
Jak urodzić w terminie?
Bądź pod opieką lekarską
Zdaniem prof. Ewy Helwich, krajowego konsultanta ds. neonatologii, zdarzają się mamy, które mówią: urodziłam dwoje dzieci, tamte ciąże i porody były wzorcowe, więc w trzeciej już nie chodziłam do lekarza...
To są sytuacje skrajne, ale wcale nie takie rzadkie, zwłaszcza że od paru lat szerzy się u nas szkodliwa moda na źle rozumiany „powrót do natury”, przejawiający się całkowitą rezygnacją z opieki medycznej.
Takie postępowanie w ciąży jest skrajnie niemądre: badania wykazują, że ogromny wpływ na prawidłowe porody w terminie ma wcześnie rozpoczęta opieka lekarska.
Kobiety objęte taką opieką (rozpoczętą przed upływem 10. tygodnia ciąży) rzadziej mają problemy w przebiegu ciąży oraz rzadziej występują u nich powikłania w czasie porodu.
Dobra opieka lekarska jest też ważna w kontekście porodu po terminie. Szacuje się, że większość takich przypadków wynika ze złego obliczenia terminu - niedokładne dane podane przez pacjentek, nieregularna długość cyklu, która nie pozwala na oszacowanie terminu według ostatniego dnia miesiączki itd.
Stałą kontrola, w tym badania usg pozwalają na właściwą ocenę wieku ciąży i skorygowanie błędniej daty terminu porodu.

Jak urodzić w terminie?
Prowadź właściwy tryb życia i kontroluj dietę
Nie wszystkie przyszłe mamy doceniają wagę zdrowej, właściwie zbilansowanej diety, tymczasem główną przyczyną zaburzeń neurologicznych u płodu są niedobory składników odżywczych. Niedobory takie mogą także przyczyniać się do przedwczesnego porodu.
Trzeba więc zadbać o to, aby nie zabrakło przynajmniej tych najważniejszych w ciąży składników pokarmowych, a są to: kwas foliowy, kwas DHA, witamina D, jod i żelazo. Większość z nich powinna być suplementowana przez wszystkie kobiety ciężarne.
Czynnikiem istotnie zwiększającym ryzyko urodzenia wcześniaka jest palenie papierosów, o czym również wiele przyszłych mam zapomina lub bagatelizuje ten problem.
Inną ważną sprawą, na którą masz wpływ, jest dbanie o siebie na co dzień: unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, przemęczenia i stresu.

Jak urodzić w terminie?
Nie lekceważ chorób i dolegliwości w ciąży
Ostatnio naukowcy i lekarze skłaniają się ku poglądowi, że duży odsetek przedwczesnych porodów – nawet ponad 30 proc. – to skutek infekcji wewnątrzmacicznej płodu. Najczęściej są to infekcje bakteryjne pochwy lub zakażenia układu moczowego bakterią Escherichia coli.
Nie wolno więc lekceważyć objawów stanów zapalnych, a kiedy się pojawią, trzeba je bezwzględnie leczyć. Należy również często badać mocz, bo groźne infekcje dróg moczowych nie zawsze dają objawy.
Wiadomo również, że szczególnie czujne muszą być kobiety, które cierpią na takie choroby, jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, anemia, choroby tarczycy i serca. Jeśli do nich należysz, musisz być pod opieką dobrego specjalisty i być wyczulona na wszelkie niepokojące symptomy.
Wiele kobiet cierpiących na cukrzycę czy nadciśnienie musi mieć wywoływany poród, bez względu na jego wyznaczony termin.