Jak zorganizować Sylwestra dla przedszkolaka?
Pozwól dziecku zaszaleć
Sylwester to wyjątkowy dzień w roku, wiec jeśli tylko dziecko chce przeżywać go razem z wami (i da radę), pozwól mu pójść później spać. Zacznijcie przyjęcie od eleganckiej kolacji.
Przyjęcie sylwestrowe nie musi ograniczać się tylko do mamy, taty i dzieci. Kiedy mamy w domu przedszkolaki, do zabawy możemy „zaprosić” również misie i lalki.
Zupa z klocków i ciasto z ciastoliny, podane na specjalnej zastawie (np. wykonanej wspólnie z kolorowego papieru) pomogą oswoić się dziecku z sytuacją przyjmowania gości, właściwego zachowania przy stole, dbania o siebie nawzajem.
Starsze dzieci możemy z kolei zaangażować w przygotowanie wystroju domu i kolacji, wspólne wymyślanie zabaw i gier, ustalanie i przygotowanie specjalnego menu.
Zorganizuj przebrania
Żeby podkreślić wyjątkowość wieczoru sylwestrowego, możemy ustalić, że wszyscy domownicy się przebierają, a potem zasiadają do odświętnie nakrytego stołu lub tańczą i bawią się przy muzyce. Przebranie może być zabawne albo eleganckie!
Dobrym pomysłem jest wymyślenie tematu przewodniego. Przykładowo, niech to będzie sylwester innych kultur czy bal z innej epoki. Nie musimy od razu wypożyczać specjalnych strojów.
Stare ubrania i dodatki, takie jak boa, korale czy kapelusze należące do rodziców czy dziadków, powinny zdać egzamin!
Jeśli decydujemy się zorganizowanie sylwestra w domu nawiązującego do innej kultury, warto wspólnie z dziećmi poszukać w internecie niezbędnych informacji o zwyczajach i tradycjach. Dzięki temu dowiemy się, jakie stroje powinniśmy przygotować.
Tu znów z pomocą mogą przyjść nasze domowe zbiory – akcentem może być broszka, lub nakrycie głowy z elementami np. kolorów innego państwa, albo tego z czym dziecku kojarzy się dany kraj.
Oprócz wyjątkowych strojów, możemy pokusić się o urozmaicenie naszego menu. Znów – nie musimy kupować od razu egzotycznych produktów. Sprawdźmy, jakie „inne kulturowo” danie możemy sporządzić ze składników, którymi dysponujemy – skorzysta na tym „kulinarny” rozwój dziecka!
Czytaj również: Stroje karnawałowe dla dziewczynek: 10 pomysłów na kostiumy karnawałowe
Zróbcie maski karnawałowe
Nieodzownym elementem zabawy sylwestrowej są maski! Spróbujmy wykonać je samodzielnie. Pomocne mogą okazać się oferowane przez sklepy zestawy kreatywne. Znajdziemy w nich śmieszne brokaty, pompony czy naklejkowe oczy. Możemy wykonać ozdobne broszki, korale z masy solnej lub kolorowego papieru.
Czasem wystarczy zaznaczyć wyjątkowość wieczoru odpowiednim makijażem. Dzieci mogą mieć pyszną zabawę, używając dziecięcych zestawów do malowania lub wykonywania tatuażu.
Pamiętajmy, że mogą malować zarówno siebie, jak i nas samych. Potem już tylko rodzinna sesja fotograficzna i mamy niepowtarzalną pamiątkę na wiele lat!
Czytaj również: Menu na sylwestra: poznaj 5 pysznych przepisów!
Gry i zabawy dla dzieci podczas sylwestra
- Krzesełka są ustawione w kole (o jedno mniej niż dzieci)
Uczestnicy zabawy tańczą w rytm muzyki wokół krzesełek. Gdy muzyka cichnie, każdy stara się usiąść na krzesełku. Jedno dziecko zawsze odpada z zabawy, a jedno krzesełko odstawione jest na bok. Wygrywa ten, kto do końca zabawy znajdzie miejsce na krzesełku.
- Balonowa siatkówka
Balony odbijane są jak w grze w siatkówkę. Zadanie polega na utrzymaniu balona jak najdłużej w powietrzu.
Ubieranie pirata.
Zadanie polega na przymocowaniu papierowej opaski na oko pirata (głowę pirata można namalować na dużym kartonie). Czynność tę ma wykonać dziecko z zasłoniętymi oczami.
Inne dzieci podpowiadają mu gdzie ma tę opaskę umieścić lub robi to samodzielnie bez podpowiedzi. Dziecko które ma przyczepić opaskę musi obrócić się trzy razy wokół własnej osi zanim przystąpi do zadania.
- Rzut "zośki" do wiaderka
Ustawiamy wiadro w odległości ok. półtora metra od linii rzutu. Każdy uczestnik zabawy ma trzy rzuty "zośką" (można tez wykorzystać piłeczki do paletek plażowych). Wygrywa dziecko z największą liczbą zgromadzonych punktów.
- Taneczna podróż po Europie
Uczestnicy balu wsiadają do dwóch pociągów i wyruszają w taneczną podróż po Europie. W odwiedzanych krajach dzieci tańczą taniec typowy dla danego państwa:
· Czechy – polka
· Austria – walc
· Francja – kankan
· Hiszpania – Makarena
· Włochy – taniec dowolny przy piosence Felicita
· Grecja – Greg Zorba
· Rosja – Kalinka
· Polska - Krakowiak
Po wykonaniu tańca, ponownie wsiadają do pociągów i jadą do następnego kraju.