Jakie badania wykonać w 20., 30. i 40. roku życia?
Badania profilaktyczne u kobiet po 20. roku życia
Pacjentki będące w drugiej dekadzie życia raczej rzadko skupiają się w wyjątkowy sposób na swoim zdrowiu, tymczasem również i młode, dorosłe kobiety powinny regularnie wykonywać pewne badania. Podstawowymi są oczywiście wspominane już tutaj morfologia krwi i badanie ogólne moczu, których wykonywanie zalecane jest co 2-3 lata.
Istotnym badaniem laboratoryjnym jest lipidogram, czyli oznaczenie stężeń cholesterolu całkowitego, cholesterolu we frakcjach LDL i HDL oraz trójglicerydów.
Kobiety po 20. roku życia powinny jednak pamiętać również i o innych niż laboratoryjne badaniach, takich jak RTG klatki piersiowej (raz na 5 lat) czy o kontrolach u stomatologa (przynajmniej raz w roku).
Ważne jest okresowe kontrolowanie wartości ciśnienia tętniczego krwi, ale i oglądanie własnej skóry w celu oceny już istniejących oraz wykrycia ewentualnych nowych znamion skórnych.
Młode kobiety zdecydowanie nie powinny zapominać o odwiedzaniu lekarza zajmującego się wyłącznie ich sprawami – mowa tutaj o okresowych kontrolach u ginekologa.
Druga dekada życia zazwyczaj jest czasem, w którym rozpoczynane jest okresowe wykonywanie cytologii (zwykle raz na 3 lata), przeprowadzane zaczyna być wtedy także badanie USG piersi.
Badania profilaktyczne u kobiet to jednak nie tylko takie badania, które są przeprowadzane przez medycznych specjalistów. Pacjentki powinny bowiem pamiętać także i o regularnym samobadaniu piersi – zaleca się, aby wykonywały je one raz w miesiącu.
Czytaj również: Badanie ginekologiczne - jak wygląda wizyta u ginekologa?
Badania profilaktyczne u kobiet po 30. roku życia
Tak jak u zarania dziejów ludzie rzadko dożywali 30. roku życia, tak obecnie 30-latki to zwykle energiczne, pełni sił do działania kobiety.
Z tego powodu dość często zaniedbują one zgłaszanie się na regularne badania kontrolne, co zdecydowanie nie jest korzystne – również i panie w 3. dekadzie życia mogą zmagać się z różnymi schorzeniami, o których istnieniu mogą świadczyć wyłącznie nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych.
U kobiet będących po 30. roku życia istotne jest tak naprawdę wykonywanie wszystkich tych badań, o których wspomniano powyżej. Konieczne jest zgłaszanie się na morfologię krwi, badanie ogólne moczu czy lipidogram (ostatni z wymienionych jest szczególnie ważny u tych kobiet, które mają nadmierną masę ciała, jak i u tych pacjentek, w których rodzinach często występowały choroby układu krążenia).
Pacjentki po 30-stce powinny pamiętać także o okresowym RTG klatki piersiowej, kontrolach stomatologicznych czy ginekologicznych. W tym wieku warto również zacząć odwiedzać okulistę (pacjentki, które nie mają zaburzeń widzenia, mogą odbywać kontrole u specjalisty od chorób oczu co około 5 lat).
W 3. dekadzie życia ważna jest również okresowa kontrola stanu skóry, oznaczanie wartości ciśnienia tętniczego krwi oraz regularne samobadanie piersi.
Czytaj również: Jakie preparaty witaminowe przyjmować przed ciążą? Zadbaj o dziecko zanim się pocznie!
Badania profilaktyczne u kobiet po 40. roku życia
W 4. dekadzie życia panel badań profilaktycznych ulega pewnym zmianom – wymuszone one są tym, że w tym wieku znacząco narastać zaczyna ryzyko m.in. chorób układu krążenia.
Nadal ważne jest wykonywanie takich badań laboratoryjnych, jak morfologia krwi, badanie ogólne moczu czy lipidogram, pacjentkom zalecane jest jednak również badania stężenia glukozy na czczo we krwi czy oznaczanie stężeń hormonów tarczycy.
Kobiety po 40-tce muszą pamiętać o RTG klatki piersiowej, kontrolach u ginekologa, stomatologa i okulisty, jak i o pomiarach wartości ciśnienia tętniczego krwi. Co 2-3 lata powinny one mieć także wykonane badanie elektrokardiograficzne, czyli EKG.
Nieustannie pacjentki nie powinny pomijać regularnej oceny stanu swojej skóry oraz cyklicznego samodzielnego badania piersi.
Czytaj również: Ciąża po czterdziestce – czy to bezpieczne zajść w ciążę po 40. roku życia?