Pomyśl, czy chcesz, aby w czasie połogu ktoś ci pomagał
Przez pierwszych kilkanaście dni będzie z tobą partner, ale potem może być ci potrzebne wsparcie – może mamy, siostry, niani. Trzeba to ustalić wcześniej. Po porodzie może być już za późno na szukanie pomocy, zwłaszcza jeśli masz pracującą mamę lub teściową.
Idź do fryzjera podciąć końcówki i odświeżyć kolor. Wydepiluj nogi, pachy i okolice bikini. Zrób manikiur i pedikiur (ten ostatni u kosmetyczki, samej będzie ci trudno ze względu na brzuch). Nie używaj lakieru do paznokci, ewentualnie możesz użyć odżywki (płytka paznokcia musi być widoczna). Przez kilka tygodni po porodzie możesz nie znaleźć na to czasu.
Przeczytaj, jak ją spakować. Wiele mam decyduje się na dwie torby - jedną na porodówkę, drugą na oddział po urodzeniu dziecka. Inne wolą mieć osobną torbę dla malca, osobną dla siebie. Sprawdź też, co zapakować do torby do szpitala dla siebie i dziecka.
Zawrzesz w nim swoje oczekiwania związane z przebiegiem porodu. To ważne, bo możesz zdecydować, czy chcesz znieczulenie, czy nie, czy zgadzasz się na podanie oksytocyny lub na nacięcie krocza itd. Nic bez twojej zgody nie będzie robione, chyba że pewne zabiegi będą konieczne ze względów medycznych.
Jeśli masz już starsze dziecko, ustal, kto się nimi zajmie, gdy ty będziesz w szpitalu. Powiedz dziecku, kto się nim zaopiekuje i gdzie będzie w tym czasie. Będziesz wtedy spokojniejsza i w czasie porodu, nie będziesz niepokoić się o pierworodnego.
Pomyśl o posiłkach na pierwsze dni po powrocie do domu, jeśli twój partner nie umie gotować. Możesz ugotować kilka dań na zapas i je zamrozić albo poprosić o to mamę lub teściową.
Pozałatwiaj wszystkie domowe sprawy, na które nie będzie czasu po narodzinach dziecka (drobne naprawy, porządki). Niech tuż przed porodem ktoś wysprząta mieszkanie (mąż lub ktoś inny z rodziny, albo wynajęta osoba).
Przy przyjęciu do szpitala wymagane są: morfologia krwi, grupa krwi (oryginalny dokument), ostatnie badanie USG, WR lub jego odpowiednik (VDRL, USR), HBs-Ag (badanie na nosicielstwo wirusa zapalenia wątroby typu B i wynik posiewu w kierunku paciorkowców grupy B (GBS). Jeśli masz zaplanowane znieczulenie zewnątrzoponowe, potrzebne będą także: APTT, PT (INR), fibrynogen.