Najważniejsze pytania dotyczące drugiej i kolejnej cesarki
Czy pierwsza cesarka jest wskazaniem do drugiej
Pierwsza cesarka nie jest wskazaniem do wykonania drugiej. Ale zaleca się ją w przypadkach, gdy poród siłami natury mógłby zagrażać zdrowiu matki lub dziecka.
Sytuacje, w których po pierwszej cesarce wskazana jest druga to:
- krótki odstęp od cięcia cesarskiego — mniej niż 12 miesięcy,
- cesarskie ciecie klasyczne, czyli wykonane przez cięcie pionowe
- więcej niż jedno wcześniejsze cięcie cesarskie,
- wcześniejsze pękniecie macicy lub krocza III lub IV stopnia
- ryzyko pęknięcia blizny po pierwsze cesarce
- łożysko przodujące
- duża waga dziecka i podejrzenie makrosomii płodu (szacowana masa płodu powyżej 4000 g),
- ciąża wielopłodowa
- nieprawidłowe położenie płodu
- operacje macicy
- uszkodzenie okołoporodowe dziecka w poprzedniej ciąży,
- brak samoistnego rozpoczęcia porodu po 40. tygodniu ciąży
Jaki odstęp czasu powinien być zachowany między jedną a drugą cesarką?
Lekarze zalecają, aby kolejna ciąża po cesarskim cięciu nastąpiła nie wcześniej niż po 18 miesiącach, ale najlepiej po 2 latach. To również najlepszy odstęp czasu, aby wykonać ewentualną kolejną cesarkę.
Wiele jednak zależy od tego, jak zagoiła się blizna po pierwszym porodzie zabiegowym i w jakiej kondycji jest macica i organizm kobiety.
Czytaj również: Kiedy jest czas na drugie dziecko? Kolejna ciąża od razu, czy po latach?
Czy druga cesarka boli bardziej?
Nie istnieją żadne badania, które potwierdzałyby, że ponowny poród za pomocą cesarskiego cięcia i rekonwalescencja po nim są dla kobiety trudniejsze niż po pierwszej operacji. Wszystko zależy od przebiegu pierwszego porodu, operatora oraz organizmu danej kobiety. Opinie są przeróżne: jedne panie lepiej wspominają pierwszą cesarkę, inne drugą i kolejne.
Czytaj również: Czy dzieci urodzone przez cesarskie cięcie różnią się od noworodków urodzonych naturalnie?
Czy ryzyko drugiej cesarki zawsze jest większe?
Pod niektórymi względami zdecydowanie się na drugą cesarkę jest bezpieczniejsze niż postanowienie o tym, że kolejny poród będzie naturalny.
Ściana mięśnia macicy jest bowiem osłabiona po pierwszym porodzie, więc trzeba jej zapewnić odpowiednio długi czas na zagojenie. Macica w okresie ciąży się rozrasta, a podczas porodu przechodzi skurcze. Jeśli blizna na macicy będzie zbyt cienka i niewystarczająco wytrzymała, może dojść do rozwarstwienia lub pęknięcia narządu.
Dlatego warto, by kobieta w ciąży, która przeszła już jedną cesarkę, a chciałaby rodzić kolejny raz naturalnie, informowała lekarza o każdym niepokojącym bólu podbrzusza i krwawieniu w czasie ciąży.
Ryzyko pęknięcia macicy nie jest duże w przypadku jakiegokolwiek porodu - zazwyczaj zdarza się 2 razy na 100 000 porodów. Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie wykazali jednak, po analizie 159 przypadków pęknięcia macicy, że w przypadku drugiej cesarki takie ryzyko jest siedmiokrotnie niższe niż w przypadku kolejnego porodu siłami natury.
Natomiast naukowcy z Australii opublikowali na łamach "PLoS Medicine" wyniki swoich badań, w których wzięło udział 2000 kobiet. Wynika z nich, że w przypadku drugiej cesarki i kolejnych tego typu porodów ryzyko martwego urodzenia jest niższe niż w przypadku porodu siłami natury.
Czytaj również: W jaki sposób pielęgnować ranę po cesarskim cięciu
Czy możliwy jest poród naturalny po cięciu cesarskim?
Poród siłami natury po wykonanym uprzednio cięciu cesarskim musi opierać się na decyzji lekarza. Czasami, ze względów medycznych, specjalista może zalecać ponowne cesarskie cięcie.
Tak jest, gdy konięta ma nieprawidłową budowę miednicy stwierdzoną podczas pierwszego cięcia lub gdy zagraża jej pęknięcie macicy w miejscu blizny lub gdy występują inne typowe wskazania do cesarki, jak np. miednicowe położenie płodu.
Ale czasem lekarz może zezwolić na poród drogami natury, mając na uwadze, że poród naturalny jest dla kobiety korzystniejszy: łatwiej dochodzi się do formy, krócej przebywa w szpitalu itd.
Czytaj również: Ile trwa cesarka? Sprawdź, jak długo rodzi się dziecko przez cesarskie cięcie
Ile można mieć cięć cesarskich?
Mówi się, że cztery cesarki to maksimum. To dlatego, że wykonanie kolejnych cięć jest utrudnione przez poprzednie blizny i ewentualne zrosty. Większość lekarzy odradza w takiej sytuacji nie tylko kolejne operacje cesarskiego ciecia, ale i kolejne ciąże.
Każdą decyzję dotyczącą kolejnego rozwiązania ciąży drogą cięcia cesarskiego należy uzgodnić z lekarzem -specjalistą ginekologii i położnictwa.
Czytaj również: Rodzina wielodzietna - jak traktujemy duże rodziny w Polsce?