Najczęstsze choroby wieku dziecięcego
Infekcja wirusowa
Choroba wieku dziecięcego pochodzenia wirusowego, czyli infekcja, nie wymaga zwykle specjalnego leczenia, a dziecku podaje się preparaty o działaniu objawowym. Kaszel u dziecka zwalczamy odpowiednim rodzajem syropu. Syrop na kaszel u dzieci może być wykrztuśny bądź hamujący kaszel, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z kaszlem mokrym czy suchym.
W przypadku kataru w dziecka pomocne przy udrażnianiu nosa są preparaty zawierające wodę morską, a gdy dolegliwości dla dziecka są bardzo dokuczliwe, ulgę mogą przynieść krople niwelujące obrzęk błony śluzowej nosa. Krople te likwidują katar na kilka godzin od razu po ich zastosowaniu.
Ból gardła u dzieci starszych zwalczamy przeciwzapalnymi tabletkami do ssania, u młodszych dzieci zaś aerozolami o analogicznym działaniu. Na gorączkę należy podawać syropy z paracetamolem lub ibuprofenem. Trzeba pamiętać, że dzieciom do 12. roku życia nie można podawać aspiryny, gdyż może ona spowodować pojawienie się groźnych skutków ubocznych.
Czytaj również: Infekcja wirusowa czy bakteryjna? Jak sprawdzić, z jaką infekcją mamy do czynienia
Infekcja bakteryjna
Przeziębienia u dzieci wywołane przez bakterie objawiają się podobnie do infekcji wirusowych, jednak można zaobserwować kilka czynników różnicujących.
Gorączka u dzieci pojawiająca się przy zakażeniu bakteryjnym jest zwykle wyższa, najczęściej powyżej 38,5 C. Pojawiający się katar jest śluzowo-ropny, o zielonym lub żółtym zabarwieniu. Najczęściej występuje mokry kaszel, któremu towarzyszy odksztuszanie plwociny. Gardło jest intensywnie zaczerwienione, a na migdałkach pojawiają się ropne czopy. Często obserwujemy również żółtawy nalot na języku o nieprzyjemnym zapachu.
W leczeniu infekcji bakteryjnych u dzieci stosujemy terapię antybiotykami w połączeniu z leczeniem objawowym. Należy pamiętać, że jedynie przy tego rodzaju infekcjach antybiotyki są skuteczne, ponieważ nie wykazują one działania przeciwwirusowego, a jedynie przeciwbakteryjne.
Czytaj również: Angina u dziecka - objawy i leczenie choroby wywołanej przez paciorkowce i gronkowce
Zapalenie gardła i górnych dróg oddechowych
Najczęstszą dolegliwością u dzieci, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym, są klasyczne przeziębienia, obejmujące zaczerwienienia gardła, katar, kaszel i podwyższoną temperaturę ciała.
Objawy te utrzymują się zazwyczaj około tygodnia i wykazują bardzo zróżnicowane nasilenie. Dziecko jest marudne, traci apetyt, przy gorączce staje się ospałe i nie ma chęci na zabawę. Nasilenie objawów przeziębienia w dzieci zależne jest głownie od tego, czy infekcja jest pochodzenia wirusowego czy bakteryjnego.
Czytaj również: Stan podgorączkowy - co go wywołuje i jak postępować ze stanem podgorączkowym u dziecka
Grypa u dziecka
Grypa jest chorobą wywołaną przez wirusy. Co jednak odróżnia ją od klasycznego przeziębienia? Przebieg grypy u dziecka jest dużo cięższy od innych infekcji wirusowych i obarczony możliwością wystąpienia poważnych powikłań.
Grypa objawia się wysoką temperaturą, wodnistym katarem, silnym zaczerwienieniem gardła, suchym kaszlem, brakiem apetytu, a przede wszystkim dokuczliwymi bólami mięśni i stawów.
Mogą również wystąpić dreszcze i zaburzenia wzroku przy wstawaniu i schylaniu się. Podobnie jak reszta chorób o tej etiologii, grypa nie poddaje się leczeniu antybiotykami. Należy zastosować leczenie objawowe i „wyleżeć chorobę”, aby uchronić dziecko przed niebezpiecznymi powikłaniami.
Czytaj także: Grypa, przeziębienie, a może COVID - umiesz odróżnić od siebie te choroby?
Infekcje przewodu pokarmowego
Problemy z przewodem pokarmowym objawiają się wymiotami, biegunką, niekiedy również podwyższoną temperaturą ciała. Ciężko jest jednak stwierdzić jaki czynnik chorobotwórczy wywołał objawy. Większość infekcji przewodu pokarmowego mija w przeciągu 3 do 7 dni.
Wiele tych chorób spowodowanych jest u dzieci przez rotawirusy, na które obecnie możemy zaszczepić pociechę już w pierwszych tygodniach życia. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę, że biegunka i wymioty są u dzieci bardzo groźne ze względu na możliwość szybkiego odwodnienia organizmu dziecka, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do śmierci dziecka.
Jeśli więc dziecko odmawia przyjmowania płynów, a objawy nie ustępują, należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala, gdzie lekarz najprawdopodobniej zaordynuje kroplówkę w celu nawodnienia organizmu. Jeżeli zaś dziecko chętnie przyjmuje płyny, a objawy nie utrzymują się dłużej niż 3 dni, możemy leczyć dziecko w domu. Należy pamiętać o podawaniu dużej ilości wody i diecie lekkostrawnej. Gdy jednak objawy nie ustępują po 3 dniach, konieczna jest wizyta u pediatry.
Czytaj także: Szczepienia przeciwko rotawirusom
Ospa wietrzna
Ospa, nazywana też „wiatrówką”, jest wirusową chorobą wieku dziecięcego, występującą powszechnie u dzieci przedszkolnych, choć może pojawić się również u dorosłych, którzy nie przechodzili jej w dzieciństwie. Manifestuje się podwyższoną temperaturą i swędzącą wysypką na całym ciele.
Leczenie polega na podawaniu leków przeciwgorączkowych, a czasem leków przeciwalergicznych, które łagodzą świąd skóry. Wbrew panującej powszechnie opinii, dziecko powinno codziennie zażywać krótkiej kąpieli, najlepiej w roztworze nadmanganianu potasu, który odkaża skórę i wysusza krostki.
Obecnie odchodzi się od stosowania papek i maści. Skórę można spryskać preparatem odkażającym, nie zawierającym alkoholu. Leki przeciwwirusowe podaje się tylko przy bardzo silnych objawach ospy.
Obecnie dostępne są szczepionki przeciwko ospie wietrznej. Nie zawsze chronią one przed zachorowaniem, jednak znacząco łagodzą przebieg choroby i zmniejszają możliwość pojawienia się powikłań. Przy klasycznym przebiegu choroba trwa zwykle ok. 2-3 tygodni.
Czytaj także: Ospa party: dlaczego rodzice celowo zarażają dzieci?
Szkarlatyna
Szkarlatyna to choroba wieku dziecięcego wywoływana przez kilka szczepów paciorkowców, a więc jest chorobą zakaźną pochodzenia bakteryjnego. Charakteryzuje się ostrym początkiem choroby. Gorączka może sięgać nawet 39-40 stopni. Mogą wystąpić bóle brzucha i wymioty.
Od początku mamy do czynienia z powiększeniem migdałków i mocno zaczerwienionym gardłem. Objawom towarzyszy też powiększenie węzłów chłonnych, w szczególności szyjnych. W przebiegu infekcji pojawia się zwykle wysypka, przypominająca ślady ukuć. Najczęściej lokuje się ona w zgięciach ciała, na pośladkach i brzuchu, a policzki ulegają zaczerwienieniu.
Po upływie kilku dni, maksymalnie 2-3 tygodni, pojawia się grubopłatowe łuszczenie skóry, głównie na dłoniach i stopach. Podobnie jak i inne choroby bakteryjne, szkarlatyna musi być leczona kuracją antybiotykową. Ważne jest, aby zastosować pełny cykl leczenia i nie przerywać go po ustąpieniu objawów, lecz dokończyć terapię zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Na gorączkę podajemy doraźnie paracetamol lub ibuprofen.
Czytaj także: Bakteryjne choroby zakaźne u dzieci: szkarlatyna, błonica, krztusiec
Bostonka
Choroba bostońska nazywana bostonką jest chorobą zakaźną, którą wywołują wirusy Coxackie. Objawia się ona gorączką, brakiem apetytu, bólem gardła, a jej najbardziej charakterystyczny przejaw to wysypka w formie surowiczych pęcherzy, ulokowana na wewnętrznych stronach dłoni, stóp oraz w okolicy ust.
Leczenie tej dość niegroźnej, choć nieprzyjemnej choroby wieku dziecięcego jest głownie objawowe i opiera się na podawaniu leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Wysypkę smarujemy najczęściej roztworem gencjany. Bardzo ważne jest dbanie, aby nie nadkazić zmian skórnych, gdyż prowadzi to do nasilenia owrzodzenia i wydłużenia okresu choroby.
Wprowadzenie do pęcherzy bakterii przez drapanie bądź nieprzestrzeganie zasad higieny, wymusza konieczność zastosowania maści antybiotykowych. Objawy utrzymują się zazwyczaj 7 do 10 dni.
Czytaj również: Choroby wieku przedszkolnego - to dziecko może przynieść do domu