Rodzaje książek: jakie książki czytać dzieciom?
Rodzaje książek: jakie książki czytać dzieciom?
Książeczka zabawka dla niemowląt
Już 4-miesięczne niemowlę może otrzymać swoją pierwszą w życiu książkę. By jednak stała się ona interesująca dla tak małego dziecka, powinna być bardziej zabawką do dotykania i gryzienia, niż zwykłą pozycją wydawniczą. Książeczka w postaci dmuchanej, piszczącej, szeleszczącej czy kąpielowej ma za zadanie zaprzyjaźnić malucha z książkami, przygotować grunt pod książeczki do czytania. Im bardziej książeczka będzie kolorowa, czarująca dziecięce rączki i oczy, tym bardziej atrakcyjna będzie dla dziecka później zwykła książka do czytania. Ogromna oferta takich zabawkowych pozycji sprzyja temu, by wybrać coś, co szczególnie zainteresuje malucha. I nie należy się przejmować, że dziecko zamiast oglądać obrazki, będzie wolało obśliniać gumową okładkę. To też jest jego specyficzna forma zapoznawania się z nowym przedmiotem. Na pokazywanie, objaśnianie i słuchanie przyjdzie czas później.
Książeczka zmieniająca kolor Canpol
foto: _materialy_prasowe
Książki dla dzieci z wierszykami
Wierszyki mogą służyć dzieciom w różnym wieku. W okolicach pierwszych urodzin można zacząć kupować maluchowi książeczki ze sztywnymi stronami ze znanymi nam z dzieciństwa wierszykami. Forma wydania książek uchroni je przed szybkim zniszczeniem, a postawienie na klasykę zagwarantuje powodzenie książeczek u najmłodszych. Wierszyki mogą pełnić różne funkcje. Przede wszystkim bawią i uczą przy pomocy łatwych i dźwięcznych historyjek. Dla trzylatków są inspiracją do pogłębiania pamięci i ćwiczenia języka, bo przedszkolaki łatwo i chętnie uczą się prostych i niedługich wierszyków na pamięć. W przypadku dzieci starszych, które uczą się czytać, wierszyki stanowią idealny materiał do ćwiczeń. Do plusów tych krótkich form literackich można dodać jeszcze płynący z nich przekaz. By jednak dotarł on do dziecka, wiersze muszą mieć łatwe i dźwięczne rymy, zawierać zrozumiałe i proste do zapamiętania słowa, a ich długość powinna być dostosowana do wieku młodego czytelnika.
"Moje pierwsze wierszyki" Wydawca: Buchmann
foto: _materialy_prasowe
Książki edukacyjne dla dzieci
Pod pojęciem „książki edukacyjne” rozumiemy szereg pozycji, których podstawowym zadaniem jest pomoc w zrozumieniu świata. Najważniejsze w książkach edukacyjnych są wesołe i kolorowe ilustracje, treści są tam małym szczegółem. Najbardziej popularnymi książkami edukacyjnymi dla najmłodszych są te, które wymagają aktywizacji dziecka. To może być książka do kolorowania, ćwiczenia do odrysowywania i zaznaczania, wyklejania, a nawet do słuchania (książki interaktywne). Wciąganie dziecka do zabawy z książką czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną. Zazwyczaj książeczki uczą kolorów, nazywania podstawowych przedmiotów, zawodów, zwierząt czy miejsc. Dziecko poznaje z nich najważniejsze słowa i nabywa podstawową wiedzę o otaczającym je świecie. Na późniejszym etapie maluch sam w ramach zabawy przegląda książkę i zgaduje nazwy przedstawionych na obrazkach przedmiotów. To świetna metoda na ćwiczenie pamięci i skojarzeń, które przydadzą się dziecku w dalszym odkrywaniu świata.
"Zabawy edukacyjne dwulatka" Wydawca: Wilga
foto: _materialy_prasowe
Opowiadania i bajki dla dzieci
Krótkie opowiadania i bajki to idealny materiał na książkę, która zainteresuje już trzylatka. Im starsze dziecko, tym dłuższa i bardziej zawiła może być historia. Opowiadania i bajki dobieramy zazwyczaj pod względem tematycznym. Chłopcy najczęściej wybierają historie o smokach i dzielnych bohaterach, dziewczynki wolą świat księżniczek. Dzięki ciekawej formule opowiadań (wstęp, rozwinięcie, szczęśliwe zakończenie z morałem), mnogości opisów i dialogów, te książki jak żadne inne najbardziej rozbudzają dziecięcą wyobraźnię. Śledząc losy książkowych bohaterów, dziecko kształtuje również swoją osobowość. Wie, jak należy, a jak nie powinno się postępować, poznaje najważniejsze w życiu wartości i przyswaja nowe pojęcia. Opowiadania ze szczęśliwym zakończeniem to także świetny sposób na pokonanie dziecięcych lęków np. przed duchami czy ciemnością. Takie książki to również dobra okazja do rozmów z dziećmi. W trakcie czytania możemy objaśniać dziecku świat albo porównywać nasze poglądy na rozmaite tematy i uzasadniać swoje przekonania.
"Cudowne bajki. Pinokio, Śpiąca królewna" Opracowanie zbiorowe Wydawca: Daga
foto: _materialy_prasowe
Encyklopedie i albumy dla dzieci
Encyklopedie i albumy nadają się dla dzieci od 5. roku życia. Tego typu książki ściśle związane są z zainteresowaniami dziecka. Jeśli zależy nam na pogłębieniu wiedzy naszej pociechy w sposób niemonotonny, warto wybrać pozycję typowo edukacyjną. Forma tych książek jest niezwykle ciekawa i bogata. Zazwyczaj są wydane w atrakcyjnej oprawie, mają duży format, piękny kredowy papier i ilustracje zapierające dech w piersiach. To wszystko sprawia, że albumy stają się fascynującą i ciekawą lekturą. By dziecko rozumiało treści płynące z książki, trzeba pamiętać o dostosowaniu ich do wieku i zainteresowań. Książki edukacyjne bywają również często początkiem nowych pasji u dzieci. Chłopcy, którzy otrzymali encyklopedię o dinozaurach, nagle odkrywają w sobie geologiczne zainteresowania, a dziewczynki po obejrzeniu albumu o ręcznym wytwarzaniu biżuterii, podejmują próby samodzielnego tworzenia ozdób. Przeglądanie albumów i encyklopedii tworzy u dzieci fundamenty podstawowej wiedzy, dzięki którym późniejsza edukacja szkolna jest o wiele łatwiejsza.
"Ciało. Obrazkowa encyklopedia dla dzieci"
Autor: Cathy Franco
Wydawca: Olesiejuk
foto: _materialy_prasowe
Książki przygodowe i detektywistyczne
Któż z nas nie pamięta z dzieciństwa książek Adama Bahdaja lub Zbigniewa Nienackiego? Do dziś wspominamy je z sentymentem. Nie bez powodu. To od nich nie można było się oderwać. Pobudzały wyobraźnię, skłaniały do myślenia, ćwiczyły spostrzegawczość, wciągały w grę skojarzeń. Dziś, choć trochę zapomniano o klasyce, nadal ogromną popularność wśród uczniów szkół podstawowych mają książki przygodowe i detektywistyczne. Ze względu na zawiłe historie, wielowątkowość i zwroty akcji, ten gatunek literacki dotrze do dzieci, które już potrafią same sprawnie czytać. Wybierając ten rodzaj książki dla dziecka, należy zwrócić uwagę na język, jakim jest napisana, oraz na fabułę. Unikajmy książek zawierających zbyt potoczne słownictwo i dużo przemocy. Wartościowa książka to taka, która propaguje właściwe zachowania i dba o poprawność językową dziecka. Ale ponieważ wiadomo, że czasem ciężko walczyć z tym co modne, pozwólmy dziecku na czytanie też innych, mniej ambitnych pozycji, pod warunkiem, że to nie będą jego jedyne doświadczenia czytelnicze.
"Podróż za jeden uśmiech" Autor: Adam Bahdaj Wydawca: Literatura
foto: _materialy_prasowe
Komiksy
To dość kontrowersyjna pozycja na naszej liście, ale ze względu na jej dużą popularność, nie można jej pomijać. Ta specyficzna forma książki ma ogromne rzesze fanów, także wśród najmłodszych czytelników. Zazwyczaj jest powiązana z motywami bajek i filmów i najczęściej pełni rolę jedynie rozrywkową. Mimo tego, warto się zgodzić na zakup komiksu kilkulatkowi. Dlaczego? Bo to świetny materiał do nauki czytania. Dzięki ciągłemu obrazowaniu akcji i małej ilości tekstu, komiks jest zrozumiały nawet dla sześciolatka. Krótkie dialogi i opisy łatwo złożyć literka po literce. To z pewnością zachęcający elementarz, ale oczywiście nie powinien być podstawą nauki czytania. Jako rodzice musimy też dbać o to, by komiks był dostosowany do wieku dziecka i nie dostarczał szkodliwych treści. Spełnienie tych dwóch warunków da nam pewność, że czytanie komiksów przez naszą pociechę jej nie zaszkodzi. Komiksy mogą być też inspiracją do nauki rysowania.
"Postaci z komiksów" Opracowanie zbiorowe Wydawca: Wilga
foto: _materialy_prasowe
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...