Przygotowania do porodu: twój plan na 9 miesięcy ciąży
Plan na I trymestr
- Znajdź ginekologa, który poprowadzi twoją ciążę. Dobrego fachowca, ale też człowieka, który da ci poczucie bezpieczeństwa przez cały ten czas – istotne jest, byś mogła się z nim kontaktować telefonicznie.
- Zwolnij! Przez najbliższych kilka miesięcy najważniejsza jesteś ty i twoje dziecko. Zwolnij tempo, przestań się spieszyć i nie bierz na siebie dodatkowych obowiązków. Celebruj wolne chwile i dużo odpoczywaj.
- Pożegnaj się z używkami. Jeśli palisz, odstaw papierosy. Nie wierz, że „lekkie mniej szkodzą”. Staraj się też nie przebywać w środowisku palaczy, bierne palenie też szkodzi. Zrezygnuj z alkoholu, nawet z okazjonalnej lampki wina.
- Postaw na zdrową dietę. Teraz powinnaś jeść rzeczy bogate w witaminy i minerały, bo tego najbardziej będziesz potrzebować. W twoim organizmie zwiększa się zapotrzebowanie na: witaminę C (o 13 proc.), witaminę B6 (o 46 proc.), foliany (o 50 proc.), witaminę A (o 10 proc.), żelazo (o 50 proc.), cynk (38 proc.) i jod (o 47 proc.). Dlatego właściwie do każdego posiłku powinnaś dodawać warzywa w postaci surówek i sałatek. Jeśli wyniki badań pokażą, że dieta nie wystarcza, lekarz podpowie, po jakie witaminy i mikroelementy w kapsułkach należy sięgnąć, by nie dopuścić do niedoborów.
foto: Getty images
Plan na I trymestr
- Zrób USG genetyczne. To jedno z najważniejszych badań przyszłej mamy. Powinno być wykonane między 11. a 14. tygodniem ciąży. Badanie pozwala z dużą precyzją określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu.
- Ogranicz picie kawy. Nie musisz rezygnować z niej całkowicie, ale zacznij kontrolować jej ilość. Nie przekraczaj dwóch, góra trzech filiżanek dziennie. Rozcieńczaj kawę mlekiem, w kawiarni pij bezkofeinową. A może przestawisz się na picie mieszanki kawy z cykorią?
- Sięgnij po literaturę fachową. Będzie ona, poza prasą dla przyszłych mam, potrzebnym ci kompendium wiedzy. Warto też przeglądać grupy internetowe (np. Rodzę w 2022 roku), gdzie przyszłe i obecne mamy wymieniają się swoimi doświadczeniami. Może to być dla ciebie praktyczna pomoc np. przy szukaniu pomysłów na meblowanie czy kompletowanie wyprawki.
Chcesz wiedzieć więcej o I trymestrze ciąży? Czytaj TUTAJ
foto: Getty images
Plan na II trymestr
- Skompletuj wyprawkę. Przygotuj listę rzeczy, które będziesz potrzebowała dla dziecka. Przemyśl, które z tych rzeczy możesz dostać w prezencie od bliskich lub przyjaciół, a które będziesz musiała kupić sama. Już teraz rozplanuj wydatki – będą niemałe. Gdy systematycznie będziesz kupowała po kilka rzeczy, nie odczujesz tego w budżecie domowym aż tak bardzo.
- Zastanów się, co dalej z pracą. Warto wybiec trochę w przyszłość i pomyśleć, jak będzie wyglądało twoje życie, gdy zostaniesz mamą. Zawieszasz na jakiś czas karierę i decydujesz się na urlop wychowawczy czy po urlopie macierzyńskim wracasz do pracy? To jedna z najważniejszych decyzji, które będziesz musiała podjąć.
- Zorganizuj przestrzeń dla dziecka. Pomyśl, czy maluszek od początku będzie miał swój pokój, czy raczej będzie to kącik w sypialni rodziców. Może kilka mebli trzeba będzie w domu przestawić, coś wyrzucić czy wynieść do piwnicy. Warto już teraz się rozejrzeć za łóżeczkiem albo kołyską.
- Kup sobie wygodną bieliznę. Twój rosnący biust musi być dobrze podtrzymywany, bo inaczej się zdeformuje, a brzuch nie może być uciskany przez ciasne, niewygodne majtki. Dlatego nie żałuj pieniędzy na marki, które mają w ofercie bieliznę specjalnie dla kobiet w ciąży. Twój biustonosz powinien być specjalnie wzmocniony, na szerokich ramiączkach, idealnie dobrany rozmiarem.
- Rozmawiaj z dzieckiem w brzuchu. Badania dowodzą, że głos mamy jest ulubionym dźwiękiem nienarodzonego dziecka. Mów do niego czule ciepłym, spokojnym głosem, śpiewaj mu kołysanki, czytaj bajki. W ten sposób nawiążesz z dzieckiem pierwszy kontakt, sprawisz mu radość, zapewnisz poczucie bezpieczeństwa i akceptacji.
foto: Getty images
Plan na II trymestr
- Zadbaj o zęby. Drugi trymestr to najlepszy czas na leczenie stomatologiczne. Nie odkładaj wizyt u dentysty, aż będzie po porodzie. W czasie ciąży zęby słabną, łatwiej poddają się próchnicy, a stany zapalne jamy ustnej mogą zagrozić prawidłowemu rozwojowi ciąży. Miejscowe znieczulenie stosowane przez dentystów jest bezpieczne dla dziecka!
- Zlustruj łazienkę pod kątem jej przydatności do kąpieli dziecka. Sprawdź, czy będzie tam miejsce na wstawienie wanienki, kosmetyków malucha i akcesoriów do pielęgnacji. Jeśli masz bardzo małą łazienkę, lepiej nie próbuj zmieścić tam wszystkiego na siłę, ale podejmij decyzję o tym, że będziesz kąpać i przewijać dziecko w pokoju. To też dobra pora na zrobienie remontu łazienki lub przynajmniej odświeżenie jej – pomalowanie ścian, odgrzybienie miejsc, gdzie gromadzi się woda.
- Zapisz się do szkoły rodzenia. Najlepiej razem z partnerem. Zdobędziecie tam cenne informacje o porodzie, połogu, noworodku. Warto wybrać szkołę zorganizowaną przy szpitalu – poznasz tamtejszy personel, warunki, procedury.
- Wyjedź na fajną wycieczkę. Wyglądasz kwitnąco, dolegliwości z pierwszego trymestru już ustąpiły, a brzuch jeszcze nie jest zbyt duży, więc nie czujesz się ociężała. Korzystaj więc z tych chwil i wybierz się na odpoczynek w wymarzone miejsce. Będziesz je z nostalgią wspominać!
- Jedz dużo ryb. Zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które nie tylko pozytywnie wpływają na twoją sprawność fizyczną i umysłową, ale też na prawidłowy rozwój układu nerwowego i mózgu dziecka, poprawiają też u niego ostrość widzenia.
Chcesz wiedzieć więcej o II trymestrze ciąży? Czytaj TUTAJ
foto: Getty images
Plan na III trymestr
- Zrób sobie zdjęcie. To będzie wspaniała pamiątka i dla ciebie, i dla dziecka. A te przyszłe mamy, które wolą nie pamiętać siebie z dodatkowymi kilogramami i na zdjęciach wyglądać zawsze jak modelki na wybiegach, informujemy, że modelki i aktorki wcale nie unikają zdjęć z brzuszkiem. Wręcz przeciwnie – jeszcze chwalą się nim w kolorowej prasie. Ty też się chwal.
- Porozmawiaj z partnerem o porodzie rodzinnym. Rodzenie we dwoje to nie jest moda, mężczyzna może dać rodzącej kobiecie poczucie bezpieczeństwa i ogromne wsparcie. Zachęcaj więc partnera, przekonuj, że szkoda byłoby, gdyby nie uczestniczył w tak niezwykłym wydarzeniu, gdy na świat przychodzi jego dziecko, ale oczywiście nic na siłę. Gdy on zdecydowanie nie widzi się na porodówce, nie nalegaj.
- Wykonaj badanie wykrywające cukrzycę ciążową. Robi się je po 28. tygodniu ciąży. Badanie jest konieczne, bo cukrzyca może mieć bardzo poważne konsekwencje: zwiększa ryzyko poronienia, a także wystąpienia wad wrodzonych u dziecka.
- Nawiąż z dzieckiem kontakt. Codziennie znajdź trochę czasu, by skupić się wyłącznie na dziecku. Odpowiadaj na jego kopnięcia delikatnym masażem czy pukaniem w to samo miejsce, razem słuchajcie spokojnej, klasycznej muzyki. Udowodniono, że harmonijna muzyka Mozarta czy Vivaldiego stymuluje komórki nerwowe w mózgu, pobudzając rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka.
- Wybierz szpital, w którym chcesz urodzić. Weź pod uwagę opinie innych mam oraz opcje, jakie oferują poszczególne placówki, a więc: znieczulenie, poród w wodzie, własna położna (zastanów się, na czym ci najbardziej zależy). Pojedź do szpitala w odwiedziny, przyjrzyj się warunkom, zorientuj się, za co i ile trzeba zapłacić, jak wygląda opieka i procedury.
foto: Getty images
Plan na III trymestr
- Obserwuj ruchy płodu. Pod koniec ciąży dziecko bardziej się wierci niż kopie. Jeśli w ciągu 15 minut po posiłku odnotujesz 10 ruchów, będzie to oznaczało, że wszystko jest w porządku.
- Poszukaj lekarza dla swojego dziecka. Warto już teraz zrobić rozeznanie w terenie. Czym się kierować w wyborze? Na pewno odległością od domu, ale przede wszystkim opiniami na temat danego lekarza. Popytaj znajomych, sąsiadki.
- Idź do fryzjera. Warto przed porodem zadbać o włosy, bo przez kilka tygodni po porodzie możesz nie mieć na to czasu. Na pewno przyda im się strzyżenie albo choć podcięcie końcówek. Twoja fryzura powinna być wygodna i praktyczna.
- Ustal, kto będzie ci pomagał w czasie połogu. Mąż będzie pewnie z tobą przez kilka lub kilkanaście pierwszych dni po powrocie ze szpitala, ale będziesz potrzebować pomocy również później. Mama, siostra czy niania? Na stałe czy kilka godzin dziennie? Ważne, by zawczasu to zaplanować.
- Wybierz imię dla dziecka. Oczywiście nie jest to jeszcze konieczne (masz na to czas do 14 dni po narodzinach). Ale warto poświęcić kilka godzin lub wieczorów na przymiarki do tej ważnej decyzji, która – bez przesady – zaważy na całym życiu twego dziecka. W tej kwestii nie mamy żadnych rad, z kronikarskiego obowiązku podamy tylko, że w 2020 roku w Polsce rodzili się przede wszystkim Antoni, Jan i Jakub oraz Zuzanna, Julia i Zofia.
Chcesz wiedzieć więcej o III trymestrze ciąży? Czytaj TUTAJ
foto: Getty images
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...