
Kiedy zaczynają?
Z raportu wynika, że 13 proc. ankietowanych 15-latków w naszym kraju ma już za sobą swój pierwszy kontakt seksualny.
Przeczytaj: Pierwsza miesiączka – ważny moment w życiu nastolatki

Wiek inicjacji na tle innych krajów
Przy czym warto podkreślić, że polscy nastolatkowie odbywają swój pierwszy raz znacznie później niż ich rówieśnicy z pozostałych krajów europejskich. Według rankingu stworzonego przez Health Behaviour in School-aged Children (HBSC) Polacy zajmują przedostatnie miejsce.
Polecamy: Seksualność dziecka - co trzeba o niej wiedzieć? Rozmowa bez tabu z terapeutką od seksu

Z antykoncepcją na bakier
A co z antykoncepcją? Z danych wynika, że blisko 1/3 badanych nastolatków, którzy rozpoczęli współżycie, nie stosuje skutecznych metod antykoncepcji.

Stosowanie prezerwatyw
Jak wynika z raportu tylko 57,6 proc. badanych 15-latków, którzy już współżyją, zadeklarowało używanie prezerwatywy podczas ostatniego stosunku płciowego.

Pigułki antykoncepcyjne
Z kolei stosowanie tabletek antykoncepcyjnych potwierdziło w tym badaniu tylko 17,1 proc. nastolatek.
Przeczytaj: Sexting - twoje nastoletnie dziecko też może wysyłać nagie zdjęcia

A co z resztą?
Niestosowanie środków antykoncepcji przez pozostałą grupę współżyjących nastolatków, dowodzi tylko, że polska młodzież masowo podejmuje ryzykowne zachowania seksualne, które mogą skutkować niechcianą ciążą lub zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową - w tym HIV.

Pilna potrzeba edukacji
Specjaliści zajmujący się tematem seksualności nastolatków (w tym seksuolodzy i edukatorzy) zgodnie mówią, że młodzieży w Polsce tu i teraz potrzebna jest obiektywna edukacja seksualna, która przybliży podstawową wiedzę na temat seksualności człowieka, jeszcze przed rozpoczęciem współżycia. Są to m.in. zagadnienia: jak dochodzi do zapłodnienia, antykoncepcji, praw seksualnych, zdrowia seksualnego, wizyt u lekarza, orientacji.
Przeczytaj także: Sexting - twoje nastoletnie dziecko też może wysyłać nagie zdjęcia