Jak zmienia się ciało i organizm kobiety po porodzie?
Czy przebarwienia znikną?
Ostuda - czym jest?
Ostuda to charakterystyczne zmiany pojawiające się już w trakcie ciąży. Najczęściej kobiety ciężarne zauważają je po 16. tygodniu. Są to przebarwienia obejmujące nos, policzki i czoło. Zmiany te nasilają się po ekspozycji na słońce. Ostuda jest efektem odkładania się melaniny. Przebarwienia tego typu pojawiać mogą się także wokół brodawek sutkowych czy w okolicy miejsc intymnych.
Najczęściej zmiany mijają po porodzie. Zdarza się jednak, że u niektórych kobiet przebarwienia utrzymują się nawet do roku od urodzenia dziecka. Niestety nie da się im zapobiec. Najlepiej jest skonsultować się z dermatologiem, który zaleci bezpieczne dla kobiety karmiącej piersią preparaty rozjaśniające.
Czy kres brunatna znika po ciąży?
Kresa brunatna, określana także jako linea nigra, to brązowe przebarwienie biegnące od pępka aż do spojenia łonowego. Najczęściej pojawia się u kobiet ciężarnych. Jej etiologia podobna jest do przyczyn powstawania ostudy w ciąży. Zazwyczaj samoistnie znika po porodzie w ciągu kilku- lub kilkunastu tygodniu.
U niektórych kobiet utrzymuje się zaś nawet przez 12 miesięcy po urodzeniu dziecka. To, kiedy zniknie zależy od unormowania się gospodarki hormonalnej i jest kwestią indywidualną dla każdej mamy.
Jak zmienia się skóra?
Rozstępy po porodzie
Rozstępy, podobnie jak ostuda, są częstą dolegliwością na która skarżą się kobiety ciężarne. Najczęściej pojawiają się w II. trymestrze ciąży i spowodowane są przez rosnący brzuch, piersi i wynikające z tego nadmierne rozciąganie się skóry i jej elementów.
Wśród ich przyczyn wymienia się także predyspozycje genetyczne oraz zmiany hormonalne zachodzące w czasie ciąży w organizmie kobiety. To, czy utrzymają się po ciąży zależy też od pielęgnacji jaką stosuje kobieta, a także diety. Wiele kobiet decyduje się także po porodzie na zabiegi zmniejszające widoczność rozstępów.
Dni płodne po porodzie - kiedy powraca płodność?
Kalendarzyk miesiączkowy - oblicz cykl miesiączkowy i termin menstruacji
Problemy ze skórą po ciąży
W czasie trwania ciąży u wielu przyszłych mam pojawiają się problemy skórne m.in. trądzik. Jest on efektem wahań hormonalnych, które utrzymują się także po porodzie. U niektórych kobiet sytuacja wraca do normy sprzed ciąży, jednak duża grupa może wciąż borykać się z trądzikiem.
Najlepiej jest radzić sobie z nim z pomocą lekarza dermatologa, ponieważ wielu leków przeciwtrądzikowych nie można stosować ani w ciąży, ani podczas karmienia piersią. Należy również pamiętać o zdrowej diecie i unikaniu cukrów prostych, które mogą nasilać problemy skórne.
Czy brzuch w końcu zniknie?
Brzuch po porodzie
Oczywistym jest, że w czasie ciąży brzuch kobiety rośnie wraz ze znajdującym się wewnątrz jamy macicy dzieckiem. To, jak szybko brzuch wróci do formy sprzed ciąży, jest sprawa zupełnie indywidualną. Wiele zależy od predyspozycji danej kobiety, a także tego, czy była ona aktywna fizycznie przed i w trakcie ciąży.
Poza tym, w trakcie trwania ciąży, dochodzi do osłabienia mięśni prostych brzucha, a co za tym idzie, brzuch po porodzie sprawia wrażenie „sflaczałego” czy „obwisłego”. Najlepiej jest skonsultować się z fizjoterapeutą, który zaleci odpowiednie i bezpieczne ćwiczenia. Należy jednak pamiętać, że każde ciało wraca do stanu sprzed ciąży w swoim własnym tempie.
Kiedy wróci i jak będzie wygladać miesiączka?
Miesiączka po porodzie
Wystąpienie pierwszego okresu po ciąży to sprawa indywidualna. Dużo zależy od tego, czy kobieta karmi wyłącznie piersią, czy też dziecko otrzymuje mleko modyfikowane. Wysoki poziom prolaktyny ma bowiem hamujący wpływ na wystąpienie miesiączki. Karmienie piersią wpływa również na regularność miesiączek.
Nawet w przypadku ich powrotu po porodzie, pozostają nieregularne aż do zakończenia karmienia dziecka piersią. Co ciekawe, miesiączka po ciąży u wielu kobiet jest bardziej skąpa i mniej bolesna. Z drugiej strony część mam zgłasza bardziej uciążliwe miesiączki po porodzie.
Organizm każdej kobiety jest inny i nie da się przewidzieć jak będzie w konkretnym przypadku. Należy jednak pamiętać, że jeśli miesiączka pojawi się w niedługim czasie po urodzeniu dziecka, może to być efekt pozostawionych resztek odchodów po porodzie i należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem.
Czy sprawność narządów w okolicach intymnych wróci do normy?
Jak zmienia się pochwa po porodzie?
Pochwa, szczególnie w przypadku porodu drogami natury, musi „wytrzymać” urodzenie najczęściej około 3-kilogramowego dziecka. Z tego też powodu musi się niezwykle rozciągnąć, aby nie doszło do poważnych pęknięć i urazów dróg rodnych. Co za tym idzie, potrzebuje później czasu, aby powrócić do stanu sprzed ciąży.
Zdarza się jednak, że na skutek nieprawidłowego zszycia ran powstałych podczas porodu, pochwa staje się „ciaśniejsza”, a stosunek seksualny bolesny. Aby zmniejszyć dolegliwości, niezwykle ważne jest, aby udać się na konsultację do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który zbada kobietę i zaleci odpowiednie ćwiczenia zmniejszające dolegliwości związane z bolesnymi stosunkami.
Nietrzymanie moczu po porodzie
Wiele kobiet zmaga się po porodzie z niezwykle nieprzyjemną dolegliwością jaką jest nietrzymanie moczu. Jest to spowodowane rozciągnięciem mięśni dna miednicy, zarówno w czasie ciąży jak i w trakcie samego porodu. Stają się one słabsze i nieelastyczne, przez co dochodzi m.in. do nietrzymania moczu.
Najczęściej dochodzi wtedy do tzw. wysiłkowego nietrzymania moczu. Oznacza to, że do popuszczania moczu dochodzi w momencie użycia tłoczni brzusznej, a więc podczas ćwiczeń fizycznych czy też śmiechu lub kaszlu. Jeśli kobieta zauważy podobne dolegliwości, powinna skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym.
7
Czy po ciąży zmienia się rozmiar buta?
Wiele kobiet zauważa w ciąży zwiększenie rozmiaru stopy. Najprawdopodobniej jest to spowodowane przez rozluźnianie więzadeł na które oddziałują różnego rodzaju hormony m.in. relaksyna. Mają one za zadanie rozluźniać połączenia miednicy, aby umożliwić dziecku przejście przez kanał rodny podczas porodu. Działają jednak też na inne miejsca, np. wspomniane stopy.
Poza tym, z powodu wzrostu masy ciała czy zatrzymania wody w organizmie kobiety ciężarnej, stopy mogą być obrzmiałe, przez co konieczny jest zakup nowego obuwia. U niektórych kobiet rozmiar wraca po porodzie do rozmiaru sprzed ciąży, czasami zaś stopa zostaje większa.
Czytaj również: Czym jest niepłodność laktacyjna? Czy to skuteczna metoda antykoncepcyjna?
Połóg - jak znieść ten okres? Bądź gotowa na te dolegliwości
Co się dzieje z moimi włosami?
Wypadanie włosów po ciąży
W zależności od trymestru ciąży, kobiety zauważają poprawę lub pogorszenie stanu włosów. Wynika to ze zmian hormonalnych. U niektórych kobiet ciężarnych włosy stają się gęstsze, mocniejsze i bardziej lśniące. U innych zaś włosy stają się cienkie, słabe i skłonne do wypadania.
Po porodzie natomiast u wielu mam dochodzi do wypadania włosów. Związane jest to ponownie ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. Poza spadkiem poziomu estrogenów, przyczynia się do tego także karmienie piersią. Niezwykle ważne jest, aby dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą w produkty zawierające cynk, krzem czy też żelazo.
Czy włosy prostują się po porodzie?
Wiele kobiet po porodzie zauważa, że ich dotychczasowe kręcone włosy stały się bardziej proste. Okazuje się, że zmiany hormonalne mają wpływ na skręt włosów. Z tego też względu, u kobiet z bujnymi lokami stosujących antykoncepcję czy też będących po ciąży, włosy mogą stać się prostsze niż dotychczas.
Nie ma jednak reguły, u niektórych kobiet loki wracają do stanu sprzed urodzenia dziecka, a u innych nigdy nie wracają do swojego dawnego wyglądu. Obecnie jednak dostępne są różnego rodzaju sposoby na tzw. wydobycie skrętu, więc szanse na powrót do fryzury sprzed ciąży są całkiem spore.
Czy moja miednica wróci do poprzednich wymiarów?
Hemoroidy po porodzie
Hemoroidy, czyli inaczej guzki krwawnicze czy żylaki odbytu, są częstą dolegliwością, na którą skarżą się kobiety w ciąży. Powstają one na skutek ucisku naczyń żylnych przez powiększającą się jamę macicy z rozwijającym się dzieckiem oraz utrudniony przepływ krwi w tym obszarze.
U niektórych kobiet po porodzie, pojawiają się one nawet jeśli wcześniej nie występowały. Spowodowane jest to różnymi czynnikami, m.in. zaparciami mogącymi być konsekwencją cięcia cesarskiego czy też silnego parcia w czasie porodu drogami natury, podczas którego obecne wewnątrz hemoroidy mogą wypaść na zewnątrz i powodować bolesne dolegliwości.
Czytaj również: Wypadanie włosów po ciąży: dlaczego ścięcie włosów nie pomaga?
Jak usunąć hemoroidy? Sposoby na ostateczne usunięcie żylaków
Miednica po porodzie
W czasie ciąży na skutek działania hormonu - relaksyny, dochodzi do rozluźniania połączeń stawowych, a tym samym „rozszerzania” miednicy, aby umożliwić dziecku przejście przez kanał rodny podczas porodu. Wiele kobiet po urodzeniu dziecka skarży się m.in. na bóle bioder i miednicy. Przyczyn jest wiele.
Może być to m.in. efekt przeciążenia mięśnia biodrowo- lędźwiowego czy gruszkowatego. Poza tym wspomniane rozluźnienie więzadeł przez relaksynę może utrzymywać się nawet do pół roku po porodzie.