Najważniejsze witaminy i minerały w ciąży - gdzie je znajdziesz?
Kwas foliowy
KWAS FOLIOWY – zapobiega występowaniu wad cewy nerwowej u nienarodzonego dziecka, ale zmniejsza również ryzyko wystąpienia wrodzonych wad serca, układu moczowego oraz anemii, ponieważ jest niezbędny do produkcji i prawidłowej pracy erytrocytów (czerwonych krwinek). Dzienne zapotrzebowanie kobiety w ciąży na kwas foliowy wynosi 400 µg. Najcenniejsze źródła: soczewica (1 szklanka zawiera 326 µg kwasu foliowego) szparagi (ok. 6 szparagów zawiera 298 µg) szpinak (1 szklanka liści zawiera 292 µg)
foto: Getty images
Witamina D3
WITAMINA D3 – reguluje poziom wapnia we krwi, co sprzyja mineralizacji kości maluszka. Witamina ta zapobiega również występowaniu w przyszłości nowotworów, cukrzycy typu I i II, nadciśnienia tętniczego oraz innych chorób cywilizacyjnych. Badania pokazują również, że końcowym wynikiem metabolizmu witaminy D jest hormon aktywujący ponad 1000 różnych genów i odpowiedzialny za produkcję naturalnych „antybiotyków”. Dzienne zapotrzebowanie ciężarnej na D3 to 2000 IU. Najcenniejsze źródła: tłuste ryby morskie, np. węgorz, śledź, łosoś (100 g ryby zawiera od 600 do 1200 IU witaminy D3) żółtko jaj (54 IU) ser żółty (6 plasterków to 7,6–28 IU)
foto: Getty images
Jod
JOD – jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, która u dziecka zaczyna pracować już w początkowym okresie życia płodowego. Niedobór jodu może jednak zaburzyć nie tylko gospodarkę hormonalną malca, ale również jego rozwój umysłowy. Może też negatywnie wpłynąć na kształtowanie się mózgu i układu kostnego. Dzienna dawka jodu dla kobiety ciężarnej to 200 µg. Najcenniejsze źródła: ryby morskie, np. dorsz, mintaj, halibut (100 g ryby zawiera od 50 do 120 µg jodu) ser żółty (6 plasterków to 35 µg) pieczywo chrupkie (10 kromek to 14 µg)
foto: Getty images
Kwasy DHA
KWAS TŁUSZCZOWY DHA – wpływa zarówno na zdrowie matki, jak i dziecka. U kobiety zmniejsza ryzyko porodu przedwczesnego i powikłań ciążowych, zapobiega też depresji poporodowej. U malca jest niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu oraz siatkówki oka. Wpływa pozytywnie na wzrost dziecka oraz zapobiega wystąpieniu u niego w przyszłości takich chorób jak astma i alergia. Dzienna dawka DHA dla przyszłej mamy to 600 mg. Najcenniejsze źródła: ryby morskie: makrela świeża (1,4 g DHA w 100 g), makrela wędzona (2,6 g DHA w 100 g ryby), łosoś dziki (w 100 g znajduje się 0,92 g kwasu DHA), łosoś hodowlany (zawiera 1,1 g DHA w 100 g) algi spirulina (1 szklanka suchych alg to 922 mg kwasów omega-3, w tym DHA)
foto: Getty images
Żelazo
ŻELAZO – jest ważnym dla zdrowia składnikiem hemoglobiny i wielu enzymów związanych z procesem oddychania. Ułatwia transport tlenu do krwi i wszystkich narządów. Wspomaga rozwój mózgu nienarodzonego dziecka oraz pracę łożyska. Zapobiega anemii. Dzienne zapotrzebowanie na żelazo w ciąży wynosi 27–30 mg. Najcenniejsze źródła: tofu (9 łyżek to 9,65 mg żelaza) fasola biała (szklanka to 6,6 mg) natka pietruszki (2 pęczki to 4 mg)
foto: Getty images
Witaminy z grupy B
WITAMINY Z GRUPY B – wpływają na układ nerwowy oraz przemianę materii matki, jednak jej niedobór może negatywnie odbić się również na dziecku, a dokładnie na rozwoju jego układu nerwowego, sercowo-naczyniowego i przewodu pokarmowego. Szczególnie istotna jest witamina B12, która zapobiega niedokrwistości oraz depresji. Dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę to 4 µg. Najcenniejsze źródła: szczupak (w 100 g ryby znajduje się 20 µg) mięso wołowe (w 100 g jest 5 µg) mleko (w szklance mleka 2-proc. jest 1,5 µg)
foto: Getty images
Wapń
wWAPŃ– jest niezbędny dzieckudobudowy szkieletukostnego. Jego przyswajanie zależy nie tylko od ilości dostarczanej w pożywieniu, ale również od obecności witaminy D3, która poprawia wchłanianie wapnia. Dzienne zapotrzebowanie na wapń w okresie ciąży to 1300 mg. Najcenniejsze źródła: ser żółty (w 6 plasterkach jest 876 mg) jogurt naturalny (kubek zawiera 255 mg) sardynki (puszka to 250 mg)
foto: Getty images
Magnez
MAGNEZ – odpowiada za regulację przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, dlatego wspomaga pracę układu nerwowego, zapobiega występowaniu skurczów i pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie. Ma znaczenie w budowie kośćca dziecka i w procesach jego wzrostu. Zapotrzebowanie dobowe na ten składnik w czasie ciąży to 400–500 mg. Najcenniejsze źródła: pestki dyni (w 100 g jest 540 mg magnezu) kasza gryczana (w 3/4 szklanki nieugotowanej kaszy znajduje się 220 mg) kakao (tabliczka gorzkiej czekolady to 170 mg)
foto: Getty images
Cholina
CHOLINA – jest ważnym składnikiem błon komórkowych zarówno w organizmie matki, jak i płodu. Jest cenną substancją dlanienarodzonegodziecka: usprawniaprzewodzenie impulsów nerwowych w mózgu, wspomaga transport DHA, a według niektórych badaczy redukuje także ryzyko wad genetycznych (np. zespołu Downa). Badania pokazują, że wpływa też na zdrowie matki – zmniejsza ryzyko stanu przedrzucawkowego. Dzienna norma spożycia choliny dla przyszłych mam to 450 mg. Najcenniejsze źródła: jaja (5 żółtek zawiera 680 mg choliny) mięso wołowe (1 kotlet to ok. 500 mg) brokuły (100 g zawiera 40 mg choliny)
foto: Getty images
Witamina C
WITAMINA C to cenny antyoksydant, który chroni komórki i dostarcza im składników odżywczych. Poprawia odporność, ale przede wszystkim poprawia wchłanianie żelaza – składnika wspomagającego syntezę hemoglobiny. Zapotrzebowanie dzienne: 1,5 mg na kilogram masy ciała. Najcenniejsze źródła: dzika róża (w 100 g jest ok. 2000 mg) żółta papryka (jedna sztuka to ponad 300 mg) chrzan (100 g chrzanu to 114 mg) 20
foto: Getty images
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...