujący.
Brak świateł, nawet malutkich...
Niestety, ewolucja nie przewidziała przystosowania nas do tego, że w większości współczesnych domów, nigdy nie jest w pełni ciemno. Malutkie światełka palą się wszędzie. Pod telewizorem, na lodówce... Podobno organizm, nawet przy zamkniętych powiekach jest przez takie światełka "na czuwaniu".
Lepiej więc, by miejsce spania było jak najbardziej "pierwotne", nie zagracone nadmiarem przedmiotów, a zwłaszcza elektroniką. Jeśli już musisz taką mieć w sypialni, zaklej czymś światełka. Nie musimy chyba wspominać, że warto zakupić rolety lub zasłony zaciemniające, by światła z zewnątrz także nie docierały do naszej sypialni. Alternatywą może być opaska na oczy do spania.
Biały szum... lub całkowita cisza
Dźwięki do snu to kwestia indywidualna. Ci którzy nie lubią ciszy, mogą spróbować coraz popularniejszych, także wśród dorosłych - białych szumów. Część osób włącza sobie cicho w pokoju obok relaksacyjną muzykę. Inni lubią spać np. przy włączonej pralce...
Jest też zupełnie przeciwna drużyna - wielbicieli całkowitej ciszy do spania. Może być to urtudnione, zwłaszcza gdy śpią z chrapiącym partnerem. Rozwiązaniem mogą być stopery do uszu.
Sprawdź: 10 korzyści z dobrego snu w ciąży - dlaczego warto wysypiać się w ciąży?
Ciężka kołdra
Przykryci czujemy się bezpieczniej. Jeszcze większą błogość zapewnia przykrycie ciężką kołdrą. Psycholodzy zalecają niekiedy nawet specjalne kołdry obciążeniowe. Wystarczy jednak zwykła dość ciężka kołdra. Opatulone ciało uwalnia ponoć dużo hormonu szczęścia przy jednoczesnym zahamowaniu produkcji hormonów stresu. Taki trik relaksuje i uwalnia od lęków.
Nie zerkanie na zegarek
Nie warto zerkać na zegarek, bo grozi to samospełniającą się przepowiednią "nie zasnę, będę jutro niewyspana/ny". Lepiej nie przejmować się, by się nie nakręcać. Gdy mimo wszystkich zabiegów, nie możemy zasnąć, lepiej wstać, obejrzeć odcinek serialu, czy rozdział książki, które nas "uśpią".
Zobacz także: Sennik - poród. Co oznacza sen o porodzie?
Metoda wojskowa - sen w 120 sekund
W zaledwie 2 minuty ma pomóc zasnąć metoda stosowana przez amerykańskich wojskowych. Pomaga zapaść w sen w każdych warunkach i przy każdym samopoczuciu. Kluczem jest rozluźnienie całkowite twarzy, równy i głęboki oddech. Następnie należy rozluźnić ciało, zaczynając od ramion, przedramion, dłoni i palców, a następnie tak samo nóg, od ud do palców.
Ostatnim etapem jest oczyszczenie umysłu na 10 sekund, na przykład wyobrażając sobie nieruchomy obraz. Jeżeli to się nie udaje, myśl przez 10 sekund: Nie myśl, nie myśl...
Po kilku tygodniach takiego treningu rozluźniania i oczyszczania umysłu, organizm zapada w sen w ciągu tych 2 minut.