Krwawienie po stosunku - 20 możliwych przyczyn
Skąd może się brać krwawienie po stosunku? Poznaj możliwe przyczyny plamienia po seksie.
Poznaj 20 przyczyn plamień po stosunku.
Poznaj wszystkie możliwe przyczyny krwawienia po stosunku, by jak najszybciej ustalić, co ci dolega.
1. Krwawienie po stosunku a przerwanie błony dziewiczej
Błona dziewicza przypomina cienki i elastyczny fałd błony śluzowej. Znajduje się w pochwie na głębokości 1-1,5 cm. Może zostać przerwana podczas pierwszego stosunku, masturbacji, pettingu lub... używania zbyt dużego tamponu. Krwawienie z pochwy jest normalnym zjawiskiem, gdy doszło do przerwania błony dziewiczej i z reguły nie wymaga konsultacji z lekarzem.
Niewielkie plamienie mija samoistnie, gdy tkanki się zagoją. Zajmuje to zwykle kilka dni. Szacuje się, że tylko 50 procent kobiet ma dolegliwości bólowe i krwawienie po pierwszym stosunku. Wiele zależy od kształtu i grubości błony dziewiczej.
Krwawienie z pochwy może się też pojawić po kilku kolejnych zbliżeniach, jeśli błona nie została całkowicie przerwana za pierwszym razem.
2. Krwawienie po stosunku a uszkodzenie przegrody pochwy
Jedna na wiele tysięcy kobiet rodzi się z fałdem śluzówki, który przebiega wzdłuż lub w poprzek pochwy.
- Poprzeczna przegroda: jeśli jest częściowa, nie zamyka światła pochwy i krew menstruacyjna wydostaje się bez przeszkód. Przeszkoda ulega uszkodzeniu dopiero przy pierwszej próbie współżycia. Pęknięcie takiej przegrody pochwy może spowodować obfite krwawienie po stosunku (jedna wkładka nie wystarczy nawet na godzinę), dlatego należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
- Podłużna przegroda: rzadziej przeszkadza we współżyciu i rzadziej ulega uszkodzeniu z krwawieniem.
Czytaj także: Guzy jajnika nie dają objawów: przyczyny, leczenie
3. Krwawienie po stosunku a suchość pochwy
Krwawienie po stosunku może być wynikiem mikrourazów i otarć przedsionka oraz ścianek pochwy. Taki kłopot mają często kobiety zmagające się z suchością pochwy oraz te, których partner nie poświęca dość czasu na grę wstępną.
Niedostateczne nawilżenie miejsc intymnych sprawia, że w trakcie stosunku delikatne tkanki zostają uszkodzone, otarte i potem lekko krwawią. Jeśli macie podobny kłopot, warto przed zbliżeniem użyć lubrykantu.
Jeśli zmagasz się z suchością pochwy (nawilżenie nie pojawia się w wyniku podniecenia, pieszczot, po ok. 10 minutach gry wstępnej), zgłoś się do lekarza. Przyczyną suchości pochwy i krwawienia po stosunku może być infekcja intymna lub zaburzenia hormonalne.
4. Krwawienie po stosunku a urazy mechaniczne i otarcia
Seks jest przyjemny, ale zbyt intensywny może skończyć się krwawieniem po stosunku. Szczególnie, jeśli miałaś dłuższą przerwę i tkanki pochwy nie są przyzwyczajone do tarcia czy rozciągania.
W takiej sytuacji długie czy wielokrotne stosunki (np. kilka w ciągu jednej nocy), mogą skończyć się krwawieniem z pochwy.
Stosowanie gadżetów erotycznych jest ciekawym urozmaiceniem współżycia, jednak nieumiejętnie używane mogą doprowadzić do plamienia po stosunku. Np. zbyt dużym i twardym wibratorem można uszkodzić ścianki pochwy lub szyjkę macicy, kulki gejszy mogą mieć ostre krawędzie.
U kobiet, wobec których stosowano przemoc seksualną (gwałt), często występuje krwawienie po stosunku. To wynik licznych uszkodzeń pochwy, a niekiedy wręcz rozdarcia krocza i sromu.
5. Krwawienie po stosunku a owulacja i zmiany hormonalne w cyklu
Zauważyłaś krwawienie po stosunku? Zerknij do kalendarza. Plamienie z pochwy może pojawić się w środku cyklu miesiączkowego – gdy następuje owulacja (ok. 14 dni przed kolejną miesiączką).
Najczęściej takie plamienie jest niegroźne i nazywa się je okołoowulacyjnym. W czasie owulacji (jajeczkowania) możesz znaleźć ślady krwi na bieliźnie, ponieważ maleje poziom estrogenów w organizmie.
Plamienie związane z owulacją może trwać nawet do 5 dni (ale jest bardziej skąpe niż okres) i ustaje dopiero, gdy poziom progesteronu wzrośnie.
6. Krwawienie po stosunku a antykoncepcja
W trakcie stosowania hormonalnej antykoncepcji może pojawić się plamienie (po stosunku i między zbliżeniami), szczególnie podczas pierwszych 3 miesięcy przyjmowania pigułek hormonalnych, a także przy każdej zmianie leku na inny.
Plamienia powinny ustać całkowicie w ciągu 5-6 miesięcy, gdy cykl miesiączkowy unormuje się. Jeśli jednak po tym czasie krwawienia nie ustąpią albo zaczną się nasilać, należy zgłosić to lekarzowi.
Lekkie plamienie lub krwawienie może zdarzyć się również, gdy kobieta zapomni przyjąć tabletki w określonym dniu czy kilka dni z rzędu. Dochodzi wtedy do nagłego spadku poziomu hormonów i występuje tzw. plamienie/krwawienie z odstawienia.
Czytaj: Zaburzenia miesiączkowania - przyczyny, rodzaje, leczenie
Krwawienie po stosunku może też wystąpić niedługo po założeniu wkładki wewnątrzmacicznej. Koniecznie powiedz o tym lekarzowi, szczególnie, gdy krwawieniu z pochwy towarzyszy ból w podbrzuszu.
Trzeba sprawdzić, czy nie doszło do zapalenia błony śluzowej macicy.
7. Krwawienie po stosunku a infekcje intymne
Znaczna ilość czerwonych krwinek w wydzielinie z pochwy towarzyszy czasem intymnej infekcji bakteryjnej. Nie próbuj leczyć się domowymi sposobami, bo możesz sobie tylko zaszkodzić.
Niewłaściwie zwalczane infekcje intymne mogą prowadzić do nawrotowych zapaleń (przydatków, dróg moczowych), stanowią też zagrożenie dla płodności! Wśród infekcji bakteryjnych szczególnie groźne to rzeżączka, rzęsistek pochwowy, chlamydia.
8. Krwawienie po stosunku a endometrioza
Endometrioza jest poważną chorobą, która może występować nawet u 15 procent kobiet. Endometrium to błona śluzowa (śluzówka) jamy macicy. Jest wrażliwa na hormony kobiece: estrogeny i gestageny.
Pod ich wpływem endometrium zmienia się w ciągu cyklu miesiączkowego – staje się nawet kilkakrotnie grubsze, gdy przygotowuje się na ewentualne przyjęcie zarodka i złuszcza, kiedy do zapłodnienia nie dojdzie (wtedy pojawia się menstruacja).
Jeśli kobieta cierpi na endometriozę, śluzówka macicy (endometrium) znajduje się też w innych narządach, np. jajowodach, jajnikach, otrzewnej. Tak samo jak śluzówka macicy ulega krwawieniu pod wpływem hormonów.
Pojawiają się plamienia między miesiączkami (krwawienie po stosunku), ból w podbrzuszu, ból podczas stosunku. Zgłoś się do ginekologa, który na podstawie badania USG narządu rodnego oceni, czy wymagasz dalszej diagnostyki. Konieczne może być badanie histopatologiczne wycinków pobranych laparoskopowo.
9. Krwawienie po stosunku a nadżerka części pochwowej szyjki macicy
Szacuje się, że nadżerkę szyjki macicy ma co 4 kobieta. To ubytek nabłonka spowodowany np. urazem mechanicznym, stanem zapalnym.
Ze względu na kruchość budujących nadżerkę komórek, podczas stosunku łatwo dochodzi do krwawienia kontaktowego.
Takich objawów nie można bagatelizować. Dlatego jeśli pojawi się krwawienie po stosunku, zgłoś się do ginekologa.
10. Krwawienie po stosunku a polipy macicy
Krwawienia w trakcie i po stosunku zdarzają się czasem u kobiet, które mają polipy w narządach rodnych (np. polipy szyjkowe w kanale szyjki macicy lub endometrialne w jamie macicy).
Krwawienie po stosunku wynika z mechanicznego urazu polipa podczas współżycia. Niektóre polipy mają nawet kilka centymetrów średnicy, częściej występują u wieloródek.
Polipy to najczęściej zmiany łagodne, ale trzeba je usunąć. I nie tylko dlatego, że powodują krwawienia po stosunku, plamienia między miesiączkami czy wydłużają krwawienia miesiączkowe. Po usunięciu polipa sprawdza się, czy były w nim komórki nowotworowe.
11. Krwawienie po stosunku a mięśniaki macicy
Krwawienie po stosunku może mieć związek z obecnością mięśniaków, czyli łagodnych guzów (włókniaków) w ścianach macicy. Zazwyczaj jest ich kilka, kilkanaście.
Jeśli są usytuowane podśluzówkowo i rosną w kierunku jamy macicy, mogą powodować m.in. plamienia między miesiączkami, krwawienia po stosunku.
Do postawienia diagnozy konieczne jest badanie – przezpochwowe USG. Nie u wszystkich kobiet konieczne jest leczenie (farmakologiczne lub chirurgiczne), ale zawsze trzeba tego typu zmiany obserwować.
12. Krwawienie po stosunku a torbiel
Torbiele (cysty) jajników to łagodne guzy wypełnione płynem surowiczym albo krwią. U kobiet w narządach rodnych najczęściej występują torbiele czynnościowe, które są zależne od działania hormonów. Skąd się biorą?
W czasie owulacji komórka jajowa uwalnia się z pękniętego pęcherzyka (Graafa), który zmienia się w ciałko żółte produkujące progesteron.
Czasem jednak komórka jajowa nie wydostaje się z pęcherzyka – wtedy jego ściany pogrubiają się, tworząc torbiel, która dalej produkuje estrogeny. Torbiele małe i bezobjawowe często pozostają nierozpoznane i same się wchłaniają.
Zmiana może się jednak powiększyć nawet do rozmiarów pomarańczy, może też pęknąć, co wywołuje krwawienie i ból.
W przypadku występowania torbieli częściej mają miejsce plamienia, nieregularne miesiączki albo obfite krwawienia utrzymujące się przez kilka miesięcy a także częste oddawanie moczu, wzdęcia, zaparcia.
Duża torbiel może być przyczyną krwawienia lub bólu po stosunku. Większość torbieli jajników jest łagodna (nienowotworowa) i znika bez żadnego leczenia. Niektóre wymagają interwencji chirurgicznej lub hormonoterapii.
13. Krwawienie po stosunku a obniżenie lub wypadanie narządu rodnego
Zaburzenia statyki żeńskich narządów płciowych dotyczą kobiet starszych, otyłych, z przewlekłymi zaparciami czy kaszlem, po zabiegach operacyjnych albo po ciężkich porodach.
Kiedy szyjka macicy lub cała macica wypadają przez pochwę, dochodzi do ich podrażnienia lub urazu podczas współżycia, co objawia się krwawieniem po stosunku.
14. Krwawienie po stosunku a zanikowe zapalenie pochwy
U starszych kobiet po menopauzie spadek stężenia estrogenów w organizmie może spowodować atrofię błony śluzowej pochwy.
Inaczej – zanikowe zapalenie pochwy. Objawia się ono suchością pochwy, pieczeniem, bolesnymi stosunkami ze względu na zmniejszoną ilość śluzu pochwowego.
Zanik błony śluzowej pochwy sprzyja mikrourazom podczas współżycia i występowaniu krwawienia po stosunku. Warto omówić z lekarzem stosowanie lubrykantów lub preparatów z dodatkiem hormonów, które miejscowo poprawią nawilżenie pochwy.
15. Krwawienie po stosunku a nowotwór szyjki macicy
Spośród kobiet, które zgłaszają się do ginekologa z powodu krwawienia po stosunku, u około 5 procent rozpoznaje się raka szyjki macicy. W grupie ryzyka są głównie kobiety po 35. roku życia, u których plamienia lub krwawienia po stosunku utrzymują się ponad 30 dni.
Krwawienie po stosunku występuje u 11 procent kobiet ze stwierdzonym rakiem szyjki macicy. Średni wiek zachorowania wynosi 51 lat.
Leczenie raka szyjki macicy to długotrwały proces obejmujący najczęściej zabiegi operacyjne oraz radioterapię i chemioterapię. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza, która pozwala na szybkie wdrożenie leczenia we wczesnym stadium.
Przedinwazyjne stadium raka szyjki macicy jest uleczalne w 100 procentach. Warto pamiętać o profilaktyce – badaniu cytologicznym szyjki macicy.
16. Krwawienie po stosunku a nowotwór pochwy
To bardzo rzadki nowotwór złośliwy żeńskich narządów płciowych.
Obok krwawienia po stosunku rak pochwy objawia się bólem przy oddawaniu moczu i kału, upławami podbarwionymi krwią, odczuwaniem przykrego zapachu z pochwy, trudnościami w oddawaniu moczu.
17. Krwawienie po stosunku a rak endometrium
Krwawienie po stosunku może być późnym objawem raka endometrium, czyli błony śluzowej jamy macicy. Nowotwór częściej rozwija się u otyłych kobiet w wieku pomenopauzalnym, najczęściej u nieródek, kobiet otyłych, z cukrzycą i nadciśnieniem.
Dlatego każde pojawienie się krwawienia po menopauzie (pod postacią plamienia, krwawienia po stosunku) wymaga konsultacji z lekarzem.
18. Krwawienie po stosunku a stres
Krwawienie z pochwy nie musi być wywołane zmianami chorobowymi ani hormonalnymi, jego przyczyną może być także długotrwałe napięcie nerwowe.
Częsty stres fizyczny i psychiczny ma bezpośredni związek z zaburzeniami cyklu menstruacyjnego i plamieniami międzymiesiączkowymi.
Krew przyjmuje wówczas brązowe zabarwienie i może pojawiać się zarówno przed, jak i po menstruacji. Czasem zauważana jest jako krwawienie po stosunku.
19. Krwawienie po stosunku a pierwszy sygnał ciąży
Plamienia lub krwawienie po stosunku mogą być pierwszym objawem ciąży - to krwawienie implantacyjne. Związane są z procesem zagnieżdżania się zarodka w macicy.
Tego typu plamienie nie występuje jednak u wszystkich kobiet, które zaszły w ciążę. Można je zaobserwować między jajeczkowaniem a terminem spodziewanej miesiączki i ma ono nieco inny kolor niż normalny okres.
Śluz plamienia implantacyjnego może być jasnoróżowy, brązowawy albo brunatny, bo jego kolor zależy od poziomu progesteronu i estrogenów.
Jeśli zatem doszło do współżycia bez zabezpieczenia, weź pod uwagę, że krwawienie po stosunku może być objawem ciąży, zrezygnuj z używek i jeśli w przewidywanym terminie nie pojawi się okres, zrób test ciążowy.
20. Krwawienie po stosunku a poronienie
U 25 procent kobiet we wczesnej ciąży pojawia się plamienie lub krwawienie. Aby stwierdzić, co jest jego przyczyną, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Krwawienie w pierwszym trymestrze może świadczyć o poronieniu lub ciąży pozamacicznej.
Zaś w drugim i trzecim trymestrze ciąży może wskazywać na późne poronienie, przedwczesne odklejanie się łożyska, łożysko przodujące lub przedwczesny poród.
Krwawienie po stosunku w trakcie ciąży zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, ale nie zawsze wskazuje na coś złego.
U kobiet w zaawansowanej ciąży krwawienie po stosunku z reguły wynika z tego, że w ciąży narząd rodny jest przekrwiony, śluzówki łatwiej ulegają mikrourazom.