Najlepsza Polska Książka dla Dzieci 2014
Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela
Grzegorz Kasdepke, Ryszard Petru "Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela"
Książka nominowana została do Nagrody przez Barbarę Gawryluk.
Doskonały dowód na to, że o trudnych sprawach można opowiedzieć w przystępny, a nawet wesoły sposób. Mistrzowskie połączenie zabawnych historii, konkretnych informacji z dziedziny ekonomii i ilustracji prowadzących czytelników przez zawiły świat ekonomii. Jeśli nie umiecie odpowiedzieć dziecku na pytanie co to jest faktura, fiskus albo manko, z pomocą przychodzą autorzy książki.
foto: materiały prasowe|_materialy_prasowe
Słowa do Rzeczy
Ewelina Lasota, Dorota Majkowska-Szajer "Słowa do Rzeczy"
Książka nominowana do Nagrody przez Małgorzatę Węgrzecką.
Konia z rzędem temu, kto wyjaśni, co za rydz lepszy jest niż nic! Uchylę rąbka tajemnicy i powiem, że to wcale nie grzyb. A co? Zapuście żurawia do książki, a odnajdziecie zapomniane znaczenia, a przy okazji obejrzycie zdjęcia zbiorów z kolekcji Muzeum – to one są kluczem do rozwiązania językowych zagadek!
foto: materiały prasowe|_materialy_prasowe
NIEkalendarz
Wojciech Widłak "NIEkalendarz"
Książka nominowana do Nagrody przez Joannę Olech.
Co kryje się w tak wyjątkowej publikacji? Otóż – NIEkalandarz (a przynajmniej nie do końca), NIEporadnik oraz NIEnotes. Dodatkowo opowiadania, rebusy, rozmówki obcojęzyczne, a nawet prognozy pogody na nadchodzące (i minione) dni.
foto: materiały prasowe|_materialy_prasowe
Skrytki
Mateusz Wysocki "Skrytki"
Książka została nominowana do Nagrody przez Martę Lipczyńską - Gil.
Piękna, klimatyczna książka dla każdego, niezależnie od wieku. Skrytki to dla najmłodszych zbiór pomysłów na miejsca, w których można ukrywać skarby. Nam, dorosłym, książka przypomina o magicznej wartości schowków i kryjówek. Uczy pielęgnowania drobnych, codziennych tajemnic. Pomaga nieustająco zachwycać się światem wokół: mruczeniem pieca, migotaniem lampki na strychu, każdym niebieskim migdałem i pękatym słoikiem pełnym przetworów. Skarby dzieci to najpiękniejsze skarby, jakie można sobie wyobrazić. Skrytki pomogą nam je odkryć, lecz tylko po to, by pomóc dzieciom znów pieczołowicie je poukrywać.
foto: materiały prasowe|_materialy_prasowe
Pompon. Wszystko naraz
Joanna Olech "Pompon. Wszystko naraz"
Książka nominowana do Nagrody przez Justynę Sobolewską.
Pompon jest najprawdziwszym smokiem, takim, co zionie ogniem i opieka kiełbaski swoim gorącym oddechem. Pewnego razu, kiedy był jeszcze całkiem mały, pojawił się w rodzinie państwa Fisiów przez odpływ umywalki i już u nich pozostał. Rósł szybko i wkrótce okazało się, że najbardziej na świecie lubi korniszony, a z jego szalonych pomysłów czasem mogą wyniknąć niemałe kłopoty. Wiecie, ile przygód można przeżyć, kiedy Pompona zabierze się na wakacje? Albo kiedy Wasz domowy smok dorośnie i wraz z żoną wyprowadzi się do Smoczej Jamy? Nowe rozrywki gwarantują Pulpet i Prudencja, czyli Smocze Pogotowie Przygodowe.
foto: materiały prasowe|_materialy_prasowe
Oczy
Iwona Chmielewska "Oczy"
Książka nominowana do Nagrody przez Justynę Sobolewską i Małgorzatę Węgrzecką.
Iwona Chmielewska to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych autorek książek obrazowych. Jej publikacje, w których istotną rolę odgrywa kunsztownie skonstruowana narracja wizualna, zostały nagrodzone wieloma prestiżowymi wyróżnieniami. Książka Oczy, która ukazała się nakładem wydawnictwa Warstwy, w ubiegłym roku otrzymała nagrodę Bologna Ragazzi Award, nazywaną „ilustratorskim Oscarem”. Oczy to nie tylko opowieść o darze widzenia w świecie poznawanym i oswajanym za pomocą zmysłów, ale także o jego braku, ułomności spojrzenia i jego niewystarczalności.
foto: materiały prasowe|_materialy_prasowe
My, ludzie
Eliza Piotrowska "My, ludzie"
Książka nominowana przez Małgorzatę Węgrzecką.
Człowiek pod lupą, czyli z humorem o wyglądzie i wielu innych rzeczach, w tym przypadku kończących się na -ach (poglądach, marzeniach, wierzeniach, uczuciach, jadłospisach, alfabetach, upodobaniach). Bardzo przydatne narzędzie do pierwszych światopoglądowych rozmów z kilkulatkiem.
foto: materiały prasowe|_materialy_prasowe
Licho i inni
Agnieszka Taborska "Licho i inni"
Książka nominowane do Nagrody przez Justynę Sobolewską.
Książka Agnieszki Taborskiej Licho i inni nowocześnie, dowcipnie i poetycko podejmuje tematykę polskich legend. W zaskakujący sposób interpretuje motywy ludowe i elementy rodzimego folkloru. Licho i inni to przepisane na nowo polskie, i szerzej – słowiańskie, baśnie uwzględniające wrażliwość dzisiejszego czytelnika. Ten niecodzienny zbiór tworzy piętnaście baśni, zilustrowanych pięknymi rysunkami, spiętych klamrą pierwszego i ostatniego opowiadania. Publikacja ‒ adresowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych ‒ łączy zabawę z edukacją, stanowiąc nie tylko atrakcyjną, ale bardzo oryginalną i nowoczesną propozycję opowiadania o folklorze i tradycji. Uwaga, jaką poświęca się w niej różnym regionom kraju, uwrażliwia odbiorców na różnorodność i specyfikę kulturową polskich ziem.
foto: materiały prasowe|_materialy_prasowe
Którędy do gwiazd?
Anna Czerwińska-Rydel "Którędy do gwiazd?"
Książka została nominowana do nagrody przez Radę Programową Festiwalu.
Biografia pierwszej kobiety-astronom, Elżbiety Heweliusz, która w czasach, kiedy kobiety zajmowały się domem i dziećmi, pracowała naukowo badając gwiazdy wraz ze swym mężem, Janem Heweliuszem. Tekst znanej autorki książek biograficznych dla młodzieży, Anny Czerwińskiej-Rydel niesztampowo zilustrowany przez Martę Ignerską. Dzięki jej niezwykłemu projektowi graficznemu książka posiada podwójną narrację - ta sama historia opowiedziana jest dwa razy, najpierw tekstem, potem obrazem.
foto: materiały prasowe|_materialy_prasowe
Kosmonautka
Piotr Warzeniuk "Kosmonautka"
Książka nominowana do Nagrody przez Radę Programową Festiwalu.
To książka wzmacniająca rodzinę. Z jednej strony wychodzą naprzeciw zmianom społecznym i językowym, z drugiej pokazują dzieciom, że kosmonauta czy architekt może też być kobietą. Warto przygotować w naszej świadomości, ale też i w języku polskim, miejsce dla pracujących kobiet. Warto też pokazać dzieciom, że mogą podążać za swoimi marzeniami! Jednoznacznie pozytywny przekaz!
foto: materiały prasowe|_materialy_prasowe
Jak zostałam wiedźmą. Opowieść autobiograficzna dla dorosłych i dzieci
Dorota Masłowska "Jak zostałam wiedźmą. Opowieść autobiograficzna dla dorosłych i dzieci"
Książka została nominowana do nagrody przez Joannę Olech.
Jak zostałam wiedźmą to uniwersalna i nowoczesna opowieść o walce dobra ze złem w świecie gadżetów, sztucznych pragnień i chęci na więcej, więcej, więcej... Wiedźma porwie nawet najstarsze dzieci. To oniryczna opowieść o walce, jaką toczymy, przede wszystkim, z samym sobą. W nieustannym pośpiechu, konsumpcyjnej pustce i w pogoni za karierą dorośli zaniedbują relacje z własnymi dziećmi, które coraz częściej funkcjonują w świecie gadżetów, surogatów i wirtualnych emocji. A codzienny wyścig przynosi wszystkim coraz większe, większe, większe… poczucie braku. Ta pięknie ilustrowana przez Mariannę Sztymę, baśniowa, skrząca dowcipem i pełna trafnych obserwacji książeczka zachęca, by zwolnić, zastanowić się, porozmawiać. A także wspólnie poczytać – bo miłość do książek to skarb na całe życie.
foto: materiały prasowe|_materialy_prasowe
Franciszka
Anna Piwkowska "Franciszka"
Książka została nominowana do Nagrody przez Martę Lipczyńską - Gil.
Franciszka jest powieścią dla młodzieży. Główna bohaterka, trzynastoletnia dziewczynka nie znosi książek o magii. Wkrótce jednak odkrywa, że magia istnieje, ale gdzie indziej, w przyjaźni, w pierwszej miłości, a przede wszystkim w odkrytej przez nią pasji, jaką jest poezja. Franciszka pisze pierwszy wiersz i stwierdza, że jedyni poeci, jakich zna „ze szkoły”, to mężczyźni: Kochanowski, Szekspir. Zastanawia się wobec tego „kim jest?” i „czy istnieją poetki?”.
foto: materiały prasowe|_materialy_prasowe
Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu
Zofia Stanecka "Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu"
Książka została nominowana do Nagrody przez Martę Lipczyńską - Gil.
Po drugiej stronie czasu to pierwsza część przygodowo-fantastycznej serii "Domino i Muki" o podróży dwojga przyjaciół w przeszłość. Wszystko zaczyna się od szalonego pomysłu jedenastoletniej Domino, żeby odwiedzić remontowany tunel warszawskiej Wisłostrady. Bohaterowie wpadają w dziurę prowadzącą do leżących pod całą Polską kanałów. Spotkają w nich skrzata Jestem Przy Tobie Raz Dwa Trzy Czesława i utopca Nieprzemakalnego Ano. Razem przenoszą się do średniowiecznego Gniezna. Spotkają w nim mnicha Wojciecha, przyszłego świętego, z którym połączą ich dramatyczne wydarzenia.
foto: materiały prasowe|_materialy_prasowe
Erna Rosenstein "Bajki"
Erna Rosenstein "Bajki"
Książka nominowana do Nagrody przez Radę Programową Festiwalu.
Bajki są niemal nieznaną częścią twórczości Erny Rosenstein – jednej z najwybitniejszych artystek sztuki polskiej XX wieku. Prezentowana publikacja to wybór tekstów, które zostały odnalezione w archiwum domowym autorki. Widać w nich, przełożone na język metafor, opisy świata dotkniętego traumą wojny, ślady wojennych przeżyć. Obecny jest – bliski Ernie Rosenstein – duch surrealizmu, wizje z pogranicza jawy, snu i fantazji, czy wreszcie dawny, baśniowy podział świata, jego szlachetna staroświeckość. Tekstom towarzyszą ilustracje wykonane przez Karola Banacha, które dopełniają i podkreślają ich wyjątkowy charakter.
foto: materiały prasowe|_materialy_prasowe
Tyranozaur i Traktorzystki
Tina Oziewicz "Tyranozaur i Traktorzystki"
Książka nominowana do Nagrody przez Barbarę Gawryluk.
Zabawna historia dla młodszych czytelników, przy której dorośli zaczynają wspominać, a dzieciństwo powraca w najdoskonalszej formie. Przykład literatury ponadczasowej, z lekką nutką nostalgii, a jednak bardzo nowoczesnej. Do tego delikatny, subtelny dowcip i zniewalające ilustracje. Porce i Lana mieszkające na dnie talerza zasługują na więcej światła!
foto: materiały prasowe
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...