
Prawidłowe raczkowanie
Prawidłowe raczkowanie, czyli poruszanie się na wyprostowanych dłoniach i kolanach, u większości dzieci zaczyna się około 10. miesiąca życia.

Nauka raczkowania - etap 1
Nauka raczkowania zaczyna się bardzo wcześnie - gdy dziecko leżąć na brzuchu unosi główkę. Pierwsze próby podnoszenia główki, na dłużej niż kilka sekund pojawiają się w większości w 2. miesiącu życia.

Nauka raczkowania - etap 2
Najdalej do 4. miesiaca życia, dzieci sprawnie podnoszą główkę i klatkę piersiową na coraz to prostszych dłoniach. Jest to idealny wstęp do pełzania.

Nauka raczkowania - etap 3
W kolejnym etapie rozwoju motorycznego, dziecko zaczyna obracać się za pomocą rączek leżąc na brzuszku, dookoła własne osi. W ten sposób obserwuje świat i nabiera coraz większej ciekawości.

Nauka raczkowania - etap 4
Koło 8. miesiąca życia, lub wcześniej, dzieci zaczynają pełzać, gdy leżąc na brzuszku zobaczą coś ciekawego, do czego chcą się zbliżyć.
Ruchy mogą przybierać wtedy formę zwaną "na fokę", gdy dziecko do przemieszczania się używa głównie brzuszka, lub "na rannego żołnierza", gdy na zgiętych rączkach i z wyprostowanymi różkami - czołga się.
Niektóre dzieci ułatwiają sobie sprawę, np. chwytając w piąstki włochaty dywan "wspinają" się na płasko po jego powierzchni.

Nauka raczkowania - etap 5, końcowy
W końcowym etapie nauki raczkowania, dziecko do 10.-11. miesiąca życia, zaczyna przemieszczać się na kolanach z wyprostowanymi rączkami. Najpierw ruchy te są nieskoordynowne, z błędami, przewracaniem się.
Później, stają się coraz sprawniejsze, naprzemienne, a maluch może na czworaka rozwijać niebywałe prędkości.
Nie zawsze jednak idzie tak gładko, zobacz w kolejnym slajdzie, kiedy nieprawidłowe raczkowanie powinno skłonić cię do wizyty u lekarza.

Nieprawidłowe raczkowanie
Niektóre dzieci nie raczkują w ogóle, prosto od pełzania i czołgania się, zaczynają fascynować się stawaniem przy meblach i na tym koncentrują swój rozwój motoryczny. W efekcie często zaczynają szybciej chodzić i niepotrzebne staje się przemieszczanie się na czworaka.
W momencie, gdy dziecko nie próbuje chodzić, a raczkowanie wciąż przebiega nieprawidłowo, konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem.
Nieprawidłowe raczkowanie - co powinno zaniepokoić?
1 Ciągłe pełzanie, bez prób raczkowania, czy stawania po ukończeniu 11. miesiąca życia.
2 Używanie do przemieszczania tylko lub głównie 1 połowy ciała.
3 Powłóczenie jedną kończyną.

Nieprawidłowe raczkowanie - przyczyny
Nieprawidłowości w rozwoju motorycznym niemowlęcia mogą być związane z:
- nieprawidłowym napięciem mięśniowym - trudności w poruszaniu kończynami i nakładaniem na nie ciężaru reszty ciała,
- wadami układu nerwowego - powodują męczliwość i zaburzenia równowagi,
- problemy kostno-stawowe - mogą powodować ból przy poruszaniu i niechęć niemowlęcia do ruchu.
Nie martw się na zapas!
Szybka konsultacja ortopedyczna, neurologiczna i fizjoterapeutyczna w większości przypadków pomaga zniwelować nieprawidłowości, a dziecko szybko nadrobi zaległości w rozwoju ruchowym.