
Jakie są korzyści dla kobiety z porodu naturalnego i karmienia piersią?
Przedstawiamy 6 korzyści dla mam, jako kobiet. Co zyskają karmiąc piersią i rodząc siłami natury?

Szybki powrót do sylwetki sprzed ciąży
Po porodzie naturalnym, ze względu na działanie hormonów porodowych, dochodzi do szybszego obkurczania się macicy. Jest to dość bolesne, ale przynosi szybkie efekty. Mamy, które rodziły naturalnie, często już wychodząc ze szpitala mają w miarę płaskie brzuchy, podczas, gdy te rodzące przez cesarskie cięcie niekiedy dość długo noszą większy brzuszek.
Dowiedz się: Brzuch tuż po porodzie wygląda, jak w drugim trymestrze
"Odchudzająco" działą także karmienie piersią. Metabolizm kobiety działa wówczas na przyspieszonytch obrotach. Niejedna karmiąca piersią mama, nie tylko wraca do wagi sprzed ciąży, ale nawet osiąga swoją najmniejszą dotychczasową wagę. Karmienie piersią w pierszych miesiącach życia dziecka spala nawet 500 kcal dziennie.

Mniejsze ryzyko różnych chorób
Karmienie piersią obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 i chorób serca już na całe życie. Do tego każdy kolejny miesiąc karmienia naturalnego obniża ryzyko występowania raka piersi, jajników i macicy.

Oszczędność
Ten arument jest nie do zbicia. Karmienie piersią nic nie kosztuje, podczas, gdy mieszanki są drogie... Być może dlatego w krajach takich, jak Mongolia, czy Peru normą jest karmienie piersią nawet powyżej 2. roku życia. Wprawdzie to zgodne z ogólnoświatowymi zaleceniami, chociażby WHO, jednak w krajach rozwiniętych, gdzie nie ma biedy, kobiety niestety kończą karmienie dużo szybciej.
Przeczytaj: Mleko modyfikowane - jak powstaje?

Mniejsze ryzyko depresji poporodowych
Poród naturalny i karmienie piersią, zgodnie z wieloma badaniami na przestrzeni lat, znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.

Szybki powrót do aktywności fizycznej
Po porodzie naturalnym, powrót do pełnej aktywności fizycznej, zajmuje zazwczaj tyle co połóg, czyli jakieś 5-6 tygodni. Można wówczas zacząć lekkie ćwiczenia, nie zalecane są brzuszki, czy podskoki. Do pełnych treningów, zazwyczaj, jeśli lekarz nie zaleci inaczej, można wrócić po 8-12 tygodniach.
Z kolei po cesarskim cięciu, mamy dochodzą do siebie o wiele dłużej i czasem nawet roku odczuwają dyskomfort podczas ćwiczeń fizycznych.

Poprawa jakości współżycia
Mówi się o tym, że cesarskie cięcie nie "eksploatuje" kobiecej seksualności i po ciąży będzie ona tak samo "ciasna" jak dawniej. To zdecydowana korzyść dla mężczyzn. Okazuje się, że z kolei kobiety, wielokrotnie mają bardziej satysfakcjonujące pożycie seksualne po porodzie naturalnym. U większości cierpiących niegdyś na bolesne stosunki, ten problem zanika.
Przeczytaj: Życie seksualne Polaków - czy twoje nie odbiega od normy?