Jakie wirusy szaleją tej jesieni?
Przeziębienie
Jest osiem typów wirusów wywołujących przeziębienie. Za jedną trzecią przeziębień odpowiedzialne są rhinowirusy. Koronawirusy, typ wirusów wywołujący też SARS, powodują 10-15 proc. infekcji.
Przeziębienie u malca objawia się tym, że dziecko kaszle, kicha, gorączkuje, jest marudne i nie chce jeść. Przeziębienia u dziecka są normą wśród przedszkolaków, ale dopaść mogą również niemowlę, zwłaszcza jeśli ma starsze rodzeństwo. Czytaj: Jak leczyć przeziębienie u dziecka, by nie dopuścić do rozwoju infekcji?
RSV
Wirus RSV to główny patogen, który odpowiada za infekcje dolnych dróg oddechowych u niemowląt i infekcji oddechowych u dzieci.
RSV rozprzestrzenia się drogą kropelkową, w dodatku bardzo szybko - w żłobkach czy przedszkolach zapada na niego prawie 100 procent dzieci. Czytaj: Dla kogo wirus RSV jest groźny i jakie daje objawy?
Zapalenie gardła
Jest to choroba zwykle spowodowana przez infekcje wirusowe lub bakteryjne, takie jak przeziębienie i grypa lub zakażenie bakterią Streptococcus. Zapalenie gardła może również wystąpić w przypadku mononukleozy.
Głównym objawem zapalenia gardła jest ból gardła, suchość lub drapanie w gardle. W zależności od rodzaju infekcji mogą pojawić się dodatkowe objawy, np. gorączka. Czytaj: Jak leczyć ból spowodowany zapaleniem gardła u dziecka?
Zapalenie ucha środkowego
Najczęstszym patogenem wywołującym zapalenie ucha środkowego są bakterie - odpowiadają za ponad 95% wszystkich przypadków. Dlatego zapalenie ucha wymaga zwykle podania dziecku antybiotyku.
Infekcje ucha powodują ból ucha, gorączkę i przejściową utratę słuchu oraz ogólne objawy, takie jak utrata apetytu i drażliwość. Więcej o zapaleniu ucha środkowego czytaj TUTAJ
Grypa
Grypę wywołują trzy rodzaje wirusów: A, B i C. Należą do grupy wirusów, których materiałem genetycznym jest RNA. Różnią się one możliwością wywołania epidemii i tym, jak ciężka jest wywołana przez nie infekcja.
Na grypę można dziecko zaszczepić przed sezonem zachorowań. Dzięki temu uniknie groźnych powikłań pogrypowych. Czytaj więcej: Dlaczego grypa u małych dzieci jest groźna?
Angina
Angina może być wirusowa albo bakteryjna (wywołują ją paciorkowce lub rzadziej gronkowce). Fachowa nazwa anginy to ostre zapalenie migdałków podniebiennych, a pierwszym jej objawem jest zwykle ból gardła i trudność w przełknięciu nawet mocno rozdrobnionych potraw.
Jeśli została wywołana przez bakterie, ból gardła może być tak silny, że młodsze dzieci mogą stracić orientację i narzekać, że bolą je uszy lub zęby. Czytaj: Angina paciorkowcowa a wirusowe zapalenie gardła. Różnice, objawy, leczenie
Ospa wietrzna
Wywołują ją wirusy ospy wietrznej i półpaśca. Przenosi się drogą kropelkową. To bardzo zaraźliwa choroba o często nieprzyjemnym przebiegu. Dostępna jest szczepionka na ospę, którą dziecko przyjmuje w dwóch dawkach. Czytaj więcej: Ospa wietrzna u niemowlaka: objawy, leczenie i pielęgnacja
Rotawirus
Zapalenie żołądka i jelit wywołane przez rotawirusy objawia się biegunką o różnym nasileniu, wymiotami, gorączką, a w niektórych przypadkach infekcją górnych dróg oddechowych.
Poważną konsekwencją choroby rotawirusowej może być odwodnienie organizmu. Na rotawirusy można zaszczepić niemowlę (między 6. a 24. lub 6. a 32. tygodniem życia). Czytaj: Rotawirusy. Objawy zakażenia u niemowląt: gorączka, wymioty, biegunka rotawirusowa
Zapalenie oskrzeli
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka to infekcja dolnych dróg oddechowych. Wywołują ją te same wirusy, które odpowiadają za przeziębienie: wirus paragrypy, rynowirusy, RS-wirusy i adenowirusy. Ostra forma zapalenia oskrzeli u niemowlaka trwa około 10 dni, przewlekła - nawet kilka miesięcy. Czytaj również: Ostre zapalenie oskrzeli u dzieci. Jakie są objawy i jak leczy się ostre zapalenie oskrzeli?