Kroki milowe młodej mamy - czy masz już je za sobą?
Rozumiesz sygnały wysyłane przez dziecko
Każda młoda mama martwi się, że nie będzie wiedziała, czego chce jej dziecko. I choć mówi się, że kobiety mają instynkt, dzięki któremu wiedzą, czego potrzeba maluszkowi, to jednak prawda jest taka, że języka niemowląt trzeba się nauczyć.
Nie martw się, gdy na początku nie rozumiesz, dlaczego noworodek płacze. Mini kilka dni, a może tygodni, gdy wreszcie zrozumiesz, że jego kwilenie oznacza mokrą pieluszkę, a pisk – pusty brzuszek. Gdy jednak to się stanie poczujesz ogromną satysfakcję.
Czytaj również: Język niemowląt: jak interpretować mowę ciała noworodka?
Pierwszy raz wyszłaś z domu bez dziecka
Nawet jeśli karmisz butelką, to jednak niechętnie wychodzisz z domu bez noworodka. Wydaje ci się,że zostawienie maluszka z kimś innym niż ty, to ryzyko porównywalne ze skokiem nad przepaścią. A jeśli karmisz piersią, to w ogóle nie ruszasz się z domu bez dziecka.
Ale pamiętaj, że kiedyś nastąpi taki czas, gdy odważysz się i wyjdziesz z domu sama. Może to będzie wtedy, gdy zdecydujesz się na odciągnięcie mleka, albo zaufasz swojemu partnerowi na tyle, by zostawić z nim niemowlaka. Na pewno sobie poradzi, a ty zapamiętasz pierwsze samotne wyjście na długo.
Czytaj również: Dobry tata: 10 rzeczy, które wskazują, że ten mężczyzna będzie dobrym ojcem
Mieścisz się w ciuchy sprzed ciąży
Marzy o tym chyba każda kobieta, ale nie każdej się to udaje, przynajmniej w miarę szybko. Powrót do dawnej wagi sprzed ciąży i wejście w ukochane dżinsy sprzed roku czy dwóch jest możliwy, ale trudny. W czasie pierwszych miesięcy macierzyństwa nie masz czasu na ćwiczenia, a o diecie – jeśli karmisz piersią - możesz tylko pomarzyć.
Bądź cierpliwa i rób, co możesz, aby zadbać o prawidłową wagę: dużo spaceruj, zdrowo się odżywiaj i pij dużo wody. Jeśli karmisz piersią, schudniesz szybciej. Gdy wreszcie uda ci się schudnąć, będziesz mieć powód do świętowania. Ale nie próbuj uczcić tego wydarzenia ciastkiem!
Czytaj również: Sekrety odchudzania po ciąży, czyli jak schudnąć po porodzie
Pierwszy raz założyłaś zwykły biustonosz zamiast tego do karmienia
To uczucie znane mamom karmiącym piersią. Staniki z odpinanymi miseczkami mogą być całkiem ładne, ale nigdy nie będą seksi. Poza tym mogą się znudzić, bo zazwyczaj masz ich w szufladzie tylko kilka sztuk. Problemem jest też ciągłe wybieranie bluzek i sukienek pod kątem tego, czy da się w nich przystawić malca do piersi?
Gdy wreszcie zakończysz karmienie naturalne, poczujesz się wspaniale. Kup sobie na tę okazję nowy, fantastycznie koronkowy i wyjątkowo kobiecy biustonosz.
Czytaj również: Obwisłe piersi po karmieniu - walczyć czy pokochać?
Przespałaś pierwszą noc w całości
Zarwane noce, kilkakrotne wstawanie do dziecka to codzienności młodej mamy. I choć już w to nie wierzysz, to zapewniamy cię: nadejdzie kiedyś taka noc, którą prześpisz w całości od momentu położenia się do łózka do dźwięku budzika. Nie obiecujemy, że będzie to niedługo – niektóre dzieci budzą się na nocne karmienie do 2-3 roku życia. Dlatego musisz być cierpliwa.
Pamiętaj, że dziecko półroczne nie potrzebuje już nocnych posiłków. Ale rzadko której mamie udaje się odzwyczaić dziecko od pobudek – maluchy budzą się nie tylko na mleko, ale i przytulanie się. Gdy malec zacznie płakać, staraj się nie brać go na ręce, lecz uspokoić w łóżeczku, daj mu smoczek, pogłaszcz go.
Czytaj również: Sposoby na dłuższy sen niemowlaka: co robić, żeby niemowlę przespało całą noc?
Pierwszy raz wyszliście razem na randkę
Pamiętasz, jak to było w epoce „przed dzieckiem”? Wychodziliście razem do kina, restauracji, do znajomych… Od czasu, kiedy zostaliście rodzicami, siedzicie grzecznie w domu z malcem, a o randce we dwoje nawet nie myślisz.
Nie ma konkretnego wieku, w którym dziecko może zostać pod opieką kogoś innego niż mama cz tata. Ty sama musisz wiedzieć, czy malec jest na to gotowy, czy nie, czy uśnie bez twojej piersi, czy zadowolona się bajką czytaną przez babcię lub opiekunkę?
Jeśli wiesz, że to może się udać, nie bój się i spróbuj. Przygotuj się do tego, najpierw zostawiając dziecko na pół godziny, godzinę. Gdy wreszcie wyjdziecie, bądź przygotowana na ewentualne problemy, dlatego miej przy sobie telefon.
Pierwszy raz zostawiłaś dziecko w przedszkolu
Dla wielu mam ten moment to prawdziwy przełom. Świadczy nie tylko o „dorosłości” ich malutkiego dziecka, ale zwykle oznacza również nowy rozdział w ich życiu – powrót do pracy.
To wielkie wydarzenie może być długo oczekiwaną przez ciebie zmiana, ale może również okazać się trudną do przekroczenia granicą. Niektóre maluchy mają problemy z zaadaptowaniem się w przedszkolu i nie chcą w nim zostawać – zwłaszcza, jeśli do tej pory siedziały cały czas z mamą. Dlatego przygotuj dziecko na pójście do przedszkola - wybierz sprawdzoną i poleconą placówkę i zadbaj o to, aby dziecko chodziło na dni adaptacyjne.
Czytaj również: Adaptacja dziecka w przedszkolu: jak pomóc mu się przystosować do nowych warunków?