
7 kultowych zabawek
Zabawki nie tylko pomagają dziecku spędzać czas, ale uczą nowych zachowań, cierpliwości czy porządku. Historia niektórych z nich jest bardzo długa... wieloma z nich bawi się już kolejne pokolenie dzieci. Sprawdźcie, jakie to zabawki!

1. Klocki Lego
Historia duńskiej firmy LEGO sięga lat 30. XX wieku, ale kultowe klocki pojawiły się po II wojnie światowej. Dziś LEGO zna chyba każdy: dziecko i dorosły. Wiele pokoleń wychowało się składając te klocki. LEGO dostosowane jest do wieku. Znajdziemy zatem serię Duplo dla najmłodszych i zaawansowane konstrukcje LEGO Technic. Klocki pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, potrafią przyciągnąć uwagę dziecka na długie godziny. W sprzedaży są zestawy dla dziewczynek i chłopców.

2. Lalka Barbie
Lalka Barbie to symbol. Pierwsza trafiła na rynek pod koniec lat 50. XX wieku. Można powiedzieć, że ten rodzaj zabawek to cały „ekosystem”, bo obok Barbie i Kena, dziecko ma do dyspozycji domy, samochody, ubrania, zwierzęta i mnóstwo innych dodatków, które urozmaicą zabawę. Barbie to zdrobnienie od imienia Barbara. Nosiła je córka pomysłodawczyni lalki, Ruth Handler.

3. Playmobil
Rodowód zabawek Playmobil jest niemiecki. Przypominają nieco lego i pojawiły się w latach 70. W tym przypadku nie mamy jednak do czynienia z klockami. To zestawy zabawek o różnej tematyce z charakterystycznymi ludzikami. Dzieci mogą bawić się samochodami, domami, łodziami, prowadzić farmy, zarządzać lotniskami. Możliwości ogranicza wyłącznie wyobraźnia. No i oczywiście zasobność portfela rodziców.

4. Hot Wheels
Początki serii samochodzików Hot Wheels sięgają 1968 r. Pomysł narodził się w Stanach Zjednoczonych, a idea jest prosta. Dziecko otrzymuje do dyspozycji modele samochodów w skalach: 1:64, 1:50, 1:43 i 1:18. Kolekcjonerzy płacą dziś za pierwsze egzemplarze ogromne pieniądze. Samochody Hot Wheels to zarówno odwzorowane auta występujące w rzeczywistości, jak i konstrukcje wymyślone przez projektantów marki. Oprócz samochodów szczególną popularnością cieszą się specjalne tory, które umożliwiają organizowanie wyścigów i jazdę po spektakularnych serpentynach i pętlach.

5. Monopoly
Trudno powiedzieć czy w odniesieniu do gier z serii Monopoly możemy użyć terminu „zabawka”. Pewne jest, że ta ekonomiczna gra planszowa zapewniła zabawę wielu pokoleniom młodszych, starszych dzieci i dorosłych. Jej zasady są proste niczym kapitalizm: kupić, sprzedać, zarobić i zostać bogaczem. W sprzedaży są zestawy dla dorosłych i dzieci. W okolicznościowej limitowanej serii pojawiła się np. Warszawa.

6. My Little Pony
Fenomen kucyków Pony jest nieco dziwny. Dość powiedzieć, że od początku lat 80. XX wieku zabawki z serii nie tracą popularności. Szczególnie lubią je dziewczynki. Zaprojektowała je Bonnie Zacherle. Szybko okazało się, że potencjał Pony nie tkwi jedynie w figurkach koników. Pojawiły się więc filmy animowane poświęcone magicznym kucykom, gadżety czy przybory szkolne.

7. Play-Doh
Trudno uwierzyć, że początki ciastoliny Play-Doh sięgają lat 30. XX wieku. Pomysł powstał w Cincinnati w Stanach Zjednocznoych. Ciastolina jest dziś narzędziem w ręku milionów dzieci na całym świecie. Tworzą one z niej niesamowite stwory, ludziki, małe rzeźby. W sprzedaży są specjalne zestawy tematyczne.