Na jakie zajęcia dodatkowe zapisać przedszkolaka?
Na jakie zajęcia dodatkowe zapisać przedszkolaka?
Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka: gimnastyka korekcyjna
To świetna propozycja dla każdego przedszkolaka. Większość dzieci wymaga ćwiczeń korygujących ich wady postawy. Korekcji powinny być poddane już najdrobniejsze zmiany, takie jak nierównomiernie rozciągnięte mięśnie i ścięgna lub zaburzona statyka ciała. Z wiekiem mogłyby się one pogłębić. Dzieciom na pewno spodobają się zajęcia dodatkowe, na których mogą pracować całym ciałem i brać udział w rozmaitych zabawach i grach ruchowych. Gimnastyka korekcyjna to nie tylko poprawa postawy ciała dziecka, ale i zwiększenie jego zwinności i ogólnej sprawności fizycznej. Jest również najlepszym sposobem na wzbudzenie w przedszkolaku miłości do sportu.
foto: _photos.com|photos.com
Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka: rytmika
Te zajęcia z pewnością pamięta ze swojego dzieciństwa każdy rodzic. To nieodłączny element edukacji przedszkolnej. Rytmika to zabawa muzyczna przy akompaniamencie np. pianina. Na zajęciach dzieci uczą się i słuchają piosenek, ale i samodzielnie tworzą muzykę przy pomocy rozmaitych instrumentów. Głównym celem zajęć jest wprowadzenie dziecka w świat muzyki, uwrażliwienie na dźwięki i umuzykalnienie. Rytmika jest dla wszystkich dzieci, także tych, które nie przejawiają talentów muzycznych. Jest zajęciem ćwiczącym koordynację ruchową, uczy również odtwarzania zasłyszanej melodii i naśladowania rytmu.
foto: _photos.com|photos.com
Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka: zajęcia plastyczne
To jedne z najbardziej twórczych zajęć. Zabawa angażująca dłonie i wykorzystująca rozmaite materiały pozwala dzieciom przenieść emocje i wyobrażenia na papier, nadać im materialną formę. Plastyka przede wszystkim rozwija wyobraźnię i chęć działania. Wzbudza w dziecku również zainteresowanie sztuką, uwrażliwia je na nią. Żeby zajęcia przyniosły przedszkolakowi radość, powinien on przejawiać zainteresowanie takimi manualnymi pracami i wykazywać się większą cierpliwością. Dzieci nadaktywne ruchowo mogą mieć problem z dłuższym skupieniem się na jednej rzeczy, a brak cierpliwości może wywoływać stres i zniechęcać do zajęć.
foto: _photos.com|photos.com
Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka: język obcy
Chyba nie ma rodzica, który nie pragnąłby, by jego dziecko było co najmniej dwujęzyczne. Stąd ogromna popularność języka wśród zajęć dodatkowych. Obecnie istnieje kilka najbardziej popularnych metod nauczania przedszkolaka języka obcego. Minusem jest fakt, że zajęcia te bywają dość drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Nauka języka przez zabawę jest z pewnością efektywna, ale trzeba wiedzieć, że dziecko po takich zajęciach nie będzie mówiło płynnie w języku obcym, a jedynie pozna najbardziej podstawowe słówka. Jednak będzie to świetna podstawa na dalszym etapie edukacji dziecka.
foto: _photos.com|photos.com
Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka: szachy
Tak, to nie pomyłka. Szachy w przedszkolu stają się coraz popularniejszą rozrywką. Grupą docelową są dzieci 5- i 6-letnie, które nie mają problemu z koncentracją. Zajęcia polegają na wprowadzeniu dziecka w podstawy gry - nauczenie go zasad i ćwiczenie ruchów poszczególnymi figurami na szachownicy. Wbrew obiegowym opiniom o szachach, gra wciąga przedszkolaki, bo każda rozgrywana przez nie partia wygląda i kończy się inaczej. Najważniejsze jest jednak to, co dzieci wynoszą z zajęć. Szachy uczą logicznego myślenia, koncentracji i przewidywania. To ogromna inwestycja w umysłowy rozwój kilkulatka, który dzięki zajęciom lepiej będzie sobie radzić w nauce szkolnej.
foto: _photos.com|photos.com
Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka: taniec
Zazwyczaj jest to tylko wstęp do poważnej nauki tańca, bo tak naprawdę dziecko w przedszkolu uczy się podstawowych układów muzycznych i wykonywania pewnych prostych ruchów w rytm muzyki. Zajęcia taneczne mają na celu ćwiczenie koordynacji ruchowej dziecka i wykształcenie wrażliwości na muzykę. Wpływają pozytywnie na postawę przedszkolaka, który uczy się w ten sposób jak poruszać się z gracją. Warto dodać, że taniec może również pomóc zwalczyć nieśmiałość i rozwinąć wyobraźnię. Zajęcia są idealne dla większości dzieci, nawet tych, które nie są szczególnie umuzykalnione. Taniec może im dopiero pomóc odkryć w sobie pasję.
foto: _photos.com|photos.com
Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka: warsztaty kulinarne
To bardzo ciekawa propozycja atrakcyjnej dla dziecka zabawy. Dzieci uwielbiają pomagać swoim rodzicom w kuchni, więc na pewno będą zachwycone zajęciami, w których mogą samodzielnie przygotować coś do jedzenia. Oczywiście pierwsze kroki przedszkolaka w kuchni to nie nauka gotowania, ale przyrządzanie łatwych i szybkich przekąsek. Na zajęciach kulinarnych dzieci nauczą się prawidłowo trzymać sztućce, obierać i rozdrabniać owoce i warzywa i zestawiać ze sobą różne smaki. A ponieważ na takich zajęciach dzieci z radością zjadają swoje „dzieła”, warsztaty kulinarne mogą być najlepszą metodą na zwalczenie niechęci do jedzenia.
foto: _photos.com|photos.com
Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka: ceramika
Ten rodzaj zajęć najczęściej dominuje w przedszkolach prywatnych i jest odpowiedzią na zapotrzebowanie dzieci na kreatywną i oryginalną zabawę. Zabawy z gliną spodobają się zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom, które tak samo lubią brudzić sobie ręce. Jednak w tych zajęciach nie tylko o brudną zabawę chodzi, więc jeśli ceramika ma przynieść oczekiwany rezultat w postaci pobudzenia dziecięcej kreatywności i rozwoju zdolności manualnych, powinna gromadzić dzieci, które lubią rękodzieło i mają duże pokłady cierpliwości. Oprócz trwałych efektów ich pracy na zajęciach, dzieci wyniosą również wiedzę o historii powstawania glinianych naczyń.
foto: _photos.com|photos.com
Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka: balet
Choć zajęcia są skierowane do wszystkich dzieci, to najczęściej wybierają je dziewczynki. To im balet kojarzy się z gracją i wyglądem księżniczek, którymi chciałyby zostać. Na zajęciach dla przedszkolaków uczy się podstaw baletu, kładąc główny nacisk na wyuczenie równowagi i harmonii ruchów, wyprostowanie sylwetki i ogólne wzmocnienie ciała. To połączenie gimnastyki z muzyką, w którym najważniejsza jest dokładność i gracja ruchów. Zajęcia wprowadzają dzieci w świat muzyki poważnej, budując ich wrażliwość muzyczną. Baletu nie poleca się dzieciom, które mają niespożytą energię. Dla tych warto wybrać bardziej dynamiczne zajęcia ruchowe.
foto: _photos.com|photos.com
Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka: judo, aikido
Nauka sztuk walki w przedszkolu? Tak, ale w formie zabawy. Na zajęciach dzieci z pewnością nie będą uczyły się walki wręcz, nie poznają ciosów, a jedynie bezpieczne elementy tych dyscyplin sportowych. Zajęcia rozwijają koordynację ruchową, wpływają na prawidłową postawę, ale przede wszystkim ćwiczą wytrzymałość, gibkość i zwinność. Dzieci uczą się również panowania nad negatywnymi emocjami, co ma dać im przewagę nad innymi. Dzięki temu, że zajęcia po części prowadzone są w parach, przedszkolak uczy się współpracy i zaufania do drugiej osoby.
foto: _photos.com|photos.com
Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka: basen
Dzieci uwielbiają wodę, więc zabawa w basenie dostarczy przedszkolakom mnóstwo uciechy. Niektóre przedszkola organizują wyjazdy na basen, ale są też takie, które mają basen u siebie. Jeśli placówka oferuje zajęcia w basenie, warto z nich skorzystać. Ćwiczenia w wodzie wzmacniają układ mięśniowy, poprawiają kondycję, ale i hartują. Dzieci uczą się wstrzymywania oddechu pod wodą, bezpiecznego poruszania się i utrzymywania na wodzie. Za bezpieczeństwo przedszkolaków odpowiadają wyszkoleni instruktorzy i ratownicy. Oswojenie dziecka z wodą może zakończyć się nauką samodzielnego pływania, a to wiedza, która zostanie maluchowi na całe życie.
foto: _photos.com|photos.com
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...