
6 sposobów niemowlaka na powiedzenie "kocham cię"
Większość to urocze i czułe gesty, ale część może być męcząca dla mam... Twoje dziecko też tak się zachowuje?

Uśmiecha się do ciebie
Nawet my dorośli, cieszymy się na widok ukochanej osoby. Dzieci robią to najsłodziej na świecie. Podobno świadomy uśmiech dziecka pojawia się koło 3.miesiąca życia. Małe dzieci nie potrafią jeszcze robić tego po to, by osiągnąć jakiś cel, więc ich uśmiech pojawia się tylko wtedy, gdy są zadowolone. Ucieszenie na widok mamy to więc nic innego jak powiedzenie "hej mamo, dobrze, że jesteś".
Przeczytaj: Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać?

Wodzi za tobą wzrokiem po pokoju
To rodzaj pilnowania, żebyś mu przypadkiem nie uciekła. Taka jesteś cenna! Potwierdzają to badania przeprowadzone przez brytyjskiego lekarza i psychoanalityka, Johna Bowlby’ego. Z jego wieloletnich obserwacji niemowląt, wynika, że maluchy rozdzielone z mamą są smutne i często płaczą. Co ciekawe, dzieje się tak również wtedy, gdy są najedzone, jest im ciepło i mają zmienioną pieluszkę. Czy taka tęsknota to nie objaw miłości?
Przeczytaj: Mamoza - kiedy dziecko jest uzależnione od obecności mamy

Wpatruje się w ciebie jak w obrazek
"Jaka ona śliczna ta moja mamusia" - czasami niemowlęta zdają się to właśnie myśleć, gdy patrzą się na mamy nie mrugając powiekami. To najsłodszy wyraz uznania. Maluchy często wpatrują się bardzo długo, w rzeczy, które je interesują - wiele rzeczy jest dla nich nowych i wartych dokładniejszego poznania. Jeśli więc niemowlę wpatruje się w ciebie, choć ogląda cię codziennie, to znak, że jesteś dla niego wyjątkowo atrakcyjnym towarzystwem.
Dowiedz się: Dlaczego niemowlak budzi się z płaczem i krzykiem? To wiele wyjaśnia...

Płacze, gdy znikasz z zasięgu jego wzroku
Dziecko nie ma jeszcze świadomości, że to co znika z zasięgu jego wzroku, nadal istnieje. Kocha cię nade wszystko, dlatego, gdy cię nie widzi, to dla niego istna tragedia. Dla niemowlęcia, to coś niewyobrażalnego, że mogłoby nie być mamy. Zgodnie z badaniami psychologów, w pierwszych miesiącach życia dziecka, maluch nie umie oddzielić siebie samego, od osoby mamy. Traktuje was jak jedność. Najsilniejszym momentem występowania lęku separacyjnego jest okres między 7., a 11. miesiącem życia.
Sprawdź: Jak pomóc dziecku i sobie w okresie lęku separacyjnego?

Chce być noszone na rękach
Dla dziecka jesteś centrum świata, nic dziwnego, że chce być blisko ciebie i widzieć to, co ty widzisz. Dlatego tak lubi być noszone i czasem to wymusza. To nie tylko potrzeba bliskości, ale i sposób na powiedzenie "mamo pokaż mi swój świat". Dlatego następnym razem, gdy wyciągnie do ciebie rączki, postaraj się nie myśleć "jeju, znowu?".
Przeczytaj: Noszenie dziecka: jak długo nosić dziecko na rękach? Jak je od tego odzwyczaić?

Wtulaja się w ciebie
Właśnie dlatego czasami przedłużają karmienie, albo chcą być noszone do snu. Twoja bliskość, zapach, rytm bicia serca - uspokaja je najlepiej. To nie tylko wyraz miłości, ale i niebywałego przywiązania.
Dowiedz się: Czy niemowlęta można kołysać? Prawdy i mity o noszeniu i bujaniu dzieci